Amerikaanse president Trump haalt uit naar 'dictator' Zelensky
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag opnieuw uitgehaald naar zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Hij bestempelde hem op Truth Social als "dictator zonder verkiezingen" en waarschuwde hem "snel te zijn want anders heeft hij geen land over".
De Verenigde Staten spreken momenteel met Rusland over een mogelijk einde van de oorlog die dat land voert tegen Oekraïne. "We onderhandelen met succes over een einde aan de oorlog met Rusland", aldus Trump. Oekraïne is vooralsnog door de twee partijen niet uitgenodigd voor de gesprekken.
De ambtstermijn van Zelensky liep vorig jaar mei af. Volgens de Oekraïense wet hoeven er in oorlogstijd geen verkiezingen te worden gehouden.
Viool
Trump haalde dinsdag al uit naar Zelensky. "Hij weigert verkiezingen te houden, staat erg laag in de peilingen en het enige waar hij goed in was, was Joe Biden bespelen 'als een viool'", aldus de Amerikaanse president. Zelensky zou volgens hem maar 4 procent van de bevolking achter zich hebben. Hij zou daarom ook niet namens Oekraïne kunnen spreken en geen plaats aan de onderhandelingstafel met Rusland kunnen eisen.
De claim van Trump wordt weersproken door onderzoek van het Internationaal Instituut voor Sociologie in Kyiv eerder deze maand. Daarin zegt 57 procent van de ondervraagden vertrouwen te hebben in Zelensky.
Bondskanselier Olaf Scholz noemde volgens Duitse media de woorden van Trump onjuist en gevaarlijk. "Het is simpelweg onwaar en gevaarlijk om president Zelensky zijn democratische legitimiteit te ontzeggen." Ook volgens de Verenigde Naties is hij het legitieme staatshoofd. "President Zelensky zit op zijn post na reglementair gehouden verkiezingen", aldus de woordvoerder van VN-secretaris-generaal António Guterres.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.
1 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
17 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
18 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
22 uur geleden