Amerikanen claimen energie te hebben overgehouden door kernfusie
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben naar eigen zeggen meer energie opgewekt met kernfusie dan het kostte om dat proces voor elkaar te krijgen. Dat is voor het eerst. De details zijn dinsdag bekendgemaakt, maar het nieuws was de afgelopen dagen al uitgelekt.
Bij kernfusie smelten atomen samen. Daarbij komt energie vrij, zonder afval en zonder uitstoot van CO2. In de kern van sterren gebeurt dat aan de lopende band, en in laboratoria wordt daar al ongeveer een eeuw mee geëxperimenteerd. Op aarde kan het in theorie een heel milieuvriendelijke bron van energie worden, maar om de atomen te laten samensmelten zijn intense lasers nodig, en die kosten energie.
Een onderdeel van het Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) voerde vorige week een test uit. Daarbij werd 2,05 megajoule aan energie op atomen afgevuurd om 3,15 megajoule aan energie te creëren, werd dinsdag bekendgemaakt. Netto is er nog wel verlies, want het kostte 300 megajoule om de lasers op te warmen zodat ze 2,05 megajoule aan energie konden afvuren.
Hindernissen
Volgens directeur Kim Budil van het LLNL kan het nog tientallen jaren duren voor er een elektriciteitscentrale is die kernfusie gebruikt. Er zijn nog veel commerciële en technische hindernissen, benadrukt ze.
De primeur kan ook helpen bij het beheren van de Amerikaanse kernwapens. Ook die gebruiken kernfusie. Door atomen in een lab samen te laten smelten, is het mogelijk om zulke bommen te testen zonder ze daadwerkelijk tot ontploffing te hoeven brengen. Daarom geven de Verenigde Staten elk jaar miljarden dollars uit aan onderzoek naar kernfusie.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft achter gesloten deuren campagne gevoerd voor de aankomende verkiezingen in stadstaat Berlijn. Hij sprak ongeveer 150 partijgenoten toe in het hoofdkwartier van zijn christendemocraten.
43 minuten geledenANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is voornemens zich opnieuw te kandideren voor het presidentschap, aldus Turkse media op gezag van een hooggeplaatste adviseur van Erdogan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij binnenkort kan beslissen over nieuwe escalatie in het conflict met Iran. "Ik sta voor een belangrijke beslissing. Wil ik eropaf gaan en ze vernietigen, of doe ik dat niet? Het is een grote beslissing", zei hij tegen nieuwssite Axios over het Iraanse regime. "Met mij weet je nooit wat er kan gebeuren."
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
5 uur geleden