Amerikaanse ruimtesonde vertrokken naar maan Jupiter
CAPE CANAVERAL (ANP) - Een Amerikaanse ruimtesonde is maandag vertrokken naar Europa, een van de ongeveer honderd manen rond de planeet Jupiter. Er wordt onderzocht of daar leven mogelijk is. Het is de vierde missie ooit naar Jupiter en zijn manen.
Er wordt niet gezocht naar directe tekenen van leven, maar of Europa de juiste omstandigheden daarvoor heeft. NASA-functionaris Gina DiBraccio zei vorige maand dat de maan Europa "een van de meest veelbelovende plekken" is om naar leven buiten de aarde te zoeken. Europa is iets kleiner dan onze maan en heeft een dikke korst van ijs. Daaronder zit vermoedelijk een 100 kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water.
De lancering van de Europa Clipper vond plaats in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wilde de sonde eigenlijk vorige week al lanceren, maar stelde dat uit omdat orkaan Milton langs de lanceerbasis trok. De sonde zal een afstand van ongeveer 2,9 miljard kilometer afleggen en moet volgens planning in april 2030 aankomen op de bestemming.
De sonde is iets groter dan een basketbalveld en heeft twee grote zonnepanelen die in Leiden gebouwd zijn. Ongeveer 4000 mensen hebben zo'n tien jaar lang aan de sonde gewerkt. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA lanceerde vorig jaar ook een sonde die onderzoek moet doen naar leven op manen van Jupiter.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Uitbreiding is prioriteit voor de EU, zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding) maandag voor het begin van een overleg tussen de EU-lidstaten en de landen van de Westelijke Balkan. "Ik heb een zeer duidelijke boodschap. Er is plaats voor alle Westelijke Balkanstaten in de Europese Unie." Het gaat om Albanië, Bosnië en Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Noord-Macedonië en Servië.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Letland en Litouwen willen graag Amerikaanse troepen verwelkomen als die bijvoorbeeld uit Duitsland worden weggehaald. De Baltische landen staan er goed op in Washington, menen ze, en de regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil voorbeeldige bondgenoten belonen.
18 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Hongarije wil het eigen vetorecht binnen de Europese Unie niet meer inzetten als chantagemiddel. Dat maakte beoogd minister van Buitenlandse Zaken Anita Orbán duidelijk tijdens een hoorzitting in het parlement. Ze gaf aan dat haar land zich gaat inzetten om het vertrouwen terug te winnen van andere landen in de EU en de NAVO.
51 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwerpt het idee om de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder namens de EU tussen Rusland en Oekraïne te laten onderhandelen over vrede. Dat opperde de Russische president Vladimir Poetin dit weekend.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de gezondheidszorg in Gaza "onder de radar steeds verder afbrokkelt". De Palestijnse Rode Halve Maan kampt met een structureel tekort aan medicatie, medische apparatuur, voedsel en tenten. Volgens cijfers van de organisatie zijn nog 20 van de 240 medische posten en klinieken in de Gazastrook deels operationeel en van de 33 ziekenhuizen zijn er nog vijf die functioneren.
4 uur geleden