Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse verkenner Perseverance geland op Mars

Amerikaanse verkenner Perseverance geland op Mars

HOUSTON (ANP) - Een Amerikaans karretje is donderdag veilig en wel op de planeet Mars geland. Kort erna stuurde hij zijn eerste foto's naar de aarde. De onbemande verkenner Perseverance (Volharding) moet helpen duidelijk te maken of op Mars ooit leven mogelijk is geweest.

De Perseverance, eind juli gelanceerd, heeft een reis van 480 miljoen kilometer achter de rug. Voor de landing schoot hij met een snelheid van ongeveer 20.000 kilometer per uur de dunne dampkring van Mars in. Zeven minuten later zakte hij, bungelend aan een parachute, met ongeveer 3 kilometer per uur het laatste stukje naar beneden.

De werkplek van de Perseverance is de krater Jezero. Miljarden jaren geleden, toen op Mars water zou hebben gestroomd, mondde daar mogelijk een rivier uit in een meer. De Perseverance moet onder meer stenen en grond onderzoeken. Daarvoor beschikt de verkenner over meer dan twintig camera's en een boor. Het apparaat moet tientallen bodemmonsters verzamelen in buisjes. Die worden achtergelaten op het oppervlak.

2028

In 2028 moet een Europese verkenner aankomen op Mars om de buisjes van de Perseverance te verzamelen. Die verzamelaar moet vervolgens opstijgen en in een baan rond Mars komen. Daar moet hij de monsters overdragen aan een Europees ruimtevrachtschip, dat in 2031 met het Marsmateriaal moet aankomen op aarde. Wetenschappers kunnen dan in laboratoria verder onderzoek doen.

De Perseverance heeft ook een ruimtehelikopter meegenomen naar Mars. Die helikopter, de Ingenuity (Vindingrijkheid), moet ongeveer vijf keer rondvliegen, telkens enkele honderden meters verder. Daarbij moet de helikopter onder meer zien om te gaan met de lage luchtdruk. De luchtdruk op het oppervlak van Mars is te vergelijken met de druk op 30 kilometer hoogte op aarde. Zo hoog kunnen aardse helikopters niet vliegen. Als de technologie op Mars werkt, kunnen helikopters helpen om een buitenaardse bestemming veel sneller te verkennen.

Missie

De Perseverance is het vijfde Amerikaanse karretje op Mars, na de Sojourner (1997), de Spirit (2004-2010), de Opportunity (2004-2018) en de Curiosity (sinds 2012).

Het is de derde missie in een paar dagen die bij Mars arriveert. Vorige week kwamen sondes uit China en de Verenigde Arabische Emiraten in een baan rond de planeet. De Chinese verkenner moet over een paar maanden op Mars landen.

Meer uit Buitenland

Media Iran melden explosies en aanval, VS ontkennen betrokkenheid

BUSHEHR (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdagavond opnieuw een aanval uitgevoerd op Bushehr in het zuiden van Iran, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ook op andere plekken werden door Iraanse media explosies gemeld, zoals in de zuidelijke stad Bandar Abbas. De VS ontkennen iets met de explosies te maken te hebben.

2 uur geleden
Bron VS: Israël trekt zich komende dagen terug uit deel Libanon

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zal zich de komende dagen terugtrekken uit een van de bezette gebieden waar het Libanese leger de controle moet overnemen. Dat heeft een Amerikaanse functionaris donderdag gezegd. Bovendien zou worden gewerkt aan het in kaart brengen van meer van dit soort "pilot zones" (proefgebieden).

3 uur geleden
Geletruidrager Træen breekt rib bij val in afdaling Tourmalet

GAVARNIE-GÈDRE (ANP) - De Noorse wielrenner Torstein Træen heeft donderdag in de Tour de France een rib gebroken. Dat blijkt uit het medische communiqué van de Tourorganisatie. De renner van Uno-X Mobility reed in de gele leiderstrui toen hij ten val kwam in de afdaling van de Col du Tourmalet.

3 uur geleden
Dodelijke brand in Chinese schoenenfabriek onder controle

JINJIANG (ANP/AFP) - De grote dodelijke brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang is onder controle. Volgens de autoriteiten vielen er 28 doden. Het duurde uren voor de brandweer de brand meester was. Op het moment dat die donderdag uitbrak in een fabriek van de Huiteng Shoes Company waren volgens staatspersbureau Xinhua 237 werknemers aanwezig.

5 uur geleden
Iran voert diplomatiek overleg over jongste Amerikaanse aanvallen

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran voert diplomatiek overleg over de jongste Amerikaanse aanvallen op de kust van het land, die minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi Amerikaans "avonturisme" noemt. Hij spreekt daarover met de legerleider van Pakistan, veldmaarschalk Asim Munir. Pakistan staat op de voorgrond bij bemiddelingen tussen Iran en de VS.

6 uur geleden
Minstens 28 doden bij brand in Chinese schoenenfabriek

JINJIANG (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang zijn zeker 28 doden gevallen, melden staatsmedia. De brand is uitgebroken in een vestiging van de Huiteng Shoes Company in het district Chendai.

8 uur geleden
Franse politie zet duizenden agenten in rond WK-wedstrijd

PARIJS (ANP) - Frankrijk zet zeker 20.000 politiemensen in voor de WK-voetbalwedstrijd Frankrijk-Marokko, deze donderdagavond. Zo'n 8000 van hen worden ingezet in Parijs, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt, melden Franse media.

8 uur geleden