Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse ruimtesonde vertrokken naar maan Jupiter

Amerikaanse ruimtesonde vertrokken naar maan Jupiter

CAPE CANAVERAL (ANP) - Een Amerikaanse ruimtesonde is maandag vertrokken naar Europa, een van de ongeveer honderd manen rond de planeet Jupiter. Er wordt onderzocht of daar leven mogelijk is. Het is de vierde missie ooit naar Jupiter en zijn manen.

Er wordt niet gezocht naar directe tekenen van leven, maar of Europa de juiste omstandigheden daarvoor heeft. NASA-functionaris Gina DiBraccio zei vorige maand dat de maan Europa "een van de meest veelbelovende plekken" is om naar leven buiten de aarde te zoeken. Europa is iets kleiner dan onze maan en heeft een dikke korst van ijs. Daaronder zit vermoedelijk een 100 kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water.

De lancering van de Europa Clipper vond plaats in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wilde de sonde eigenlijk vorige week al lanceren, maar stelde dat uit omdat orkaan Milton langs de lanceerbasis trok. De sonde zal een afstand van ongeveer 2,9 miljard kilometer afleggen en moet volgens planning in april 2030 aankomen op de bestemming.

De sonde is iets groter dan een basketbalveld en heeft twee grote zonnepanelen die in Leiden gebouwd zijn. Ongeveer 4000 mensen hebben zo'n tien jaar lang aan de sonde gewerkt. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA lanceerde vorig jaar ook een sonde die onderzoek moet doen naar leven op manen van Jupiter.

Meer uit Buitenland

Oekraïne werkt met Duitse industrie aan afweer tegen snelle raket

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne gaat met de Duitse wapenindustrie werken aan verdedigingsmiddelen tegen de snelste Russische raketten. De twee landen hebben daarover een overeenkomst getekend, zegt president Volodymyr Zelensky. Voor komende winter moeten er al resultaten worden geboekt, aldus Zelensky. Er is haast geboden, want "Russische ballistische raketten blijven een probleem".

12 minuten geleden
Paus Leo in november naar Peru, waar hij jarenlang woonde

LIMA (ANP/RTR) - Paus Leo XIV reist in november naar Peru, het land waar hij het grootste deel van zijn volwassen leven woonde en werkte als bisschop. Hij kreeg in 2015 zelfs de Peruaanse nationaliteit, vanwege zijn band met het land.

14 minuten geleden
Sinds wapenstilstand meer dan duizend doden in Gaza door Israël

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Sinds het staakt-het-vuren tussen Hamas en Israël vorig jaar oktober zijn meer dan duizend mensen om het leven gekomen door Israëlisch vuur, meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Bij de meest recente aanval werden minstens drie mensen gedood.

1 uur geleden
NAVO-chef Rutte noemt Finse kernwapenwet 'historische keuze'

BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte noemt de keuze van Finland om het totaalverbod op kernwapens af te schaffen een "historische keuze". Dat zegt de NAVO-secretaris-generaal desgevraagd tegen journalisten in Brussel, waar de defensieministers van NAVO-lidstaten bijeen waren voor overleg.

2 uur geleden
Hittegolf zorgt in Europese landen voor problemen

DEN HAAG (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een hittegolf in meerdere Europese landen zorgt voor problemen. Zo zijn er in Frankrijk en Spanje tientallen treinen geannuleerd en worden lessen opgeschort. Duitsland zet zich schrap voor temperaturen tot 38 graden.

2 uur geleden
Kallas dringt bij Israël aan op voortzetting dialoog met EU

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas wil de dialoog met Israël voortzetten en wil dat Israël dat ook doet, "vooral als er meningsverschillen zijn". Dat schrijft ze donderdag op X, waarin Kallas reageert op een bericht op hetzelfde medium van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar van eerder donderdag. Daarin schrijft hij alle banden met Kallas te verbreken.

4 uur geleden
Burgemeester Moskou meldt grootste droneaanval in twee jaar tijd

MOSKOU (ANP/DPA) - Oekraïne heeft de grootste droneaanval op de regio Moskou in twee jaar tijd uitgevoerd, aldus de burgemeester van de hoofdstad, Sergej Sobjanin. De luchtverdediging sprak van meer dan 190 drones. Volgens de gouverneur van de regio, Andrej Vorobjov, zijn er zeker zeventien gewonden gevallen, onder wie twee kinderen.

4 uur geleden