Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil

Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil

AUSTIN/WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse medische toezichthouder FDA gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van een federale rechter in Texas die vrijdag de goedkeuring voor het gebruik van de abortuspil heeft opgeschort. Het intrekken van de vergunning kan ertoe leiden dat het gebruik van de abortuspil in het hele land verboden wordt. In de staat Washington werd juist het tegenovergestelde besloten, dus wat de uitspraken in de praktijk gaan betekenen is volgens Amerikaanse media nog onduidelijk.

Het voorlopige bevel in Texas werd uitgevaardigd door de Amerikaanse rechter Matthew Kacsmaryk. Het zou een einde kunnen maken aan de verkoop en distributie van mifepriston, dat gebruikt wordt om een ​​zwangerschap binnen de eerste 10 weken te beëindigen. Het Amerikaanse Ministerie van Justitie gaf ook al aan in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak.

De zaak was aangespannen door vier anti-abortusgroepen en vier anti-abortusartsen die in november de Amerikaanse medische toezichthouder FDA aanklaagden. Zij vinden dat toen mifepriston in 2000 werd goedgekeurd, er niet voldoende rekening werd gehouden met de veiligheidsrisico's voor meisjes onder de 18 jaar die het medicijn gebruiken. Volgens de FDA werd de pil destijds veilig en doeltreffend bevonden, na een uitgebreide wetenschappelijke beoordeling.

Lijnrecht tegenover elkaar

Niet lang na de uitspraak van Kacsmaryk besloot vrijdag de federale rechter Thomas Rice in Washington het tegenovergestelde. Rice willigde een verzoek in van 17 staten voor de goedkeuring van de FDA voor het gebruik van mifepriston. The New York Times schrijft dat deze uitspraak lijnrecht tegenover die in Texas staat. Rechter Rice vraagt de FDA in feite niets te veranderen aan de beschikbaarheid van mifepriston.

De regering-Biden liet in een reactie weten dat de goedkeuring van het medicijn destijds voldoende werd ondersteund door de wetenschap. Biden noemde vrijdag het besluit van een federale rechter om de goedkeuring voor het gebruik van een abortuspil op te schorten een "ongekende stap in het wegnemen van fundamentele vrijheden van vrouwen".

'Gevaarlijk precedent'

"Mijn regering zal deze uitspraak aanvechten", zei Biden in een verklaring van het Witte Huis. Als de uitspraak van kracht zou worden, wordt elke gereguleerde drug kwetsbaar voor "dit soort politieke, ideologische aanvallen". Vicepresident Kamala Harris noemde de Texaanse uitspraak een 'gevaarlijk precedent'.

De zaak zal mogelijk eindigen voor het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat vorig jaar het grondwettelijke recht van Amerikaanse vrouwen op abortus teniet deed.

Meer uit Buitenland

Noord-Korea vuurt ballistische raketten richting Japanse Zee af

SEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse leger meldt dat Pyongyang maandagochtend "meerdere ballistische raketten" in de richting van de Japanse Zee had afgevuurd, nadat het aanvankelijk melding had gemaakt van een "niet-geïdentificeerd projectiel".

2 uur geleden
Rechter verbiedt met belastinggeld betaalde tv-spots Trump

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft zondag verboden om omstreden tv-spotjes waarin president Donald Trump zelf te zien is nog langer uit te zenden. De reclames waren met belastinggeld betaald en sinds eind september op tv te zien, in aanloop naar de midterms volgende maand.

2 uur geleden
Netanyahu beveelt onderzoek naar bronnen van bekroonde Gaza-film

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu laat een onderzoek instellen naar de anonieme bronnen die in de bekroonde documentaire NAZA over de oorlog in Gaza voorkomen. Hij heeft "de stafchef van het leger, het hoofd van veiligheidsdienst Shin Bet en de landsadvocaat" aan het werk gezet, aldus een verklaring van zijn kantoor.

9 uur geleden
Zelensky: Rusland valt energiecentrale aan na aankondiging Trump

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een energiecentrale heeft aangevallen nadat de Amerikaanse president Donald Trump een "energiebestand" tussen de twee landen had aangekondigd.

9 uur geleden
Veel doden bij luchtaanval op goudmijn bij grens Soedan en Egypte

KHARTOEM (ANP/AFP/DPA) - Door luchtaanvallen zaterdag op een goudmijn aan de grens tussen Soedan en Egypte zijn tientallen mensen om het leven gekomen. Dat meldt onder meer Sudan Doctors Network, een vereniging van medische professionals.

9 uur geleden
Tienduizenden mensen lopen mee in klimaatmars door Brussel

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele tienduizenden mensen hebben zondag deelgenomen aan de Klimaatmars 2026 in de Belgische hoofdstad Brussel. Officiële deelnamecijfers van de politie en organisatie volgen nog, aldus persbureau Belga.

12 uur geleden
Saudi-Arabië meldt nieuwe aanval op luchthaven van Riyad

RIYAD (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen. Volgens de Saudische luchtvaartautoriteit is door de aanval een onbekend aantal mensen gewond geraakt.

14 uur geleden