Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil
AUSTIN/WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse medische toezichthouder FDA gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van een federale rechter in Texas die vrijdag de goedkeuring voor het gebruik van de abortuspil heeft opgeschort. Het intrekken van de vergunning kan ertoe leiden dat het gebruik van de abortuspil in het hele land verboden wordt. In de staat Washington werd juist het tegenovergestelde besloten, dus wat de uitspraken in de praktijk gaan betekenen is volgens Amerikaanse media nog onduidelijk.
Het voorlopige bevel in Texas werd uitgevaardigd door de Amerikaanse rechter Matthew Kacsmaryk. Het zou een einde kunnen maken aan de verkoop en distributie van mifepriston, dat gebruikt wordt om een zwangerschap binnen de eerste 10 weken te beëindigen. Het Amerikaanse Ministerie van Justitie gaf ook al aan in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak.
De zaak was aangespannen door vier anti-abortusgroepen en vier anti-abortusartsen die in november de Amerikaanse medische toezichthouder FDA aanklaagden. Zij vinden dat toen mifepriston in 2000 werd goedgekeurd, er niet voldoende rekening werd gehouden met de veiligheidsrisico's voor meisjes onder de 18 jaar die het medicijn gebruiken. Volgens de FDA werd de pil destijds veilig en doeltreffend bevonden, na een uitgebreide wetenschappelijke beoordeling.
Lijnrecht tegenover elkaar
Niet lang na de uitspraak van Kacsmaryk besloot vrijdag de federale rechter Thomas Rice in Washington het tegenovergestelde. Rice willigde een verzoek in van 17 staten voor de goedkeuring van de FDA voor het gebruik van mifepriston. The New York Times schrijft dat deze uitspraak lijnrecht tegenover die in Texas staat. Rechter Rice vraagt de FDA in feite niets te veranderen aan de beschikbaarheid van mifepriston.
De regering-Biden liet in een reactie weten dat de goedkeuring van het medicijn destijds voldoende werd ondersteund door de wetenschap. Biden noemde vrijdag het besluit van een federale rechter om de goedkeuring voor het gebruik van een abortuspil op te schorten een "ongekende stap in het wegnemen van fundamentele vrijheden van vrouwen".
'Gevaarlijk precedent'
"Mijn regering zal deze uitspraak aanvechten", zei Biden in een verklaring van het Witte Huis. Als de uitspraak van kracht zou worden, wordt elke gereguleerde drug kwetsbaar voor "dit soort politieke, ideologische aanvallen". Vicepresident Kamala Harris noemde de Texaanse uitspraak een 'gevaarlijk precedent'.
De zaak zal mogelijk eindigen voor het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat vorig jaar het grondwettelijke recht van Amerikaanse vrouwen op abortus teniet deed.
Meer uit Buitenland
SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
12 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
14 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
14 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
15 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
16 uur geleden