Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse KVK: Nederland moet anders omgaan met VS onder Trump

Amerikaanse KVK: Nederland moet anders omgaan met VS onder Trump

WASHINGTON (ANP) - Nederland en andere Europese landen moeten op een andere manier met de Verenigde Staten omgaan als Donald Trump weer president is. Dit zegt directeur Marc ter Haar van de Amerikaanse Kamer van Koophandel (AmCham), een belangenbehartiger voor het Amerikaans-Nederlandse bedrijfsleven. Nederland en Europa moeten zich volgens hem veel harder opstellen tegenover Trump dan tegenover bijvoorbeeld de huidige president Joe Biden en de EU moet veel meer een eenheid vormen.

Dat Trump de verkiezingen heeft gewonnen, noemt hij "vervelend". "Maar we moeten ermee om zien te gaan. Amerika heeft gekozen en dat is aan ons om te accepteren." Tegelijk moeten we volgens hem ook waken voor doemscenario's. "We hebben Trump eerder overleefd en dat doen we nu weer." Trump was tussen 2017 en 2021 de president van de VS.

Trump heeft onder meer aangekondigd dat hij als president importtarieven wil invoeren op producten buiten de VS, zoals elektrische auto's en zonnepanelen. Ook heeft hij gedreigd uit de NAVO te stappen. "Hij is een dealmaker en daar kun je mee onderhandelen. Daarvoor moeten we onze stijl aanpassen en anders met Trump omgaan dan zoals we met elkaar omgaan. Hij zal bijvoorbeeld een hogere bijdrage aan de NAVO als breekijzer kunnen gebruiken. Hij kan prijsverhogingen aankondigen van leveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Amerika en zeggen: als jullie dat niet willen, dan moeten jullie meer bijdragen aan de NAVO. Dan moeten wij als Europa zeggen: als jij dat wil, dan moet dit gebeuren."

China

Hij vreest dat hogere invoertarieven in de VS kunnen leiden tot dumping in Europa, waarbij producten zoals batterijen voor veel lagere prijzen worden aangeboden. "Het is goed, want ze worden heel goedkoop, maar de lokale productie valt om en we komen in de knoei met de klimaatdoelen." Ook voorziet hij dat Trump probeert EU-landen tegen elkaar uit te spelen. Dat moet Europa niet laten gebeuren, zegt hij.

Verder denkt Ter Haar dat Trump er alles aan doet om te voorkomen dat China zich verder ontwikkelt. Dat heeft volgens hem ook voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML gevolgen. "Ze mogen al minder complexe lithografiemachines naar China exporteren. Er bestaat een kans dat dit nog meer aan banden wordt gelegd."

Ter Haar ziet ook positieve punten voor Nederland. "Amerikanen zien Nederland als een van hun meest trouwe bondgenoten. Die band moeten we koesteren, want die hebben we nodig." Daarnaast is Nederland als handelsland volgens hem al goed in deals sluiten.

Meer uit Financieel

IEA verlaagt voorspelling recordoverschot olie in 2026

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft de schattingen voor een wereldwijd olieoverschot dit jaar en volgend jaar voor het eerst in enkele maanden naar beneden bijgesteld. Dat komt volgens het agentschap doordat de vraag naar olie toeneemt en de productiegroei afneemt.

56 minuten geleden
Voorstel: EU-budget moet 10 procent omhoog

BRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.

1 uur geleden
AEX-index daalt na renteverlaging Fed en resultaten Oracle

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.

2 uur geleden
Overlevenden tyfoon Filipijnen in 2021 klagen Shell aan

LONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.

2 uur geleden
Elon Musk hint op beursgang ruimtevaartbedrijf SpaceX

AUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.

3 uur geleden
Woningen op Funda sneller verkocht in 2025

AMSTERDAM (ANP) - Woningen werden in 2025 sneller verkocht dan een jaar eerder, meldt huizenwebsite Funda. Ook het woningaanbod op Funda groeide dit jaar. Door de aanhoudende krapte op de woningmarkt nam de vraagprijs van huizen eveneens toe.

3 uur geleden
AFM: beleggingsfraude loopt in de honderden miljoenen per jaar

AMSTERDAM (ANP) - De schade door beleggingsfraude bedraagt vermoedelijk honderden miljoenen euro's per jaar en kan zelfs oplopen tot 750 miljoen euro, meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De beurswaakhond spreekt van een snelgroeiend en ernstig maatschappelijk probleem waarvan de omvang wordt onderschat.

4 uur geleden