
Amerikaanse minister overlegt met Saudische kroonprins over Hamas
RIYAD (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft zondag overlegd met de feitelijke leider van Saudi-Arabië, kroonprins Mohammed bin Salman. Blinken noemde het gesprek naderhand "heel productief".
Blinken besprak volgens een woordvoerder dat zijn land is gericht "op het stoppen van terreuraanvallen door Hamas, het regelen van de vrijlating van alle gijzelaars en het voorkomen dat het conflict verder om zich heen kan grijpen".
Het gesprek tussen Blinken en de kroonprins op een landgoed bij Riyad zou ongeveer een uur hebben geduurd. De minister begon aan een meerdaagse reis door het Midden-Oosten nadat Hamas ruim een week geleden een bloedige verrassingsaanval had uitgevoerd op Israël.
Dodental
De aanval van Hamas heeft aan zeker 1300 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers zijn burgers. Ook zijn gijzelaars meegenomen. Israël slaat terug door doelen te bestoken in de Gazastrook. Daar vielen volgens plaatselijke autoriteiten ruim 2300 doden.
Saudi-Arabië en Israël waren in aanloop naar het huidige conflict met Hamas in gesprek over het normaliseren van hun relatie. De landen hebben nauwe banden met de VS, maar onderling hebben ze formeel geen diplomatieke betrekkingen.
Normalisatiedeals
Sommige moslimlanden hebben de relatie met Israël wel genormaliseerd, maar voor andere landen in het Midden-Oosten is het conflict met de Palestijnen nog een belangrijk pijnpunt. Het overleg tussen Saudi-Arabië en Israël is volgens ingewijden inmiddels ook stilgelegd.
In het welvarende Saudi-Arabië bevinden zich locaties die voor moslims erg belangrijk zijn, zoals de stad Mekka. Als het land banden aanknoopt met Israël, zou dat een diplomatieke doorbraak betekenen voor de Israëlische regering.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens een toespraak in het Britse parlement opgeroepen om het internationaal recht en de wereldorde te beschermen. Hij deed dat door "order, order" te roepen, de bekende woorden waarmee de voorzitters van het Britse Lagerhuis de orde in het parlement bewaren.
1 uur geledenTRIPOLI (ANP/AFP) - De Israëlische luchtmacht zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op Tripoli, een stad in het noorden van Libanon. Daar zou een "belangrijk" lid van de Palestijnse beweging Hamas hebben gezeten, maar Israël zegt niet om wie het gaat.
2 uur geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De internationale luchthaven van het Zuid-Franse Marseille is tijdelijk dicht vanwege een natuurbrand. Volgens Franse media zijn in de buurt ook delen van snelwegen gesloten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft niet om gesprekken met de Verenigde Staten gevraagd, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd volgens persbureau Tasnim. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat er gesprekken gepland zijn en dat de houding van Iran is veranderd na de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in het land.
5 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Bemiddelaar Qatar stelt dat "tijd nodig" is voor de onderhandelingen voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook. "Ik denk niet dat ik op dit moment een tijdlijn kan geven, maar ik kan nu wel zeggen dat we hier tijd voor nodig zullen hebben", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
6 uur geledenXERTA (ANP/RTR) - De Spaanse autoriteiten hebben meer dan 18.000 inwoners van de provincie Tarragona opdracht gegeven binnen te blijven. In het gebied grijpt een natuurbrand om zich heen en worden evacuaties uitgevoerd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen Oekraïne onmiddellijk alsnog een deel van de teruggeroepen lading luchtverdedigingswapens sturen, melden bronnen aan nieuwsplatform Axios. Het zou gaan om tien Patriot-raketten.
6 uur geleden