Amerikaanse rechters verwerpen sancties tegen Tornado Cash
NEW ORLEANS (ANP/BLOOMBERG) - Rechters hebben in hoger beroep een einde gemaakt aan Amerikaanse sancties tegen Tornado Cash, een softwaretool die cryptomunten mixt om te verhullen waar ze vandaan komen. De dienst kan door criminelen worden gebruikt voor witwassen, maar volgens een federaal hof maakt Amerikaanse wetgeving sancties onmogelijk.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën houdt Tornado Cash verantwoordelijk voor het witwassen van zeker 7 miljard dollar aan cryptomunten en stelde in 2022 sancties in. Maar dat kan het ministerie helemaal niet doen, oordeelde het 5th US Circuit Court of Appeals in New Orleans. Sancties zijn namelijk alleen mogelijk voor bezittingen van bepaalde bedrijven of personen, en de softwarecode achter de dienst van Tornado Cash geldt niet als bezit van iemand.
Ook in Nederland loopt een zaak rond Tornado Cash. De rechtbank van Oost-Brabant veroordeelde een van de ontwikkelaars van de softwaretool in mei tot een celstraf van ruim vijf jaar, omdat hij zou hebben geholpen bij sluiproutes voor crimineel geld. Alex P., een in Nederland woonachtige Rus, kondigde onlangs aan in beroep te gaan tegen dat vonnis. Hij stelt puur een dienst te hebben ontwikkeld voor mensen die meer privacy willen.
Coinbase
De zaak in de Verenigde Staten werd aangespannen door zes gebruikers van Tornado Cash. Zij kregen hulp van Coinbase, het grootste handelsplatform voor cryptomunten in de Verenigde Staten. De hoogste juridisch adviseur voor dat bedrijf, Paul Grewal, juichte het oordeel van de rechters toe.
"Privacy wint. Niemand wil dat criminelen cryptoprotocollen gebruiken, maar het blokkeren van opensourcetechnologie omdat een klein deel van de gebruikers uit kwaadwillenden bestaat, is niet waar het Congres toestemming voor heeft gegeven", schreef hij op berichtendienst X.
In zijn motivering van het oordeel schreef rechter Don Willett dat de zorgen van de overheid over witwassen via Tornado Cash "onomstotelijk legitiem" zijn. Maar om dergelijke cryptodiensten aan te pakken met sancties moeten volksvertegenwoordigers wetgeving aanpassen, legde hij uit.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
17 uur geleden