
Amerikaanse regering klaagt Texas aan voor strenge abortuswet
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering heeft een rechtszaak aangespannen tegen Texas vanwege de nieuwe, zeer strenge abortuswetgeving die vorige week van kracht werd in de conservatieve staat. "De wet is duidelijk ongrondwettelijk," zei minister van Justitie Merrick Garland op een persconferentie.
President Joe Biden heeft de "bizarre en extreme" wet in Texas eerder al sterk veroordeeld. Hij zei dat zijn regering zoekt naar mogelijkheden om Texaanse vrouwen toegang te laten krijgen tot veilige en legale abortus.
Naar schatting 85 procent van de Texaanse vrouwen die hun zwangerschap willen laten beëindigen zou dat niet meer in Texas kunnen doen. Een staat mag geen enkele vrouw dat recht ontzeggen voordat de baby levensvatbaar is, beargumenteert Garland. Dat is volgens een uitspraak van het Hooggerechtshof in 1973 ongeveer de 24e zwangerschapsweek.
Aanklacht
Garland wil van een rechter horen dat de wet ongeldig is, hoewel het Hooggerechtshof een week geleden een verzoek van belangenorganisaties om de Texaanse wet te blokkeren nipt verwierp. "Het ministerie van Justitie heeft de plicht de grondwet van de Verenigde Staten te verdedigen en de rechtsstaat overeind te houden", aldus de minister.
Vrouwen in Texas mogen sinds vorige week hun zwangerschap na zes weken niet meer laten beëindigen en iedereen kan een vrouw of abortuskliniek aanklagen als die de wet overtreedt. Diegene krijgt een bonus van 10.000 dollar bij een veroordeling. Andere staten die een soortgelijke wet willen invoeren kunnen ook rekenen op juridische procedures, waarschuwde minister Garland.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is blij dat een aantal Europese leiders in een gezamenlijke verklaring heeft benadrukt dat er geen vrede kan komen zonder Oekraïne daarbij te betrekken. Komende vrijdag gaat de Amerikaanse president Donald Trump om de tafel met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin, maar Zelensky is daar niet uitgenodigd omdat Poetin dat niet wil.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat open voor het organiseren van een top in Alaska met de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, heeft een woordvoerder van het Witte Huis bevestigd. Maar momenteel blijft het plan om, op verzoek van Poetin, een bilaterale ontmoeting tussen alleen hem en Trump te organiseren, voegde de woordvoerder eraan toe.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Tienduizenden mensen hebben in Tel Aviv gedemonstreerd tegen de uitbreiding van de oorlog in de Gazastrook. De organisatoren zeggen dat er 100.000 demonstranten zijn gekomen. Andere bronnen spreken van circa 60.000 betogers.
10 uur geledenNUSEIRAT (ANP) - Een boven de Gazastrook uitgeworpen pallet met hulpgoederen heeft in Nuseirat een jongen van vijftien jaar oud gedood. Dat meldden hulpverleners uit een nabijgelegen ziekenhuis. Onder meer de nieuwszender Al Jazeera heeft gezegd dat de jongen in de richting rende waar pallets neerkwamen en er door een werd verpletterd.
14 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Onderhandelingen bij de Verenigde Naties over het sluiten van een verdrag over de bestrijding van plasticvervuiling hebben nog onvoldoende vooruitgang geboekt. Dat zegt de onderhandelingsvoorzitter zaterdag in een tussentijdse evaluatie.
19 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance overlegt zaterdag in het Verenigd Koninkrijk met een aantal Europese veiligheidsadviseurs over de oorlog in Oekraïne. Volgens de Britse regering organiseert Vance de bijeenkomst samen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Lammy.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - Door een schietpartij op Times Square, in het toeristische centrum van New York, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mensen gewond geraakt. Een 17-jarige jongen is aangehouden. Geen van de gewonden verkeert in levensgevaar, meldt de politie.
20 uur geleden