Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikanen zoeken of leven mogelijk is op Jupitermaan Europa

Amerikanen zoeken of leven mogelijk is op Jupitermaan Europa

CAPE CANAVERAL (ANP) - Als ergens buiten de aarde leven te vinden is, dan is de kans waarschijnlijk het grootst op Europa, een van de vele manen van de planeet Jupiter. Daarom sturen de Verenigde Staten een sonde die kant op. De Europa Clipper moet zoeken of Europa de bouwstenen voor leven heeft. Het vaartuig moet maandag gelanceerd worden vanaf de ruimtebasis bij Cape Canaveral.

Europa is iets kleiner dan onze maan. Het oppervlak is een korst ijs van waarschijnlijk zo'n 20 kilometer dik. Daaronder zit vermoedelijk een honderd kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water. Als dat klopt, heeft Europa twee keer zo veel water als alle oceanen op aarde bij elkaar.

Wat wetenschappers niet weten, is hoe het water onder het ijs van Europa eruitziet, en of er misschien iets zwemt of krioelt. Daarom gaat de Europa Clipper zoeken naar tekenen van leven. Mogelijk heeft Europa organische stoffen die nodig zijn om leven in stand te houden. En als er misschien leven mogelijk is op Europa, zijn er wellicht meer van zulke werelden in ons zonnestelsel en daarbuiten.

Zonne-energie

De Europa Clipper moet in april 2030 aankomen bij Jupiter, na een reis van ongeveer 2,9 miljard kilometer. Vervolgens maakt hij 49 duikvluchten langs Europa, soms tot maar 25 kilometer boven het oppervlak. Aan boord zitten negen instrumenten die de maan moeten meten, waaronder een radar die door het ijs kan kijken.

Jupiter en Europa staan vijf keer zo ver van de zon als de aarde, Op zulke afstanden komt nauwelijks zonlicht. De Europa Clipper heeft daarom twee enorme zonnepanelen, elk ruim 14 meter lang en ruim 4 meter hoog. Die zijn gemaakt door Airbus Nederland in Leiden. De panelen moeten zo veel mogelijk van het weinige zonlicht opvangen om de satelliet van elektriciteit te voorzien en in leven te houden.

De Europa Clipper zou eigenlijk afgelopen donderdag gelanceerd worden, maar dat werd afgeblazen vanwege orkaan Milton. De lancering staat voorlopig gepland voor maandag 18.09 uur Nederlandse tijd.

Meer uit Buitenland

Leider Taiwan toont steun voor Japan met sushi-lunch

TAIPEI (ANP/RTR) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft steun getoond voor Japan door te lunchen met sushi. Dat gebeurde nadat China had aangekondigd Japanse visproducten in de ban te doen vanwege een diplomatiek conflict over Taiwan.

42 minuten geleden
HRW: Israël beging oorlogsmisdaden bij uitzettingen op Westoever

NEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische uitzetting van tienduizenden Palestijnen uit drie vluchtelingenkampen op de Westelijke Jordaanoever begin 2025 komt neer op oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, aldus Human Rights Watch. De organisatie roept op tot dringende internationale maatregelen om Israëlische functionarissen ter verantwoording te roepen en verdere misstanden te stoppen.

2 uur geleden
Witte Huis verdedigt Trumps harde uithalen tegen verslaggeefsters

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft in een verklaring president Donald Trump verdedigd, nadat deze in twee incidenten verbaal hard had uitgehaald naar vrouwelijke verslaggevers van ABC News en Bloomberg.

2 uur geleden
UNICEF: wereldwijd leven 417 miljoen kinderen in armoede

NEW YORK (ANP) - Meer dan een op de vijf kinderen in lage- en middeninkomenslanden, oftewel 417 miljoen kinderen, leeft ernstig onder de armoedegrens op gebieden die cruciaal zijn voor hun gezondheid, ontwikkeling en welzijn. Dat staat in een rapport dat VN-kinderorganisatie UNICEF naar aanleiding van Wereldkinderdag heeft gepubliceerd.

5 uur geleden
Trump zegt zich in te spannen voor einde gruwelen in Soedan

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.

11 uur geleden
Zelensky pleit voor Amerikaans leiderschap om oorlog te stoppen

ANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.

11 uur geleden
Kremlin ziet nog geen basis voor succesvolle top Poetin - Trump

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.

12 uur geleden