Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse ruimtesonde vertrokken naar maan Jupiter

Amerikaanse ruimtesonde vertrokken naar maan Jupiter

CAPE CANAVERAL (ANP) - Een Amerikaanse ruimtesonde is maandag vertrokken naar Europa, een van de ongeveer honderd manen rond de planeet Jupiter. Er wordt onderzocht of daar leven mogelijk is. Het is de vierde missie ooit naar Jupiter en zijn manen.

Er wordt niet gezocht naar directe tekenen van leven, maar of Europa de juiste omstandigheden daarvoor heeft. NASA-functionaris Gina DiBraccio zei vorige maand dat de maan Europa "een van de meest veelbelovende plekken" is om naar leven buiten de aarde te zoeken. Europa is iets kleiner dan onze maan en heeft een dikke korst van ijs. Daaronder zit vermoedelijk een 100 kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water.

De lancering van de Europa Clipper vond plaats in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wilde de sonde eigenlijk vorige week al lanceren, maar stelde dat uit omdat orkaan Milton langs de lanceerbasis trok. De sonde zal een afstand van ongeveer 2,9 miljard kilometer afleggen en moet volgens planning in april 2030 aankomen op de bestemming.

De sonde is iets groter dan een basketbalveld en heeft twee grote zonnepanelen die in Leiden gebouwd zijn. Ongeveer 4000 mensen hebben zo'n tien jaar lang aan de sonde gewerkt. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA lanceerde vorig jaar ook een sonde die onderzoek moet doen naar leven op manen van Jupiter.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

1 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

2 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

2 uur geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

3 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

3 uur geleden
Trump en Xi spreken bij staatsbanket van hoop op goede contacten

BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.

4 uur geleden
Letse premier stapt op na crisis rond Oekraïense drones

RIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.

5 uur geleden