Amerikanen uitgeleverd aan Japan om ontsnapping Carlos Ghosn
BOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Twee Amerikanen zijn maandag uitgeleverd aan Japan vanwege hun rol in de ontsnapping van automagnaat Carlos Ghosn uit het land. De vader en zoon worden ervan beschuldigd Ghosn te hebben geholpen bij diens vlucht uit Japan eind 2019, terwijl hij huisarrest had op verdenking van fraude.
Het gaat om legerveteraan Michael Taylor en zijn zoon Peter Taylor. Volgens hun advocaat zijn ze overgedragen aan de Japanse autoriteiten. Ze zaten sinds mei vast in de Verenigde Staten, na een Japans verzoek om uitlevering. Volgens de Japanse aanklagers hebben ze 1,3 miljoen dollar ontvangen voor hun hulp bij de vlucht van Ghosn. Zij kunnen lange gevangenisstraffen krijgen in Japan voor mensensmokkel. De twee hebben maandenlang in Amerikaanse rechtbanken geprobeerd om de uitlevering tegen te houden.
Ghosn, die de leiding had over autobouwers Nissan en Renault, vluchtte eind 2019 uit Japan. Op wonderbaarlijke wijze wist hij de bewaking van zijn huis te ontwijken en met een privéjet naar Istanbul te vliegen. Hij had zich verstopt in een kist die normaal gesproken voor geluidsapparatuur wordt gebruikt. Vervolgens werd hij met een ander privétoestel naar Libanon gebracht, dat geen uitleveringsverdrag met Japan kent.
Vrijdag werden nog drie Turken veroordeeld door een rechter in Istanbul voor hun hulp bij de ontsnapping van Ghosn. Ze kregen ook jarenlange gevangenisstraffen. Het gaat om twee piloten en een bestuurder van een klein Turks luchtvaartbedrijf.
Ghosn heeft de Franse, Braziliaanse en Libanese nationaliteit. Hij verklaarde later Japan te hebben verlaten omdat hij daar geen kans had om zich fatsoenlijk te verdedigen tegen de aanklachten. Hij ontkent iets fout te hebben gedaan. Volgens hem spande de Japanse justitie samen met hoge krachten binnen Nissan om hem ten val te brengen.
Meer uit Buitenland
RIGORES (ANP/AFP) - Zeker 19 mensen werden woensdag gedood bij een aanval op een palmolieplantage in het noorden van Honduras, maakten de autoriteiten donderdag bekend.
41 minuten geledenSTARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
8 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
8 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
14 uur geleden