Amerikaanse senatoren komen aan in China, hopen op gesprek met Xi
SHANGHAI (ANP/RTR) - Zes Amerikaanse senatoren zijn zaterdag aangekomen in China, in de hoop de spanningen tussen beide landen iets te laten afnemen. Ze komen om te praten over onder meer economische belangen en de veiligheidssituatie. De groep hoopt deze dagen ook nog een ontmoeting te hebben met de Chinese president Xi Jinping.
De delegatie bestaat uit Republikeinen en Democraten uit de Senaat. De groep staat onder leiding van Chuck Schumer, de fractievoorzitter van de Democraten. Ze hebben afspraken met afgevaardigden van de regering en bedrijven. Ze reizen ook naar Japan en Zuid-Korea als onderdeel van de reis naar Oost-Azië.
Afgelopen jaar nam het Amerikaanse parlement wetten aan om minder technologie naar China te laten gaan, zoals halfgeleiders voor chips. Daar was Beijing niet blij mee. Schumer zei voor de reis dat de focus ligt op een "gelijk speelveld" voor Amerikaanse bedrijven die zaken willen doen in China, en op het behouden van de technologische voorsprong van de Verenigde Staten. Naast de economische concurrentie liggen de twee grootmachten vaak overhoop over mensenrechtenschendingen in de provincie Xinjiang en de status van Taiwan, wat China als een afvallige provincie beschouwt.
Beijing verwelkomt het bezoek van de delegatie en hoopt dat het bij zal dragen aan meer begrip voor China in de Amerikaanse Senaat.
Meer uit Buitenland
HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
42 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
2 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
5 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
9 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
10 uur geleden