Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse school verbiedt bekroond stripboek over Holocaust

Amerikaanse school verbiedt bekroond stripboek over Holocaust

TENNESSEE (ANP) - Een school in de Amerikaanse staat Tennessee heeft de graphic novel Maus, over de Tweede Wereldoorlog, verboden. De schooldirectie heeft het boek volgens Amerikaanse media in de ban gedaan omdat er acht scheldwoorden in staan en een afbeelding van een naakt personage.

In het boek, dat in 1980 en 1991 in twee delen werd gepubliceerd, vertelt de in New York woonachtige tekenaar Art Spiegelman hoe zijn ouders tijdens de Holocaust concentratiekamp Auschwitz overleefden. In zijn verhaal gebruikt hij muizen en katten om gestalte te geven aan de Joden en de nazi's. Het boek werd alom bejubeld en won onder meer een Pulitzer Prize.

Volgens een woordvoerder van de school kon het bestuur na het lezen van de scheldwoorden in het boek, waaronder "godverdomme", alleen maar besluiten het boek uit de bibliotheek te verwijderen. Hij spreekt van een "schunnige en ongepaste" inhoud. Een ander bestuurslid stelt dat het "volstrekt onnodig is" om in het boek scheldwoorden te gebruiken en naakte personages af te beelden.

Orwelliaans

De 73-jarige schrijver zelf zegt perplex te zijn over het besluit. Spiegelman noemt de ban op zijn boek "Orwelliaans", waarmee hij bedoelt dat dit besluit indruist tegen alle principes van een vrije samenleving. "Zoveel jonge mensen hebben door mijn boek geleerd wat er is gebeurd", stelt de schrijver. "Het is volslagen idioot wat er nu in Tennessee gebeurt."

Het besluit past volgens Amerikaanse media in het debat dat langer gaande is in de VS. In veel conservatieve staten liggen steeds vaker boeken onder vuur die het slavernijverleden van het land bespreekbaar proberen te maken of die gaan over grote thema's rond racisme en discriminatie. Ook boeken die gaan over lhbti-onderwerpen worden met regelmaat in de ban gedaan.

Meer uit Buitenland

Trump dwingt correctie van 'foute geschiedenis' in Smithsonian af

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zet een streep door wat hij ziet als ideologische vertellingen in het Smithsonian Institute, een vooraanstaand museum- en onderzoekscomplex. In een persbericht meldt het Witte Huis dat het Smithsonian er volgens Trump "in faalt de Amerikaanse geschiedenis op serieuze wijze en met waarachtigheid en trots te vertellen".

39 minuten geleden
Minister kondigt vertrek van Venezuela uit ICC aan

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela gaat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag verlaten. Minister van Buitenlandse Zaken Félix Plasencia meldt dat zijn land dat officieel heeft laten weten aan de Verenigde Naties.

55 minuten geleden
Dodental bootongeval Guyana verder gestegen

GEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental door het bootongeval voor de kust van Guyana is verder opgelopen. De autoriteiten melden dat 73 lichamen zijn geborgen. Er wordt nog altijd gezocht naar vermisten.

1 uur geleden
Grote evacuaties en crisisoverleg om branden in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering houdt vrijdagavond crisisoverleg over de branden die het land teisteren. Minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez meldde dat al 110.000 mensen zijn geëvacueerd vanwege de branden in het zuidwesten.

1 uur geleden
Premier Spanje bezoekt gebied met natuurbranden bij Madrid

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez gaat zaterdag naar bestrijders van de natuurbranden ten westen van Madrid. Hij bezoekt onder meer een coördinatiecentrum van brandbestrijders en woont een crisisbijeenkomst bij in Cenicientos. Daar is ook de minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska bij.

2 uur geleden
Topaanklager ICC Karim Khan weggestuurd door lidstaten

NEW YORK (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben in New York hoofdaanklager Karim Khan uit zijn functie gezet. Dat meldt persbureau Reuters op basis van diplomatieke bronnen. Khan wordt beschuldigd van seksueel wangedrag.

2 uur geleden
Nieuwe evacuatie bij bosbranden bij Bordeaux

PARENTIS-EN-BORN (ANP) - Een dorp ongeveer 60 kilometer ten zuidwesten van Bordeaux wordt geëvacueerd uit voorzorg omdat er vlakbij een grote bosbrand woedt. Circa 8000 mensen moeten weg uit Parentis-en-Born in het departement Landes.

2 uur geleden