Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil
AUSTIN/WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse medische toezichthouder FDA gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van een federale rechter in Texas die vrijdag de goedkeuring voor het gebruik van de abortuspil heeft opgeschort. Het intrekken van de vergunning kan ertoe leiden dat het gebruik van de abortuspil in het hele land verboden wordt. In de staat Washington werd juist het tegenovergestelde besloten, dus wat de uitspraken in de praktijk gaan betekenen is volgens Amerikaanse media nog onduidelijk.
Het voorlopige bevel in Texas werd uitgevaardigd door de Amerikaanse rechter Matthew Kacsmaryk. Het zou een einde kunnen maken aan de verkoop en distributie van mifepriston, dat gebruikt wordt om een zwangerschap binnen de eerste 10 weken te beëindigen. Het Amerikaanse Ministerie van Justitie gaf ook al aan in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak.
De zaak was aangespannen door vier anti-abortusgroepen en vier anti-abortusartsen die in november de Amerikaanse medische toezichthouder FDA aanklaagden. Zij vinden dat toen mifepriston in 2000 werd goedgekeurd, er niet voldoende rekening werd gehouden met de veiligheidsrisico's voor meisjes onder de 18 jaar die het medicijn gebruiken. Volgens de FDA werd de pil destijds veilig en doeltreffend bevonden, na een uitgebreide wetenschappelijke beoordeling.
Lijnrecht tegenover elkaar
Niet lang na de uitspraak van Kacsmaryk besloot vrijdag de federale rechter Thomas Rice in Washington het tegenovergestelde. Rice willigde een verzoek in van 17 staten voor de goedkeuring van de FDA voor het gebruik van mifepriston. The New York Times schrijft dat deze uitspraak lijnrecht tegenover die in Texas staat. Rechter Rice vraagt de FDA in feite niets te veranderen aan de beschikbaarheid van mifepriston.
De regering-Biden liet in een reactie weten dat de goedkeuring van het medicijn destijds voldoende werd ondersteund door de wetenschap. Biden noemde vrijdag het besluit van een federale rechter om de goedkeuring voor het gebruik van een abortuspil op te schorten een "ongekende stap in het wegnemen van fundamentele vrijheden van vrouwen".
'Gevaarlijk precedent'
"Mijn regering zal deze uitspraak aanvechten", zei Biden in een verklaring van het Witte Huis. Als de uitspraak van kracht zou worden, wordt elke gereguleerde drug kwetsbaar voor "dit soort politieke, ideologische aanvallen". Vicepresident Kamala Harris noemde de Texaanse uitspraak een 'gevaarlijk precedent'.
De zaak zal mogelijk eindigen voor het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat vorig jaar het grondwettelijke recht van Amerikaanse vrouwen op abortus teniet deed.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.
27 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.
3 uur geledenODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
7 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
11 uur geleden