Amerikaanse senatoren komen aan in China, hopen op gesprek met Xi
SHANGHAI (ANP/RTR) - Zes Amerikaanse senatoren zijn zaterdag aangekomen in China, in de hoop de spanningen tussen beide landen iets te laten afnemen. Ze komen om te praten over onder meer economische belangen en de veiligheidssituatie. De groep hoopt deze dagen ook nog een ontmoeting te hebben met de Chinese president Xi Jinping.
De delegatie bestaat uit Republikeinen en Democraten uit de Senaat. De groep staat onder leiding van Chuck Schumer, de fractievoorzitter van de Democraten. Ze hebben afspraken met afgevaardigden van de regering en bedrijven. Ze reizen ook naar Japan en Zuid-Korea als onderdeel van de reis naar Oost-Azië.
Afgelopen jaar nam het Amerikaanse parlement wetten aan om minder technologie naar China te laten gaan, zoals halfgeleiders voor chips. Daar was Beijing niet blij mee. Schumer zei voor de reis dat de focus ligt op een "gelijk speelveld" voor Amerikaanse bedrijven die zaken willen doen in China, en op het behouden van de technologische voorsprong van de Verenigde Staten. Naast de economische concurrentie liggen de twee grootmachten vaak overhoop over mensenrechtenschendingen in de provincie Xinjiang en de status van Taiwan, wat China als een afvallige provincie beschouwt.
Beijing verwelkomt het bezoek van de delegatie en hoopt dat het bij zal dragen aan meer begrip voor China in de Amerikaanse Senaat.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
4 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
6 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
6 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
8 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
9 uur geleden