Amerikaanse president gaat moord op Armeniërs genocide noemen
WASHINGTON (ANP/AFP) - President Joe Biden gaat als eerste Amerikaanse leider de moord op 1,5 miljoen Armeniërs ruim een eeuw geleden erkennen als genocide. Hij tart hiermee NAVO-bondgenoot Turkije, melden Amerikaanse media. De regering in Ankara stelt dat er Armeense slachtoffers waren tijdens de Eerste Wereldoorlog in het toenmalige Ottomaanse Rijk, maar dat het geen volkenmoord was.
Biden zal naar verwachting zaterdag expliciet over een genocide spreken, op de 106e verjaardag van de moorden die begonnen in 1915. Het Ottomaanse rijk, een voorloper van het huidige Turkije, vocht toen tegen Rusland in de regio die nu Armenië is.
Biden had tijdens zijn verkiezingscampagne al beloofd de genocide te erkennen, en Democratische partijgenoten roepen hem nu op dat ook daadwerkelijk te doen: "Het beschamende stilzwijgen van de regering van de Verenigde Staten over het historische feit van de Armeense genocide duurt te lang en er moet een einde aan komen." Het Amerikaanse parlement noemde de moorden eind 2019 al volkenmoord.
Geen juridische gevolgen
Hoewel de historische erkenning door Biden geen juridische gevolgen heeft, zal het Ankara woedend maken, aldus media. De Turken houden vol dat er geen genocide heeft plaatsgevonden en dat beide partijen wreedheden begingen tijdens de oorlog. De stap van Biden kan de spanningen met Turkije verder doen oplaaien. De Turkse president Erdogan beloofde donderdag nog "de waarheid te verdedigen" tegen degenen die de "genocideleugen" steunen.
Tientallen landen noemden de massale moord eerder al genocide. De Tweede Kamer in Den Haag riep de regering eerder dit jaar op dezelfde stap te zetten. Turkije zei toen dat die actie "gericht was op het herschrijven van de geschiedenis op basis van politieke motieven".
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
41 minuten geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.
45 minuten geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.
2 uur geledenLATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.
2 uur geledenMOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.
6 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.
8 uur geleden