Amerikaanse ouders en overheden worstelen met vaccinatie tieners
WASHINGTON (ANP) - Overheden in de Verenigde Staten worstelen met de vraag of jongeren zelf mogen beslissen of ze zich laten inenten tegen het coronavirus. In sommige staten wordt gewerkt aan wetgeving die tieners de mogelijkheid geeft om zich te laten vaccineren zonder toestemming van hun ouders, terwijl de regels volgens The New York Times op andere plaatsen juist worden aangescherpt.
Het vraagstuk zorgt niet alleen voor verdeeldheid in de politiek, maar ook binnen gezinnen. Uit een recente peiling kwam naar voren dat slechts drie op de tien ouders van tieners vanaf 12 jaar het prima vinden als hun kinderen zich meteen laten inenten. Veel andere mensen nemen een afwachtende houding aan, bijvoorbeeld omdat ze meer informatie willen over mogelijke langetermijneffecten. Daar zijn hun kinderen soms niet blij mee en ook onderling zijn ouders het niet altijd eens.
De VS hebben het coronavaccin van Pfizer/BioNTech goedgekeurd voor jongeren vanaf 12 jaar. Of ouders het laatste woord hebben over het inenten van hun minderjarige kinderen, kan afhangen van waar ze wonen. Politici in New Jersey en New York hebben wetgeving in de maak die jongeren vanaf 14 jaar zelf laat beslissen of ze zich laten vaccineren. In Minnesota wordt geprobeerd die leeftijdsgrens voor sommige kinderen op 12 jaar te krijgen. Dat is voor overheden in sommige andere delen van het land een schrikbeeld.
Uitzondering
Zo heeft Linn County in Oregon klinieken juist opdracht gegeven minderjarigen alleen te vaccineren tegen het coronavirus als ze toestemming hebben van hun ouders. Tieners mogen in die staat normaliter vanaf hun 15e zelf beslissen of ze een vaccin willen. De autoriteiten maken echter een uitzondering voor de coronavaccins. In staten als Tennessee en Alabama willen politici voorkomen dat openbare scholen straks gaan eisen dat leerlingen gevaccineerd zijn.
Tieners vertellen de krant dat ze een vaccin willen om oudere familieleden te beschermen of omdat ze hun sociale leven willen hervatten. Een 15-jarig meisje uit Palm Beach County zei dat haar vrienden vaak triomfantelijk op sociale media melden dat zij wel een prik hebben gehaald. "Vijf van mijn vrienden geven een feest en nodigden me uit, maar vervolgens vroegen ze of ik gevaccineerd was", vertelde de tiener. "En daardoor kan ik niet gaan. Dat doet pijn."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties waarschuwen voor "verdere militarisering" van de onrust in Los Angeles. Op bevel van de Amerikaanse president Donald Trump zijn soldaten van de Nationale Garde ingezet om geweld tegen te gaan bij de dagenlange protesten tegen zijn deportatiebeleid van migranten.
20 minuten geledenOTTAWA (ANP) - Ook Canada zegt nog dit jaar de oude NAVO-afspraak te halen om 2 procent van de economie aan defensie te besteden. Zo ongeveer alle andere 31 NAVO-landen zitten daar, soms na lang treuzelen, al op of hebben beloofd in 2025 aan die NAVO-norm te voldoen.
54 minuten geledenSACRAMENTO (ANP) - De Amerikaanse staat Californië begint een rechtszaak tegen de federale overheid in Washington om het bevel van president Donald Trump om de Nationale Garde in te zetten in Los Angeles. Dat meldt gouverneur Gavin Newsom op sociale media. De autoriteiten in de metropool verwachten voor de vierde opeenvolgende dag protesten tegen het immigratiebeleid van de regering-Trump. Eerder leidden die tot botsingen tussen demonstranten en politie.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Zweden biedt de Zweedse activiste Greta Thunberg geen consulaire steun, omdat ze niet "in gevaar" is. Dat heeft de Zweedse buitenlandminister Maria Malmer Stenergard tegen Zweedse media gezegd. Thunberg is een van de elf opvarenden van de Madleen, de boot die met hulpgoederen op weg was naar Gaza. Israël onderschepte het schip in internationale wateren en dwong het naar Israël te varen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland en Oekraïne zijn begonnen aan een nieuwe grote gevangenenruil. Beide landen hebben een groep krijgsgevangenen overgedragen en zullen dat in de komende dagen opnieuw doen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk zet zich in voor de snelle terugkeer van zes Franse staatsburgers aan boord van de Madleen. Het schip was met hulpgoederen onderweg naar Gaza, maar werd in internationale wateren onderschept door Israël.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft kritiek geuit op Israël voor het onderscheppen van de Madleen. Het schip van de Freedom Flotilla Coalition was met noodhulp op weg naar Gaza, maar moest van Israël koers zetten naar Israël.
8 uur geleden