Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil

Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil

AUSTIN/WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse medische toezichthouder FDA gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van een federale rechter in Texas die vrijdag de goedkeuring voor het gebruik van de abortuspil heeft opgeschort. Het intrekken van de vergunning kan ertoe leiden dat het gebruik van de abortuspil in het hele land verboden wordt. In de staat Washington werd juist het tegenovergestelde besloten, dus wat de uitspraken in de praktijk gaan betekenen is volgens Amerikaanse media nog onduidelijk.

Het voorlopige bevel in Texas werd uitgevaardigd door de Amerikaanse rechter Matthew Kacsmaryk. Het zou een einde kunnen maken aan de verkoop en distributie van mifepriston, dat gebruikt wordt om een ​​zwangerschap binnen de eerste 10 weken te beëindigen. Het Amerikaanse Ministerie van Justitie gaf ook al aan in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak.

De zaak was aangespannen door vier anti-abortusgroepen en vier anti-abortusartsen die in november de Amerikaanse medische toezichthouder FDA aanklaagden. Zij vinden dat toen mifepriston in 2000 werd goedgekeurd, er niet voldoende rekening werd gehouden met de veiligheidsrisico's voor meisjes onder de 18 jaar die het medicijn gebruiken. Volgens de FDA werd de pil destijds veilig en doeltreffend bevonden, na een uitgebreide wetenschappelijke beoordeling.

Lijnrecht tegenover elkaar

Niet lang na de uitspraak van Kacsmaryk besloot vrijdag de federale rechter Thomas Rice in Washington het tegenovergestelde. Rice willigde een verzoek in van 17 staten voor de goedkeuring van de FDA voor het gebruik van mifepriston. The New York Times schrijft dat deze uitspraak lijnrecht tegenover die in Texas staat. Rechter Rice vraagt de FDA in feite niets te veranderen aan de beschikbaarheid van mifepriston.

De regering-Biden liet in een reactie weten dat de goedkeuring van het medicijn destijds voldoende werd ondersteund door de wetenschap. Biden noemde vrijdag het besluit van een federale rechter om de goedkeuring voor het gebruik van een abortuspil op te schorten een "ongekende stap in het wegnemen van fundamentele vrijheden van vrouwen".

'Gevaarlijk precedent'

"Mijn regering zal deze uitspraak aanvechten", zei Biden in een verklaring van het Witte Huis. Als de uitspraak van kracht zou worden, wordt elke gereguleerde drug kwetsbaar voor "dit soort politieke, ideologische aanvallen". Vicepresident Kamala Harris noemde de Texaanse uitspraak een 'gevaarlijk precedent'.

De zaak zal mogelijk eindigen voor het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat vorig jaar het grondwettelijke recht van Amerikaanse vrouwen op abortus teniet deed.

Meer uit Buitenland

Zeker 360 aanhoudingen bij protesten in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - Bij de demonstraties in Frankrijk zijn zaterdag zeker 360 mensen aangehouden, meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken. In verschillende steden werd voor het vierde weekend op rij geprotesteerd tegen onder meer de hoge kosten van levensonderhoud en de staat van het onderwijs.

14 minuten geleden
Trump zegt UFC-baas als nieuwe woordvoerder Witte Huis te willen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt op Truth Social dat hij de rol van nieuwe woordvoerder van het Witte Huis heeft aangeboden aan Dana White, baas van de Ultimate Fighting Championship (UFC), de belangrijkste bond voor mixed martial arts (MMA).

17 minuten geleden
Afgezette president Paraguay aangeklaagd om rol in bankencrisis

ASUNCIÓN (ANP/AFP/RTR) - Paraguayaanse aanklagers hebben zaterdag formele aanklachten ingediend tegen de afgezette president Santiago Peña. De conservatieve ex-president wordt beschuldigd van betrokkenheid bij een bankencrisis.

3 uur geleden
Minister: schutter Krakau had extreemrechtse ideologieën

KRAKAU (ANP/AFP) - Alles wijst erop dat de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde bij een schietpartij in het stadscentrum van de Poolse stad Krakau "gefascineerd was door extreemrechtse ideologieën". Dat heeft de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Marcin Kierwinski, verklaard.

3 uur geleden
Tusk: drie doden aangetroffen in woning schutter Krakau

KRAKAU (ANP/RTR/AFP) - In de woning van de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde in het centrum van de Poolse stad Krakau zijn de lichamen van drie overleden personen aangetroffen, maakte de Poolse premier Donald Tusk zaterdagavond bekend.

3 uur geleden
Eisenkot mag van Israëlische president gaan formeren

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft oppositieleider Gadi Eisenkot aangewezen om als eerste te proberen een coalitie te vormen. Dat meldt het kantoor van Herzog zaterdagavond in een verklaring. Zowel het blok van premier Benjamin Netanyahu als dat van Eisenkot wist eind oktober geen absolute meerderheid te behalen bij de parlementsverkiezingen in Israël.

4 uur geleden
Trump beveelt onderzoek naar 'bedreigingen' door Democraten

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft het ministerie van Justitie opdracht gegeven om een onderzoek te beginnen naar "bedreigingen" door Democraten. De Republikeinse president spreekt op zijn eigen socialmediaplatform Truth Social van een "criminele daad".

6 uur geleden