Amerikaanse rechters verwerpen sancties tegen Tornado Cash
NEW ORLEANS (ANP/BLOOMBERG) - Rechters hebben in hoger beroep een einde gemaakt aan Amerikaanse sancties tegen Tornado Cash, een softwaretool die cryptomunten mixt om te verhullen waar ze vandaan komen. De dienst kan door criminelen worden gebruikt voor witwassen, maar volgens een federaal hof maakt Amerikaanse wetgeving sancties onmogelijk.
Het Amerikaanse ministerie van Financiƫn houdt Tornado Cash verantwoordelijk voor het witwassen van zeker 7 miljard dollar aan cryptomunten en stelde in 2022 sancties in. Maar dat kan het ministerie helemaal niet doen, oordeelde het 5th US Circuit Court of Appeals in New Orleans. Sancties zijn namelijk alleen mogelijk voor bezittingen van bepaalde bedrijven of personen, en de softwarecode achter de dienst van Tornado Cash geldt niet als bezit van iemand.
Ook in Nederland loopt een zaak rond Tornado Cash. De rechtbank van Oost-Brabant veroordeelde een van de ontwikkelaars van de softwaretool in mei tot een celstraf van ruim vijf jaar, omdat hij zou hebben geholpen bij sluiproutes voor crimineel geld. Alex P., een in Nederland woonachtige Rus, kondigde onlangs aan in beroep te gaan tegen dat vonnis. Hij stelt puur een dienst te hebben ontwikkeld voor mensen die meer privacy willen.
Coinbase
De zaak in de Verenigde Staten werd aangespannen door zes gebruikers van Tornado Cash. Zij kregen hulp van Coinbase, het grootste handelsplatform voor cryptomunten in de Verenigde Staten. De hoogste juridisch adviseur voor dat bedrijf, Paul Grewal, juichte het oordeel van de rechters toe.
"Privacy wint. Niemand wil dat criminelen cryptoprotocollen gebruiken, maar het blokkeren van opensourcetechnologie omdat een klein deel van de gebruikers uit kwaadwillenden bestaat, is niet waar het Congres toestemming voor heeft gegeven", schreef hij op berichtendienst X.
In zijn motivering van het oordeel schreef rechter Don Willett dat de zorgen van de overheid over witwassen via Tornado Cash "onomstotelijk legitiem" zijn. Maar om dergelijke cryptodiensten aan te pakken met sancties moeten volksvertegenwoordigers wetgeving aanpassen, legde hij uit.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Aziƫ vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
12 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
13 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
14 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
15 uur geleden