Amerikaanse minister Blinken in gesprek met Turkse collega
ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft in Ankara 2,5 uur gesproken met zijn Turkse collega Hakan Fidan. Blinken noemde het "productief en constructief". Het was het eerste onderhoud tussen de twee bewindslieden sinds de strijd tussen Israël en de Palestijnse beweging Hamas in en rond de Gazastrook begin oktober is geëscaleerd. Behalve over Gaza, spraken de twee onder meer over de oorlog in Oekraïne en het Zweedse lidmaatschap van de NAVO dat Turkije vertraagt.
NAVO-lidstaat Turkije is in de hele regio een cruciale bondgenoot van de VS, maar de twee botsen vaak. Blinken wil de Turkse gemoederen sussen. In Turkije is woede losgebarsten over de duizenden burgers die door de Israëlische bombardementen op de Gazastrook om het leven zijn gekomen of gewond zijn geraakt.
Blinken werd op het vliegveld door geen enkele hoge functionaris opgewacht, berichtte nieuwszender Al Jazeera. President Erdogan ontvangt de Amerikaanse gast naar verluidt niet en is volgens Turkse media uit Ankara weggegaan. Erdogan stelt dat Washington "medeplichtig is aan de oorlogsmisdaden die Israël pleegt". Volgens Erdogan "'vergieten westerse landen krokodillentranen voor burgerslachtoffers in de Oekraïens-Russische oorlog en zwijgen als er duizenden kinderen vandaag (in Gaza) gedood worden".
Blinken reist de hele regio af om de Amerikaanse steun aan Israël te verdedigen. Hij is onder meer naar Israël, Jordanië, de bezette Palestijnse Westelijke Jordaanoever, Irak en Turkije gegaan. In Amman (Jordanië) sprak Blinken ook met collega's uit Egypte, Libanon, Qatar, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. Volgens Turkse media is de diplomatieke reis van Blinken "een fiasco en toont de grote kloof tussen Washington en de landen in de regio".
Meer uit Buitenland
BERCHTESGADEN (ANP) - Het voormalige theehuis van Adolf Hitler, het Adelaarsnest, is waarschijnlijk niet te redden, zegt een politiewoordvoerder tegen Bild. Het pand in het zuiden van Duitsland kwam vrijdagavond volledig in brand te staan en de brandweer is nog steeds ter plaatse om de vlammen te bestrijden.
1 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP/BELGA) - De burgemeester van de Franse stad Orléans heeft een avondklok aangekondigd voor kinderen onder de 15 jaar. Zij moeten de komende twee nachten verplicht thuis blijven. De maatregel valt samen met het congres van de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) en tegendemonstraties.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense defensieminister Jevheni Chmara zegt dat de verbinding met Starlink "stabiel" is. Oekraïne maakte deze maand melding van beperkingen bij het gebruik van het satellietinternetnetwerk.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door tyfoon Champi in Taiwan is opgelopen naar vijfhonderd. Eerder was al bekend dat één persoon om het leven is gekomen. Zo'n 56.000 huishoudens zitten zonder stroom.
5 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De eerste klinische proef voor een ebolavaccin is vrijdag van start gegaan in de Democratische Republiek Congo, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie. Het Afrikaanse land wordt geteisterd door een uitbraak van het virus.
5 uur geledenBUENOS AIRES (AFP/RTR) - Een rechter heeft vrijdag de strafzaak tegen de Argentijnse president Javier Milei en zijn zus Karina Milei niet-ontvankelijk verklaard. Ze werden beschuldigd van fraude rond een cryptomunt. Volgens de rechtbank is er geen bewijs voor.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is de tweede met ebola besmette persoon overleden. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. In totaal zijn in Kenia nu negen besmettingen bekend, van wie twee patiënten dus zijn overleden.
14 uur geleden