Amerikaanse VN-ambassadeur verwacht elk moment Russische inval
NEW YORK (ANP/RTR) - De VS hebben hun inschatting dat Rusland Oekraïne elk moment kan binnenvallen nog eens herhaald. De Amerikaanse VN-ambassadeur Linda Thomas-Greenfield zei voorafgaand aan overleg van de VN-veiligheidsraad over Oekraïne dat er bewijs lijkt te zijn dat een invasie aanstaande is. Minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken spreekt het machtige orgaan toe en heeft daarvoor zijn reisplannen gewijzigd.
Blinken houdt een toespraak op verzoek van president Joe Biden. Die zei dat de dreiging van een Russische invasie heel groot is. Volgens hem zijn er veel aanwijzingen dat de Russen voorbereid zijn om Oekraïne binnen te vallen. Hij zei geen plannen te hebben om zijn ambtgenoot Vladimir Poetin te bellen.
De Amerikaanse regering zegt al een tijd dat de Russen klaar zijn voor een inval. Ze zouden recent weer nieuwe troepen hebben aangevoerd. Moskou ontkent en zegt juist troepen weg te halen bij de grens met Oekraïne.
Minsk-akkoorden
De Veiligheidsraad komt bijeen voor het jaarlijkse overleg over de uitvoering van de zogeheten Minsk-akkoorden. Die zorgden in 2015 voor een bestand tussen de regering in Kiev en de pro-Russische separatisten in het oosten van het land. Dat bestand wordt vrijwel dagelijks geschonden.
Donderdag beschuldigden beide partijen elkaar weer van beschietingen. Het Oekraïense leger zegt dat de rebellen onder meer een kleuterschool hebben beschoten. De Oekraïense president Volodimir Zelenski sprak van een "grote provocatie". Washington en andere westerse landen sluiten niet uit dat Moskou een excuus zoekt om een aanval te rechtvaardigen.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/RTR) - Zeker acht mensen in India zijn omgekomen bij een explosie in hoofdstad New Delhi. Dat melden meerdere Indiase media op basis van lokale autoriteiten. Ook zijn zeker twintig mensen gewond geraakt, van wie volgens The Times of India drie zwaargewond.
56 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Nicolas Sarkozy is vrijgelaten uit de gevangenis. De oud-president van Frankrijk mag van de rechtbank zijn hoger beroep in de Libië-affaire in vrijheid afwachten.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - De Nepalese politie heeft 423 mensen gearresteerd voor de zogenoemde Gen Z-protesten in september, meldt de politie maandag. De arrestanten worden onder meer beschuldigd van moord, verboden wapenbezit, diefstal en vandalisme.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De voorzitter van de Britse omroep BBC Samir Shah heeft excuses aangeboden voor de manier waarop een speech van de Amerikaanse president Donald Trump is bewerkt. Delen uit de toespraak werden in een Panorama-documentaire aan elkaar geplakt, waarbij onder meer zou zijn weggelaten dat hij opriep tot een vreedzaam protest.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - In de Braziliaanse stad Belém is de jaarlijkse VN-klimaattop officieel begonnen. Tien jaar na het Klimaatakkoord van Parijs bespreken landen de komende twee weken de toestand van het klimaat. Volgens schattingen wonen 50.000 mensen de top dit jaar bij. De Verenigde Staten doen niet mee. Daarmee ontbreekt het land met de op een na hoogste uitstoot van broeikasgassen (na China).
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy komt vrij in afwachting van het hoger beroep in een zaak over campagnefinanciering. Een rechtbank heeft dat maandag besloten, meldt de Franse zender BFMTV. Sarkozy zit sinds 21 oktober een straf van vijf jaar uit voor criminele samenzwering.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Het Gazaanse gezondheidsministerie zegt van Israël de lichamen van nog eens vijftien Palestijnen te hebben ontvangen. Daarmee komt het totaal op 315 sinds het ingaan van het bestand tussen Hamas en Israël een maand geleden.
3 uur geleden