Amerikaanse journalist klaagt WHO-baas aan wegens genocide
DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse journalist en Ethiopië-kenner David Steinman heeft de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus aangeklaagd bij het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Steinman zei tijdens een digitale persconferentie dat Tedros zich schuldig heeft gemaakt aan genocide en misdaden tegen de menselijkheid doordat hij niets deed om wandaden van regeringsfunctionarissen te voorkomen in zijn periode als minister van Buitenlandse Zaken van Ethiopië van 2012 tot 2016.
Tedros heeft als baas van de WHO diplomatieke onschendbaarheid, maar dat mag volgens Steinman geen beletsel zijn om de Ethiopiër te vervolgen. Bij staatshoofden is onschendbaarheid geen obstakel geweest voor het ICC, maar een vervolging van directeur-generaal die werkt voor een VN-organisatie is nog niet eerder voorgekomen.
"Tedros was een te groot onderdeel van het systeem om niet verantwoordelijk te zijn geweest voor de wandaden die door regeringsfunctionarissen zijn gepleegd", aldus Steinman.
Twijfels over kansen aanklacht
Experts vragen zich af hoe kansrijk de aanklacht is. Zonder de aanklacht gelezen te hebben, stellen ze de vraag of Tedros de juiste persoon is om te vervolgen. "Is de specifieke rol van Tedros in die misdrijven zo groot geweest en zijn er geen anderen met een grotere rol", zegt Göran Sluiter, professor internationaal strafrecht bij de Universiteit van Amsterdam. Professor internationale betrekkingen aan de Tilburg University Mirjam van Reisen sluit zich hierbij aan.
Tedros is afkomstig uit de regio Tigray waar nu een bloedig conflict aan de gang is tussen het Tigray People's Liberation Front (TPLF) en de huidige Ethiopische regering. Het Ethiopische leger heeft hem beschuldigd van hulp aan de lokale autoriteiten in de opstandige regio. Tedros is lid van het TPLF.
Steinman zei dat hij vooralsnog alleen Tedros heeft aangeklaagd, omdat de Ethiopische regering tien dagen geleden arrestatiebevelen heeft uitgevaardigd voor andere hooggeplaatste leiders van Ethiopië in de periode van 1991 tot 2018 dat het TPLF aan de macht was in Ethiopië. "Het ICC vervolgt geen mensen die ook vervolgd worden in het land waar de daden zich hebben afgespeeld."
Volgens de journalist, die lang adviseur is geweest voor oppositieleden in Ethiopië, is de aanklacht nu ingediend, omdat de WHO op het moment van een pandemie "niet geleid kan worden door een crimineel".
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De NAVO-luchtverdediging heeft opnieuw een Iraanse raket neergehaald die NAVO-land Turkije binnenvloog. Dat meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie. Vorige week werd boven Syrië al een raket uit de lucht geschoten die op weg was naar Zuidoost-Turkije.
9 minuten geledenOSLO (ANP/RTR) - De Noorse politie is op zoek naar een verdachte die is opgedoken op beelden rond de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo, afgelopen weekend. De dienst heeft een foto gedeeld van de in zwarte kleding gehulde persoon, die ervan wordt verdacht een explosief te hebben geplaatst bij het pand. Een terroristisch motief wordt niet uitgesloten, meldde de politie zondag al.
52 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als nieuwe opperste leider van Iran. In een bericht aan de nieuwe Iraanse machthebber betuigde het kantoor van president Vladimir Poetin maandag zijn "rotsvaste steun" aan diens leiderschap. Ook zei Poetin er vertrouwen in te hebben dat Mojtaba Khamenei het werk van wijlen zijn vader Ali Khamenei "met eer" zal voortzetten.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar heeft 313 mensen gearresteerd voor het delen van beelden en "misleidende informatie" tijdens de dagenlange aanvallen van Iran, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Iran voert vergeldingsaanvallen uit op landen in het Midden-Oosten na de Amerikaans-Israëlische aanvallen van vorige week.
2 uur geledenWENEN (ANP) - De directeur van de Oostenrijkse omroep ORF is per direct afgetreden, twee maanden voor het Eurovisie Songfestival dat de omroep organiseert. Dat heeft de ORF maandag bekendgemaakt. Roland Weissmanns vertrek volgt op een beschuldiging van seksuele intimidatie aan zijn adres, laat de omroep weten.
2 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - De burgemeester van het Belgische Luik, Willy Demeyer, noemde de aanval bij een synagoge in de nacht van zondag op maandag een "extreem gewelddadige daad van antisemitisme, die in strijd is met de Luikse traditie van wederzijds respect." Bij de explosie vielen geen gewonden. Wel zijn de ramen aan de voorgevel van het gebouw weggeblazen, evenals de ramen van gebouwen ertegenover.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is van plan de komende dagen een zogeheten partnerschap voor defensie te ondertekenen met Australië, IJsland en Ghana. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag in een toespraak op een conferentie van EU-ambassadeurs. De EU sloot eerder al soortgelijke partnerschappen met Canada en het Verenigd Koninkrijk.
2 uur geleden