Amerikanen proberen weer commerciële lander naar maan te brengen
CAPE CANAVERAL (ANP) - De Verenigde Staten wagen een nieuwe poging om een commerciële lander op de maan te zetten. Als dat lukt, is het voor het eerst dat een bedrijf de maan bereikt. Een poging met een ander vaartuig mislukte vorige maand na de lancering, het verging uiteindelijk in de dampkring van de aarde.
Het nieuwe vaartuig heet Nova-C en is ontwikkeld door het bedrijf Intuitive Machines. De lancering staat woensdag gepland voor 6.57 uur Nederlandse tijd. Als het opstijgen dan niet kan doorgaan, is de volgende mogelijkheid donderdag op 7.05 uur Nederlandse tijd.
De bestemming is een krater op de zuidpool van de maan. De Nova-C zou daar volgende week moeten landen. Daarna heeft hij ongeveer een week om onderzoek te doen, voordat de zon ondergaat en de energie aan boord op raakt.
Als astronauten in de komende jaren weer voet op de maan zetten, is die krater in beeld als plek van aankomst. Mensen liepen in 1972 voor het laatst rond op de maan.
De Nova-C is ruim 4 meter hoog en weegt ongeveer 675 kilo. Hij moet onder meer onderzoek gaan doen naar het effect van geladen deeltjes van de zon op het oppervlak van de maan. Wanneer mensen in de komende jaren weer naar de maan gaan, worden ze daar volop blootgesteld aan die deeltjes, met nauwelijks bescherming van een magnetisch veld zoals op aarde. Ook willen de Verenigde Staten experimenteren met nauwkeuriger landen.
Aan boord van het vaartuig is ook een beeld van de kunstenaar Jeff Koons. Als de missie slaagt, is dit het eerste kunstwerk op de maan sinds 1971.
De Verenigde Staten hopen dat ruimtevaartbedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Daarvoor heeft de ruimtevaartorganisatie NASA een heel programma opgezet, Commercial Lunar Payload Services. Bedrijven kunnen miljoenen dollars krijgen om maanapparaten te ontwikkelen en te bouwen.
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
17 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
1 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
4 uur geledenNEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
8 uur geleden