Amerikaanse ruimtecapsule met materiaal asteroïde op aarde geland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse ruimtecapsule met aan boord materiaal van een asteroïde is teruggekeerd op aarde. De capsule landde in de woestijn van de Amerikaanse staat Utah, ongeveer 100 kilometer ten westen van Salt Lake City. De landing was live te volgen via de website van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
De ruimtesonde OSIRIS-REx, die de capsule met het in de ruimte verzamelde bakje gruis dropte, blijft in de ruimte. Op ongeveer 100.000 kilometer van de aarde liet hij de capsule los. Die vloog vier uur later met bijna 45.000 kilometer per uur de dampkring in.
De OSIRIS-REx werd in 2016 gelanceerd. In 2018 kwam hij aan bij zijn bestemming, de asteroïde Bennu. Dat is een aardappelvormige ruimterots die in een baan rond de zon draait. Vanuit alle hoeken werd de rots gemeten en gefotografeerd. Die gegevens werden naar de aarde gestuurd om te bestuderen. In oktober 2020 daalde de OSIRIS-REx af naar het oppervlak om ongeveer 250 gram steentjes en stof op te zuigen. Dat gebeurde op bijna 333 miljoen kilometer afstand van de aarde. De asteroïdemonsters werden aan boord van de sonde verzameld in een bakje.
Terugreis
Daarna begon de OSIRIS-REx aan de terugreis naar de aarde. Voor die vlucht terug vloog de sonde twee keer rond de zon en legde een afstand van 2,3 miljard kilometer af.
OSIRIS-REx zet nu koers naar een andere asteroïde, Apophis. Die komt in april 2029 in de buurt van de aarde. Ook daar moet de sonde het oppervlak omwoelen en de samenstelling van de ruimterots blootleggen.
Wetenschappers gaan het gruis van Bennu bestuderen om een beter beeld te krijgen van het ontstaan van ons zonnestelsel 4,5 miljard jaar geleden. Misschien vinden ze ook aanwijzingen over het ontstaan van leven op aarde. Voor de Amerikanen is het de eerste keer dat ze materiaal van een asteroïde ophalen. Japan is ze voorgegaan met de missies Hayabusa en Hayabusa2, maar zij brachten kleinere ladingen terug.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde claimt aanvallen uitgevoerd te hebben op Israëlische en Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten, Irak en Koeweit. Meerdere doelen werden volgens de Garde getroffen.
3 uur geleden