Amerikaanse rechters tegenstrijdig over vergunning abortuspil
AUSTIN/WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse medische toezichthouder FDA gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van een federale rechter in Texas die vrijdag de goedkeuring voor het gebruik van de abortuspil heeft opgeschort. Het intrekken van de vergunning kan ertoe leiden dat het gebruik van de abortuspil in het hele land verboden wordt. In de staat Washington werd juist het tegenovergestelde besloten, dus wat de uitspraken in de praktijk gaan betekenen is volgens Amerikaanse media nog onduidelijk.
Het voorlopige bevel in Texas werd uitgevaardigd door de Amerikaanse rechter Matthew Kacsmaryk. Het zou een einde kunnen maken aan de verkoop en distributie van mifepriston, dat gebruikt wordt om een zwangerschap binnen de eerste 10 weken te beëindigen. Het Amerikaanse Ministerie van Justitie gaf ook al aan in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak.
De zaak was aangespannen door vier anti-abortusgroepen en vier anti-abortusartsen die in november de Amerikaanse medische toezichthouder FDA aanklaagden. Zij vinden dat toen mifepriston in 2000 werd goedgekeurd, er niet voldoende rekening werd gehouden met de veiligheidsrisico's voor meisjes onder de 18 jaar die het medicijn gebruiken. Volgens de FDA werd de pil destijds veilig en doeltreffend bevonden, na een uitgebreide wetenschappelijke beoordeling.
Lijnrecht tegenover elkaar
Niet lang na de uitspraak van Kacsmaryk besloot vrijdag de federale rechter Thomas Rice in Washington het tegenovergestelde. Rice willigde een verzoek in van 17 staten voor de goedkeuring van de FDA voor het gebruik van mifepriston. The New York Times schrijft dat deze uitspraak lijnrecht tegenover die in Texas staat. Rechter Rice vraagt de FDA in feite niets te veranderen aan de beschikbaarheid van mifepriston.
De regering-Biden liet in een reactie weten dat de goedkeuring van het medicijn destijds voldoende werd ondersteund door de wetenschap. Biden noemde vrijdag het besluit van een federale rechter om de goedkeuring voor het gebruik van een abortuspil op te schorten een "ongekende stap in het wegnemen van fundamentele vrijheden van vrouwen".
'Gevaarlijk precedent'
"Mijn regering zal deze uitspraak aanvechten", zei Biden in een verklaring van het Witte Huis. Als de uitspraak van kracht zou worden, wordt elke gereguleerde drug kwetsbaar voor "dit soort politieke, ideologische aanvallen". Vicepresident Kamala Harris noemde de Texaanse uitspraak een 'gevaarlijk precedent'.
De zaak zal mogelijk eindigen voor het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat vorig jaar het grondwettelijke recht van Amerikaanse vrouwen op abortus teniet deed.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/RTR) - De VS moeten zich niet mengen in de Iraakse politiek. Dat schrijft oud-premier en premierskandidaat voor de sjiitische coalitie Nouri al-Maliki op X. President Donald Trump had het land eerder gewaarschuwd dat als al-Maliki werd herverkozen in die rol, Irak niet langer kan rekenen op Amerikaanse steun. Al-Maliki geldt als kanshebber voor het premierschap en als iemand met nauwe banden met Iran.
28 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AF) - Er zijn volgens het Kremlin geen 1,2 miljoen Russische militairen omgekomen, gewondgeraakt of vermist sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. Die schatting is afkomstig van het Center for Strategic and International Studies (CSIS). Datzelfde instituut concludeerde in zijn dinsdag verschenen rapport dat Rusland daarmee van alle grootmachten de grootste verliezen heeft geleden sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Kremlin verwerpt de CSIS-schatting en stelt woensdag dat dergelijke rapportages niet betrouwbaar zijn.
53 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Groenland heeft meer bescherming nodig, maar zal niet buigen voor buitenlandse druk. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen in een gezamenlijke persconferentie met zijn Deense ambtgenoot Mette Frederiksen in Parijs. De regeringsleiders zijn in de Franse hoofdstad voor overleg met president Emmanuel Macron later op woensdag. Tijdens die werklunch zal onder meer de veiligheid in het Noordpoolgebied en de ontwikkeling van Groenland worden besproken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO moet Europeser worden nu de VS hun blik buiten Europa richten, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Er moet een specifieke Europese pijler in het militaire bondgenootschap komen om de inspanningen en investeringen op elkaar af te stemmen, zei de politica op de jaarlijkse bijeenkomst van het Europees Defensieagentschap in Brussel. Dat draagt bij aan een betere lastenverdeling en militaire slagkracht in Europa, zei ze.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne wil een aantal afspraken met de Verenigde Staten over de wederopbouw van het land na de oorlog nog verder uitwerken, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Het gaat onder meer over de financiering.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
6 uur geleden