Amerikanen zoeken of leven mogelijk is op Jupitermaan Europa
CAPE CANAVERAL (ANP) - Als ergens buiten de aarde leven te vinden is, dan is de kans waarschijnlijk het grootst op Europa, een van de vele manen van de planeet Jupiter. Daarom sturen de Verenigde Staten een sonde die kant op. De Europa Clipper moet zoeken of Europa de bouwstenen voor leven heeft. Het vaartuig moet maandag gelanceerd worden vanaf de ruimtebasis bij Cape Canaveral.
Europa is iets kleiner dan onze maan. Het oppervlak is een korst ijs van waarschijnlijk zo'n 20 kilometer dik. Daaronder zit vermoedelijk een honderd kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water. Als dat klopt, heeft Europa twee keer zo veel water als alle oceanen op aarde bij elkaar.
Wat wetenschappers niet weten, is hoe het water onder het ijs van Europa eruitziet, en of er misschien iets zwemt of krioelt. Daarom gaat de Europa Clipper zoeken naar tekenen van leven. Mogelijk heeft Europa organische stoffen die nodig zijn om leven in stand te houden. En als er misschien leven mogelijk is op Europa, zijn er wellicht meer van zulke werelden in ons zonnestelsel en daarbuiten.
Zonne-energie
De Europa Clipper moet in april 2030 aankomen bij Jupiter, na een reis van ongeveer 2,9 miljard kilometer. Vervolgens maakt hij 49 duikvluchten langs Europa, soms tot maar 25 kilometer boven het oppervlak. Aan boord zitten negen instrumenten die de maan moeten meten, waaronder een radar die door het ijs kan kijken.
Jupiter en Europa staan vijf keer zo ver van de zon als de aarde, Op zulke afstanden komt nauwelijks zonlicht. De Europa Clipper heeft daarom twee enorme zonnepanelen, elk ruim 14 meter lang en ruim 4 meter hoog. Die zijn gemaakt door Airbus Nederland in Leiden. De panelen moeten zo veel mogelijk van het weinige zonlicht opvangen om de satelliet van elektriciteit te voorzien en in leven te houden.
De Europa Clipper zou eigenlijk afgelopen donderdag gelanceerd worden, maar dat werd afgeblazen vanwege orkaan Milton. De lancering staat voorlopig gepland voor maandag 18.09 uur Nederlandse tijd.
Meer uit Buitenland
KOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.
4 uur geledenDETROIT (ANP) - De Nederlandse viroloog Vincent Munster is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor het binnensmokkelen van flesjes met gedeactiveerd mpox-virus (voorheen 'apenpokken') vanuit de Democratische Republiek Congo (DRC), en het daarover liegen tijdens verhoren door onderzoekers op een luchthaven in Detroit. Dat melden een Amerikaanse rechtbank en de FBI.
4 uur geledenTEHERAN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft diverse ballistische raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein, meldt het Amerikaanse leger. Volgens het centrale commando in de regio, CENTCOM, raakten geen van de raketten doel. Drie raketten zouden zijn onderschept door Amerikaanse en Bahreinse strijdkrachten, twee andere raketten kwamen te kort of braken onderweg uiteen, aldus CENTCOM.
6 uur geledenBEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
17 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
17 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
18 uur geleden