Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse staten kondigen plannen aan om abortus te verbieden

Amerikaanse staten kondigen plannen aan om abortus te verbieden

JEFFERSON CITY (ANP/AFP) - Sommige Amerikaanse staten zijn vrijdag al snel overgegaan tot een verbod op abortus. De conservatieve staat Missouri ging daartoe als eerste over, ongeveer twee uur na de uitspraak van het Hooggerechtshof om het grondwettelijke recht van vrouwen op abortus te schrappen.

"Missouri is zojuist de eerste in het land die effectief een einde aan abortus heeft gemaakt", meldde procureur-generaal Eric Schmitt op Twitter. "Dit is een monumentale dag voor de onschendbaarheid van het leven."

Missouri zal niet de laatste zijn. South Dakota en Indiana hebben ook aangekondigd stappen te zetten om dit te doen en abortusaanbieders in Wisconsin zeggen dat de procedure daar nu verboden is. Het besluit van het Hooggerechtshof om het grondwettelijke recht op abortus teniet te doen, geeft alle vijftig staten de vrijheid de procedure te verbieden.

Bijna de helft van de staten zal dit naar verwachting in een of andere vorm doen, waarbij dertien staten -voornamelijk in het meer conservatieve en religieuze zuiden - vertrouwen op bepaalde wetten die vrijwel automatisch van kracht zijn geworden door het besluit van het hof. De Republikeinse gouverneur Kristi Noem van South Dakota zei dat een dergelijke wet betekende dat abortus in haar staat illegaal is geworden, behalve als het leven van de vrouw die bevalt in gevaar is.

De gouverneur van Indiana, Eric Holcomb, maakte bekend dat hij het parlement van de staat heeft opgeroepen op 6 juli bijeen te komen. "Ik ben duidelijk geweest door te zeggen dat ik pro-life ben. We hebben een kans om vooruitgang te boeken in het beschermen van de onschendbaarheid van het leven, en dat is precies wat we zullen doen", tweette hij.

Lokale media in Wisconsin melden dat Planned Parenthood, de toonaangevende abortusaanbieder in de VS, patiënten die voor abortus zijn ingepland, wegstuurde "omdat abortus nu illegaal is" in de staat.

Meer uit Buitenland

Drie Chinese astronauten met ruim week vertraging terug op aarde

JIUQUAN/BEIJING (ANP/AFP/DPA) - Drie Chinese astronauten zijn met meer dan een week vertraging teruggekeerd op aarde. Ze waren zes maanden in de ruimte in het Chinese ruimtestation Tiangong. Gevreesde schade door ruimteafval veroorzaakte een vertraging bij de terugreis. Vrijdag zijn Chen Dong, Chen Zhongrui en Wang Jie uiteindelijk met hun landingsvaartuig met parachutes geland in de noordelijke regio Binnen-Mongolië.

1 uur geleden
VN: el-Fasher is smet op blazoen van internationale gemeenschap

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft het uitblijven van internationaal ingrijpen in el-Fasher een "smet" op het blazoen van de internationale gemeenschap genoemd. De paramilitaire RSF-beweging nam de Soedanese stad eind oktober in. Daarbij zouden massamoorden zijn gepleegd. Vermoedelijk zitten nog tienduizenden inwoners vast in el-Fasher.

1 uur geleden
Moskou: ruim 200 Oekraïense drones onderschept of neergeschoten

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische luchtverdedigingstroepen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 216 Oekraïense drones neergeschoten of onderschept, aldus het Russische ministerie van Defensie.

4 uur geleden
Analyse: fossiele brandstoflobbyisten overspoelen COP30

BELÉM (ANP) - Een op de 25 deelnemers van de COP30-klimaatgesprekken in Brazilië is een fossiele brandstoflobbyist, blijkt uit een nieuwe analyse van Kick Big Polluters Out (KBPO). 1600 lobbyisten hebben toegang gekregen tot de gesprekken, de grootste aanwezigheid ooit, aldus KBPO.

5 uur geleden
Meerdere doden en vermisten bij aardverschuiving in Indonesië

CILACAP (ANP/AFP) - Bij een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java, veroorzaakt door hevige regenval, zijn twee doden gevallen. Zeker 21 andere mensen zijn nog vermist.

5 uur geleden
Dode en gewonden bij Russische aanval op Kyiv

KYIV (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn vier doden gevallen. Zeker 29 anderen raakten gewond, aldus de burgemeester van de stad, Vitali Klytsjko.

6 uur geleden
Japan wil gepensioneerde agenten en soldaten inzetten tegen beren

TOKYO (ANP) - Japan wil gepensioneerde politieagenten en soldaten inzetten om beren te bestrijden, nu het land te maken heeft met een recordaantal dodelijke aanvallen dit jaar.

6 uur geleden