Amerikaanse staten doen beroep op de nationale garde
COLUMBUS (ANP) - Verschillende Amerikaanse staten willen de nationale garde inzetten tegen de protesten en de daarmee gepaard gaande rellen die in het land zijn uitgebroken. CNN meldt dat in zeker acht staten daarvoor toestemming is gegeven of in ieder geval hulp is gevraagd van de reservestrijdkrachten. Het gaat om Minnesota, Ohio, Georgia, Colorado, Wisconsin, Kentucky, Utah en Texas. Ook hoofdstad Washington doet er een beroep op.
De gouverneur van Ohio, Mike DeWine maakte zaterdagmiddag Amerikaanse tijd bekend dat hij toestemming geeft voor de inzet van de nationale garde. In Columbus, de hoofdstad van de staat Ohio, is tevens een avondklok ingesteld om rellen te voorkomen. "Helaas is er een relatief klein aantal gewelddadige personen die een specifieke bedreiging vormt en een reële bedreiging voor onze wetshandhavers en de veiligheid van mensen in Columbus en Franklin County", zei DeWine.
De nationale garde behoort tot de reservestrijdkrachten van de VS. De gouverneur kan besluiten de gardisten in te zetten bij natuurrampen en andere noodsituaties. Eerder besloot de gouverneur van Minnesota al tot "volledige mobilisatie" van de nationale garde.
De rellen braken uit na de dood van de zwarte George Floyd, na een hardhandige arrestatie door de politie. De agent die knielde op de nek van Floyd is inmiddels zelf aangehouden, maar de demonstraties gaan door. Ook in andere delen van land gaan mensen al dagenlang massaal de straat op.
Meer uit Buitenland
CLACTON (ANP/AFP) - De Britse politicus Nigel Farage moet het tijdens de tussentijdse parlementsverkiezingen in Clacton volgende maand opnemen tegen 33 tegenstanders. Dat is volgens de lokale gemeenteraad, die de verkiezingen organiseert, waarschijnlijk een record. Farage trad expres af als parlementslid om zich opnieuw verkiesbaar te kunnen stellen, na groeiende kritiek rond zijn financiën.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos vanwege de grote bosbranden die op dit moment woeden in Canada. De rook hiervan is naar het noordoosten van de Verenigde Staten toe gewaaid, "waardoor de Verenigde Staten onnodig worden blootgesteld aan smerige, vervuilde en ongezonde lucht, waarvan de kwaliteit gevaarlijk en totaal onacceptabel is", aldus Trump.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft Israël opnieuw opgeroepen af te zien van de uitbreiding van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Dat meldt de diplomatieke dienst van de EU (EEAS).
2 uur geledenTAPACHULA/GUATEMALA-STAD (ANP/RTR) - Voor de zuidwestkust van Mexico heeft zich een zware aardbeving met een kracht van 7.3 voorgedaan, meldt de Amerikaanse geologische dienst USGS, die het eerder had over een beving met een kracht van 7.4. Het epicentrum lag op 10 kilometer diepte voor de kust van Puerto Madero, in de deelstaat Chiapas vlak bij de grens met Guatemala. President van Mexico Claudia Sheinbaum zei dat er nog geen berichten zijn over schade of slachtoffers.
6 uur geledenKEULEN (ANP/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland gaan nog meer samenwerken op het gebied van defensie. Dat is de conclusie na topoverleg tussen de twee landen bij Keulen. Zo kondigde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz aan dat zijn land later dit jaar mee zal doen aan een Franse nucleaire oefening.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In de regio van Parijs zijn tijdens een hittegolf in juni twee keer zoveel mensen overleden als verwacht, zegt het Franse volksgezondheidsinstituut. Er werden 3000 overlijdens geregistreerd in Île-de-France, 1565 meer dan werd verwacht in de regio voor de tijd van het jaar.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil naleving van EU-regels voor de rechtsstaat directer gaan koppelen aan geld dat lidstaten wel of juist niet krijgen vanuit de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Met de opzet van de zevende editie van het jaarlijkse rapport over de rechtsstaat in EU-landen is daarmee een volgende stap gezet, zei Eurocommissaris Michael McGrath (Democratie en Rechtsstaat) vrijdag tijdens een persconferentie.
8 uur geleden