Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse ruimtecapsule met materiaal asteroïde op aarde geland

Amerikaanse ruimtecapsule met materiaal asteroïde op aarde geland

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse ruimtecapsule met aan boord materiaal van een asteroïde is teruggekeerd op aarde. De capsule landde in de woestijn van de Amerikaanse staat Utah, ongeveer 100 kilometer ten westen van Salt Lake City. De landing was live te volgen via de website van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.

De ruimtesonde OSIRIS-REx, die de capsule met het in de ruimte verzamelde bakje gruis dropte, blijft in de ruimte. Op ongeveer 100.000 kilometer van de aarde liet hij de capsule los. Die vloog vier uur later met bijna 45.000 kilometer per uur de dampkring in.

De OSIRIS-REx werd in 2016 gelanceerd. In 2018 kwam hij aan bij zijn bestemming, de asteroïde Bennu. Dat is een aardappelvormige ruimterots die in een baan rond de zon draait. Vanuit alle hoeken werd de rots gemeten en gefotografeerd. Die gegevens werden naar de aarde gestuurd om te bestuderen. In oktober 2020 daalde de OSIRIS-REx af naar het oppervlak om ongeveer 250 gram steentjes en stof op te zuigen. Dat gebeurde op bijna 333 miljoen kilometer afstand van de aarde. De asteroïdemonsters werden aan boord van de sonde verzameld in een bakje.

Terugreis

Daarna begon de OSIRIS-REx aan de terugreis naar de aarde. Voor die vlucht terug vloog de sonde twee keer rond de zon en legde een afstand van 2,3 miljard kilometer af.

OSIRIS-REx zet nu koers naar een andere asteroïde, Apophis. Die komt in april 2029 in de buurt van de aarde. Ook daar moet de sonde het oppervlak omwoelen en de samenstelling van de ruimterots blootleggen.

Wetenschappers gaan het gruis van Bennu bestuderen om een beter beeld te krijgen van het ontstaan van ons zonnestelsel 4,5 miljard jaar geleden. Misschien vinden ze ook aanwijzingen over het ontstaan van leven op aarde. Voor de Amerikanen is het de eerste keer dat ze materiaal van een asteroïde ophalen. Japan is ze voorgegaan met de missies Hayabusa en Hayabusa2, maar zij brachten kleinere ladingen terug.

Meer uit Buitenland

Hegseth wil nog minder topofficieren in top krijgsmacht VS

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth kondigt naar verwachting binnenkort aan dat het aantal topofficieren in de krijgsmacht met wel 20 procent wordt verminderd. Dat meldde Fox News eerder op dinsdag en is inmiddels ook door functionarissen bevestigd aan The Washington Post.

1 uur geleden
Hooggerechtshof staat uitzetting migranten naar derde landen toe

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan vooralsnog migranten blijven uitzetten naar andere landen dan hun land van herkomst. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft daartoe de uitspraak van een lagere rechtbank opgeschort, die de uitzettingen onwettig had genoemd.

2 uur geleden
Meer dan vierhonderd arrestaties bij schoolprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP) - Bij demonstraties op scholen in Frankrijk zijn zeker 440 arrestaties verricht, meldt het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eerder op dinsdag stond dat aantal nog op circa veertig. Veel van de arrestanten zijn minderjarig. Het ministerie schat het aantal demonstranten op meer dan 200.000 mensen.

3 uur geleden
Politie VK: geen explosieven aangetroffen in busjes bij RAF-basis

LONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.

5 uur geleden
El Mansouri premier Marokko, eerste vrouw op deze positie

RABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.

7 uur geleden
Kallas: EU wil relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren

DAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."

7 uur geleden
VS noemt overleg met Rusland over oorlog Oekraïne constructief

WASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.

9 uur geleden