
Amerikaanse Senaat blokkeert sancties tegen Strafhof Den Haag
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Senaat van het Amerikaanse parlement blokkeert sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag die zijn bedoeld als protest tegen het arrestatiebevel voor de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en diens voormalige defensieminister. Het voorstel voor strafmaatregelen kreeg 54 voorstanders, maar er waren zestig ja-stemmen nodig van de honderd senatoren.
Bijna iedere Democraat en onafhankelijke senator stemde tegen. De Republikeinen van president Donald Trump steunden het wetsvoorstel. Het was de bedoeling elke buitenlander te straffen die Amerikaanse burgers of burgers van een bondgenoot zoals Israël, onderzoekt, arresteert, vasthoudt of vervolgt.
Democraten in de Senaat zeiden dat ze het eens waren met een groot deel van de wet. Zij wezen echter op het risico dat de VS belangrijke bondgenoten van zich vervreemdt. Ook zouden werknemers op lager niveau bij het hof in Nederland de dupe kunnen worden. De wet zou ook Amerikanen kunnen treffen zoals bedrijven waarvan producten het ICC beschermen tegen hackers.
Het ICC verdenkt Netanyahu en diens ex-minister onder meer van oorlogsmisdaden tegen Palestijnen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro (70) heeft een vorm van huidkanker. Dat meldt het ziekenhuis in Brasilia waar hij eerder op dinsdag was opgenomen met hevige hik, braakverschijnselen en duizeligheid. Hoewel hij in de loop van de middag aan de beterende hand was en uit het ziekenhuis werd ontslagen, is bij onderzoek een carcinoom vastgesteld.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Het opgesloten PKK-kopstuk Abdullah Öcalan heeft voor het eerst in ongeveer zes jaar zijn advocaten kunnen ontmoeten. Dat meldt zijn juridische team, dat via X liet weten dat het bezoek plaatsvond op 15 september.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Duizenden mensen demonstreren in Londen tegen de komst van de Amerikaanse president Donald Trump. Betogers hebben spandoeken en borden meegenomen met teksten als "stop Trump", "nee tegen racisme" en "migranten zijn welkom, Trump niet".
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse autoriteiten in de Gazastrook melden dat het dodental door de oorlog is opgelopen tot boven de 65.000. Bijna 166.000 mensen raakten gewond, bericht nieuwszender Al Jazeera.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste wapens die Nederland en andere Oekraïne-bondgenoten hebben aangeschaft in de Verenigde Staten zijn volgens de NAVO al naar Oekraïne gestuurd. Onderdelen van vier pakketten van elk zo'n half miljard euro "vloeien al" naar het land, zegt een NAVO-functionaris. De eerste zendingen zullen in ieder geval kostbare luchtverdedigings- en langeafstandsraketten bevatten, zegt Oekraïne.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro toont "gedeeltelijk herstel" na zijn ziekenhuisopname van dinsdag. Het ziekenhuis dat hem behandelt, stelt in een verklaring dat hij medicatie heeft gekregen en dat in de loop van de dag zal worden gekeken hoelang hij nog moet blijven.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft het voorstel van de Europese Commissie voor maatregelen tegen Israël verworpen. Hij dreigt op X met tegenmaatregelen als de lidstaten van de Europese Unie de acties doorzetten, "maar we hopen dat die niet nodig zijn".
6 uur geleden