Amerikaanse voetbalsters onthullen seksueel misbruik coach
CARY (ANP) - De Amerikaanse vrouwenvoetbalclub North Carolina Courage heeft per direct de Engelse coach Paul Riley ontslagen. Hij wordt door twee oud-voetbalsters beschuldigd van seksueel misbruik. "We steunen de speelsters die zo moedig naar voren zijn gekomen met hun verhaal", verklaarde de club uit de profliga NWSL op zijn website. Zowel de Amerikaanse voetbalfederatie als wereldvoetbalbond FIFA heeft aangekondigd een onderzoek in te stellen.
Sinead Farrelly (31) en Meleana Shim (30) openbaarden het misbruik door Riley in het tijdschrift The Athletic. Ze vertelden uitgebreid over de seksuele intimidaties die meer dan tien jaar duurden. Riley ontkent alle beschuldigingen en liet in het magazine weten dat hij nooit seks met de speelsters heeft gehad. Hij ontmoette ze wel eens in een bar en betaalde dan hun drankjes.
Voor de club waren de aantijgingen voldoende om Riley de laan uit te sturen. De club moedigde speelsters en medewerkers aan naar buiten te komen als ze ongepast gedrag hebben ervaren. Ook NWSL-voorzitter Lisa Baird en nog een andere bestuurder van de Amerikaanse vrouwenprofcompetitie zouden zijn weggestuurd. Eerder op vrijdag liet Baird nog weten dat ze de beschuldigingen voor onderzoek heeft doorverwezen naar het Amerikaanse centrum voor veilige sport. "Een veilige werkomgeving is een topprioriteit voor de competitie", zei Baird.
De Amerikaanse voetbalfederatie duidde de misbruikverhalen als "weerzinwekkend en onaanvaardbaar". De competitie in de NWSL is nu voorlopig opgeschort. Eerder werden ook al twee trainers wegens wangedrag in hun werkrelatie met voetbalsters uit hun functie gezet. "Velen voelen nu de pijn. Onze hele liga zal zich nu eerst moeten herpakken. Onze speelsters verdienen een veel betere behandeling. De werkcultuur in onze competitie dient volledig te veranderen", aldus Baird, die het besluit tot uitstel van de wedstrijden heeft genomen in overleg met de voetbalsters.
FIFA liet weten dat het een voorbereidend onderzoek is gestart. "Als het gaat om wangedrag in het voetbal, willen we herhalen dat het standpunt van de FIFA duidelijk is: iedereen die schuldig wordt bevonden aan wangedrag en misbruik in het voetbal zal voor de rechter worden gebracht, bestraft en uit het spel worden verwijderd", aldus de bond in een verklaring.
In de Verenigde Staten kwam al eerder een groot misbruikschandaal in het turnen aan het licht dankzij getuigenissen van slachtoffers, onder wie meervoudig olympisch- en wereldkampioene Simone Biles. Larry Nassar, de voormalige arts van het Amerikaanse turnteam, werd veroordeeld tot 175 jaar celstraf voor het misbruik van honderden turnsters.
Meer uit Voetbal
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft zaterdagavond lokale tijd met 4-0 gewonnen in de drukbezochte uitzwaaiwedstrijd voor het WK voetbal tegen Aruba. Daarmee kreeg Curaçao waarop het hele eiland hoopte en won het elftal aan vertrouwen. Het SDK-stadion (capaciteit: 15.000 plaatsen) was volledig uitverkocht. Al vanaf drie uur voor de wedstrijd stonden er lange rijen met toeschouwers.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nederlandse toeristen reageren verbaasd als ze in de stromende regen over Times Square lopen en de internationals van het Nederlands elftal op drie grote televisieschermen zien. "Kijk, daar heb je Memphis Depay", zegt Jeroen uit Utrecht als hij de spits van Oranje stoer over het door neonlichten verlichte plein ziet kijken. "En daar heb je Gravenberch en Frenkie. Dit is toch tof."
6 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in de aanloop naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico zijn uitzwaaiduel in Willemstad met 4-0 gewonnen van Aruba. Voor Curaçao was het de laatste oefenwedstrijd voordat het team aan het WK begint. Alle doelpunten vielen in de tweede helft.
9 uur geledenEAST HARTFORD (ANP) - Kaapverdië heeft in de aanloop naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico een oefenduel met 3-0 gewonnen van Bermuda. Voor Kaapverdië was het de laatste oefenwedstrijd voordat het team aan het WK begint.
12 uur geledenCHICAGO (ANP) - Duitsland heeft de laatste oefenwedstrijd in de aanloop naar het WK voetbal gewonnen van de Verenigde Staten. In Chicago was de ploeg van bondscoach Julian Nagelsmann met 2-1 te sterk voor het team van Mauricio Pochettino.
14 uur geledenOEIRAS (ANP) - Portugal heeft een oefenwedstrijd voorafgaand aan het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico gewonnen. In het Estádio Nacional in Oeiras versloeg de ploeg van bondscoach Roberto Martínez Chili met 2-1.
15 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse voetbalelftal moet voor WK-wedstrijden die in de VS gespeeld worden nog dezelfde dag in- en uitreizen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur in Mexico voorafgaand aan het WK. "We kunnen inreizen in de ochtend en moeten nog dezelfde dag vertrekken", aldus de ambassadeur tegen journalisten.
16 uur geleden