'Ammoniumnitraat in Nederland niet toegestaan als kunstmest'
DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van ammoniumnitraat als kunstmest is in Nederland niet toegestaan vanwege de grote veiligheidsrisico's van het product en de kans op misbruik. Een vermoedelijk ongeluk zoals dinsdagavond in Beiroet met 2750 ton opgeslagen ammoniumnitraat gebeurde, is daarom in principe in Nederland niet mogelijk.
Dat zegt Reinier Gerrits, directeur van Meststoffen Nederland en deskundige bij de Koninklijke Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie VNCI.
Volgens Gerrits wordt ammoniumnitraat in Nederland in Geleen en in Sluiskil wel gemaakt, maar alleen als tussenproduct voor de productie van een andere soort kunstmest. "De bedrijven die het maken, hebben daarvoor een speciale vergunning. Handhavers van de omgevingsdiensten, de veiligheidsregio's en de Inspectie SZW houden zeer streng toezicht op het naleven van de vergunningsvoorwaarden. Bovendien is geregeld dat de bedrijven verdachte vragen over ammoniumnitraat meteen moeten melden bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding", aldus Gerrits.
Niet in bezit hebben
"Er wordt niet gehandeld in pure ammoniumnitraat. Particulieren of groothandelaren kunnen het in Nederland dus niet in hun bezit hebben", zegt de deskundige.
Ammoniumnitraat, een oplosbaar zout van salpeterzuur en ammoniak, wordt elders in de wereld wel gebruikt als kunstmest, maar is ook geschikt voor het maken van explosieven. Timothy McVeigh gebruikte het goedje om in 1995 een explosie te veroorzaken in Oklahoma City. Anders Breivik deed hetzelfde bij de explosie in Oslo in 2011. Er zijn ook wel eerder ongelukken gebeurd met de fabricage van ammoniumnitraat. Bijvoorbeeld in het Franse Toulouse in 2001 en in het Chinese Tianjin in 2015. In al die gevallen ging het om een veel minder grote hoeveelheid ammoniumnitraat dan in Beiroet.
Gerrits kan en wil niet speculeren over wat er in Beiroet is gebeurd, zei hij dinsdag. "Daarvoor zouden we bijvoorbeeld moeten weten wat er in de buurt van de gevaarlijke stof nog meer lag opgeslagen." Volgens hem was de hoeveelheid ammoniumnitraat in de Libanese haven niet abnormaal groot. "Het was voor zover ik weet een scheepslading. En dan is 2750 ton nog geen containerschip vol."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.
12 uur geledenDINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
17 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
21 uur geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
1 dag geleden