Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikanen proberen weer commerciële lander naar maan te brengen

Amerikanen proberen weer commerciële lander naar maan te brengen

CAPE CANAVERAL (ANP) - De Verenigde Staten wagen een nieuwe poging om een commerciële lander op de maan te zetten. Als dat lukt, is het voor het eerst dat een bedrijf de maan bereikt. Een poging met een ander vaartuig mislukte vorige maand na de lancering, het verging uiteindelijk in de dampkring van de aarde.

Het nieuwe vaartuig heet Nova-C en is ontwikkeld door het bedrijf Intuitive Machines. De lancering staat woensdag gepland voor 6.57 uur Nederlandse tijd. Als het opstijgen dan niet kan doorgaan, is de volgende mogelijkheid donderdag op 7.05 uur Nederlandse tijd.

De bestemming is een krater op de zuidpool van de maan. De Nova-C zou daar volgende week moeten landen. Daarna heeft hij ongeveer een week om onderzoek te doen, voordat de zon ondergaat en de energie aan boord op raakt.

Als astronauten in de komende jaren weer voet op de maan zetten, is die krater in beeld als plek van aankomst. Mensen liepen in 1972 voor het laatst rond op de maan.

De Nova-C is ruim 4 meter hoog en weegt ongeveer 675 kilo. Hij moet onder meer onderzoek gaan doen naar het effect van geladen deeltjes van de zon op het oppervlak van de maan. Wanneer mensen in de komende jaren weer naar de maan gaan, worden ze daar volop blootgesteld aan die deeltjes, met nauwelijks bescherming van een magnetisch veld zoals op aarde. Ook willen de Verenigde Staten experimenteren met nauwkeuriger landen.

Aan boord van het vaartuig is ook een beeld van de kunstenaar Jeff Koons. Als de missie slaagt, is dit het eerste kunstwerk op de maan sinds 1971.

De Verenigde Staten hopen dat ruimtevaartbedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Daarvoor heeft de ruimtevaartorganisatie NASA een heel programma opgezet, Commercial Lunar Payload Services. Bedrijven kunnen miljoenen dollars krijgen om maanapparaten te ontwikkelen en te bouwen.

Meer uit Buitenland

Poetin: klaar voor oorlog met Europa als zij dat willen

MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.

28 minuten geleden
Qatar voert druk op bij besprekingen tussen Israël en Hamas

DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.

2 uur geleden
Rutte: ooit slaagt vredesplan VS, maar hangt nu af van Poetin

BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".

2 uur geleden
Zelensky: Oekraïne en VS verfijnen vredesplan

KYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.

3 uur geleden
Rutte verwacht extra geld voor Amerikaanse wapens voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.

3 uur geleden
Waakhond verwijt politie falen bij Hillsborough-stadionramp

SHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.

3 uur geleden
Hondurese oud-president vrijgelaten na gratie van Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.

3 uur geleden