Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikanen zoeken of leven mogelijk is op Jupitermaan Europa

Amerikanen zoeken of leven mogelijk is op Jupitermaan Europa

CAPE CANAVERAL (ANP) - Als ergens buiten de aarde leven te vinden is, dan is de kans waarschijnlijk het grootst op Europa, een van de vele manen van de planeet Jupiter. Daarom sturen de Verenigde Staten een sonde die kant op. De Europa Clipper moet zoeken of Europa de bouwstenen voor leven heeft. Het vaartuig moet maandag gelanceerd worden vanaf de ruimtebasis bij Cape Canaveral.

Europa is iets kleiner dan onze maan. Het oppervlak is een korst ijs van waarschijnlijk zo'n 20 kilometer dik. Daaronder zit vermoedelijk een honderd kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water. Als dat klopt, heeft Europa twee keer zo veel water als alle oceanen op aarde bij elkaar.

Wat wetenschappers niet weten, is hoe het water onder het ijs van Europa eruitziet, en of er misschien iets zwemt of krioelt. Daarom gaat de Europa Clipper zoeken naar tekenen van leven. Mogelijk heeft Europa organische stoffen die nodig zijn om leven in stand te houden. En als er misschien leven mogelijk is op Europa, zijn er wellicht meer van zulke werelden in ons zonnestelsel en daarbuiten.

Zonne-energie

De Europa Clipper moet in april 2030 aankomen bij Jupiter, na een reis van ongeveer 2,9 miljard kilometer. Vervolgens maakt hij 49 duikvluchten langs Europa, soms tot maar 25 kilometer boven het oppervlak. Aan boord zitten negen instrumenten die de maan moeten meten, waaronder een radar die door het ijs kan kijken.

Jupiter en Europa staan vijf keer zo ver van de zon als de aarde, Op zulke afstanden komt nauwelijks zonlicht. De Europa Clipper heeft daarom twee enorme zonnepanelen, elk ruim 14 meter lang en ruim 4 meter hoog. Die zijn gemaakt door Airbus Nederland in Leiden. De panelen moeten zo veel mogelijk van het weinige zonlicht opvangen om de satelliet van elektriciteit te voorzien en in leven te houden.

De Europa Clipper zou eigenlijk afgelopen donderdag gelanceerd worden, maar dat werd afgeblazen vanwege orkaan Milton. De lancering staat voorlopig gepland voor maandag 18.09 uur Nederlandse tijd.

Meer uit Buitenland

Duitsland wil voor ruim half miljard aanvalsdrones kopen

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.

9 minuten geleden
Definitieve instemming EU-parlement met klimaatdoel voor 2040

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.

25 minuten geleden
Europees Parlement stemt voor strengere asielregels

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.

27 minuten geleden
Oppositie ziet 'uitstel van executie' voor geplaagde Starmer

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft "uitstel van executie" gekregen nadat zijn positie onder grote druk was komen te staan. Dat zei de conservatieve oppositieleider Kemi Badenoch tegen Sky News. Ze zei dat parlementariërs uit het kamp van Starmer vrezen voor hun baan en hem daarom nog niet laten vallen.

30 minuten geleden
VN-mensenrechtenchef waarschuwt voor gevechten in Ethiopië

MEKELE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk waarschuwt voor escalerende gevechten in de Tigray-regio in Ethiopië. Daar woedde tussen 2020 en 2022 een gewelddadige burgeroorlog tussen het regeringsleger en lokale rebellengroepen. Sinds eind januari zijn de gevechten weer geïntensiveerd. "De situatie blijft zeer instabiel en we vrezen dat deze verder zal verslechteren", aldus Türk.

1 uur geleden
Macron wil met Europese partners dialoog met Poetin hervatten

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron wil Europese partners betrekken bij een hervatting van de dialoog met de Russische president Vladimir Poetin. Macron heeft afgelopen week een gezant, Emmanuel Bonne, naar Moskou gestuurd. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zei toen dat Poetin gereed is voor een gesprek met Macron.

1 uur geleden
Kubilius: onafhankelijkheid defensiematerieel VS prioriteit EU

STRAATSBURG (ANP) - Onafhankelijkheid van Amerikaans defensiematerieel moet de strategische prioriteit van de EU zijn, zei Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) dinsdag in het Europees Parlement. "We moeten ervoor zorgen dat we onze eigen Europese middelen hebben", zei hij. De Europese defensieproductie moet daartoe met spoed worden versterkt. "Onze defensie-industrie moet nu deze historische uitdaging aangaan. De productielijnen moeten worden versneld. Men moet produceren, produceren, produceren."

1 uur geleden