Amerikaanse krant: China plant militair trainingskamp op Cuba
HAVANA (ANP) - China en Cuba kijken of een gezamenlijk trainingskamp kan worden opgezet op het eiland, bericht The Wall Street Journal. Dat leidt tot bezorgdheid in de Verenigde Staten. De vrees is volgens de krant dat op termijn Chinese troepen worden gestationeerd op het eiland voor de Amerikaanse kust.
De onderhandelingen over de trainingsfaciliteit zijn in een vergevorderd stadium, zo komt naar voren uit Amerikaanse inlichtingenrapporten. De regering van de Amerikaanse president Joe Biden zou contact hebben opgenomen met de Cubanen om ze te ontmoedigen. Het Witte Huis wilde daar in de krant niet op reageren.
Sommige Amerikaanse inlichtingenfunctionarissen zeggen dat China het eigen optreden in Cuba ziet als een reactie op de Amerikaanse steun voor Taiwan. Cuba ligt ongeveer even ver van de kust van Florida als Taiwan van het Chinese vasteland. De Chinese regering ziet het democratisch bestuurde eiland als een afvallige provincie en ergert zich aan de Amerikaanse militaire steun aan de Taiwanezen.
Samenwerking veiligheidsdiensten
Volgens de krant verschillen Amerikaanse beleidsmakers en analisten van mening over hoe zorgelijk de inlichtingen over het mogelijke trainingskamp zijn. De samenwerking tussen de twee communistische regimes wordt in Washington op de voet gevolgd. China heeft voor zover bekend nog geen gevechtstroepen gelegerd in Latijns-Amerika, terwijl de VS wel beschikken over een wereldwijd netwerk van legerbases.
Onlangs ontstond ook al ophef in de Amerikaanse politiek over vermeende samenwerking tussen China en Cuba op inlichtingengebied. Een spionagebasis op Cuba zou volgens Amerikaanse bronnen in 2019 nog flink zijn uitgebreid. Republikeinse en Democratische politici stelden eerder deze maand in een gezamenlijke verklaring dat "Havana en Beijing het nu samen hebben voorzien op de Verenigde Staten en ons volk".
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël neemt grondgebied van Libanon in als de Libanese regering niet voorkomt dat de beweging Hezbollah aanvallen op Israël uitvoert.
15 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Zo'n 3,2 miljoen mensen zijn in Iran op de vlucht geslagen voor de recente aanvallen, schat de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. De meesten zijn vanuit de grote stad richting landelijke gebieden in het noorden van het land getrokken. Ze zoeken daar tijdelijk een veilig heenkomen. Hun aantal zal volgens de organisatie verder oplopen.
23 minuten geledenKYIV (ANP) - De Verenigde Staten hebben vorig jaar een aanbod van Oekraïne laten liggen om onder meer onderscheppingsdrones te leveren, zegt president Volodymyr Zelensky. Om zulke verdedigingswapens tegen bijvoorbeeld Iraanse Shaheds zitten de VS en zijn bondgenoten in het Midden-Oosten te springen sinds Iran ze met vergeldingsaanvallen bestookt.
37 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Moslimextremisten die twee jaar geleden 149 concertgangers doodden in de buurt van Moskou moeten levenslang de gevangenis in. De terreuraanslag op Crocus City Hall was de bloedigste in Rusland in tientallen jaren.
1 uur geledenROME (ANP) - Een Italiaanse militaire basis in Irak is getroffen door een raket, meldt het ministerie van Defensie in Rome. "Er zijn geen slachtoffers of gewonden onder het Italiaanse personeel. Iedereen is veilig", aldus minister van Defensie Guido Crosetto in een korte schriftelijke verklaring. De commandant van het kamp zei op de televisie dat nog onderzocht wordt of misschien sprake was van een drone.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het Chinese Nationaal Volkscongres heeft een wet goedgekeurd die de "etnische eenheid" in het land moet versterken. De Chinese regering wil zo de "samenhang versterken". Deskundigen en activisten maken zich zorgen dat de wet slecht kan uitpakken voor minderheden in het land, zoals de Oeigoeren of de inwoners van Taiwan en Tibet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontmoet vrijdag in Parijs zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron. De twee praten daar onder meer over de veiligheidsgaranties die een groep bondgenoten van Oekraïne kan bieden, meldt het kantoor van Macron. Ook Nederland is lid van die zogenoemde Coalition of the Willing (Coalitie van Bereidwilligen), die mede door Frankrijk wordt aangevoerd.
4 uur geleden