
Amerikaanse ruimtesonde vertrokken naar maan Jupiter
CAPE CANAVERAL (ANP) - Een Amerikaanse ruimtesonde is maandag vertrokken naar Europa, een van de ongeveer honderd manen rond de planeet Jupiter. Er wordt onderzocht of daar leven mogelijk is. Het is de vierde missie ooit naar Jupiter en zijn manen.
Er wordt niet gezocht naar directe tekenen van leven, maar of Europa de juiste omstandigheden daarvoor heeft. NASA-functionaris Gina DiBraccio zei vorige maand dat de maan Europa "een van de meest veelbelovende plekken" is om naar leven buiten de aarde te zoeken. Europa is iets kleiner dan onze maan en heeft een dikke korst van ijs. Daaronder zit vermoedelijk een 100 kilometer diepe oceaan van vloeibaar zout water.
De lancering van de Europa Clipper vond plaats in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wilde de sonde eigenlijk vorige week al lanceren, maar stelde dat uit omdat orkaan Milton langs de lanceerbasis trok. De sonde zal een afstand van ongeveer 2,9 miljard kilometer afleggen en moet volgens planning in april 2030 aankomen op de bestemming.
De sonde is iets groter dan een basketbalveld en heeft twee grote zonnepanelen die in Leiden gebouwd zijn. Ongeveer 4000 mensen hebben zo'n tien jaar lang aan de sonde gewerkt. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA lanceerde vorig jaar ook een sonde die onderzoek moet doen naar leven op manen van Jupiter.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Bijna 80.000 mensen zijn ontheemd in de Zuid-Syrische provincie Suwayda door de jongste golf van geweld tussen druzen en bedoeïenen. Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie zijn de voorzieningen voor elektriciteit, water en telecommunicatie ingestort. Een brandstoftekort heeft het transport lamgelegd en bemoeilijkt evacuaties.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro, verdacht van een couppoging, moet een elektronische enkelband gaan dragen. De politie heeft zijn huis en zijn politieke hoofdkwartier doorzocht, meldden Braziliaanse media.
7 uur geledenLJUBLJANA (ANP) - Slovenië gaat toch geen raadgevend referendum uitschrijven over de verhoging van de defensie-uitgaven om de nieuwe NAVO-norm te halen. De Slovenen hoeven daardoor hoogstwaarschijnlijk ook niet te stemmen of ze binnen het bondgenootschap willen blijven.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wacht lastige onderhandelingen met en tussen de 27 EU-lidstaten over de meerjarenbegroting. Dat zei de Deense minister Marie Bjerre vrijdag na afloop van een bijeenkomst van ministers over EU-zaken. In de vergadering spraken de EU-ministers voor het eerst met elkaar over het deze week door de Commissie gepresenteerde voorstel voor het EU-budget 2028-2034
10 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen zijn toch niet welkom in een onlangs geopend vakantieresort in Wonsan Kalma, aan de oostkust van Noord-Korea. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov bracht daar vorige week nog een bezoek en sprak van een "goede toeristische attractie".
10 uur geledenSUWAYDA (ANP/AFP) - Gewapende groepen die gesteund worden door de Syrische regering zijn toch weer slaags geraakt met druzische strijders in het zuiden van het land. Donderdag was een wapenstilstand ingegaan, hadden regeringstroepen zich uit de stad Suwayda en omstreken teruggetrokken en leek de rust weer te keren.
11 uur geledenBOOM (ANP) - Tomorrowland gaat vrijdag volledig en voor alle bezoekers met een ticket open. De organisatie van het Belgische festival volgt daarin het meest optimistische scenario dat op tafel lag na de grote brand op woensdag, waarbij het hoofdpodium volledig afbrandde. In de nacht van donderdag op vrijdag werd met man en macht gebouwd aan een nieuw podium.
12 uur geleden