Amerikaanse journalist klaagt WHO-baas aan wegens genocide
DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse journalist en Ethiopië-kenner David Steinman heeft de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus aangeklaagd bij het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Steinman zei tijdens een digitale persconferentie dat Tedros zich schuldig heeft gemaakt aan genocide en misdaden tegen de menselijkheid doordat hij niets deed om wandaden van regeringsfunctionarissen te voorkomen in zijn periode als minister van Buitenlandse Zaken van Ethiopië van 2012 tot 2016.
Tedros heeft als baas van de WHO diplomatieke onschendbaarheid, maar dat mag volgens Steinman geen beletsel zijn om de Ethiopiër te vervolgen. Bij staatshoofden is onschendbaarheid geen obstakel geweest voor het ICC, maar een vervolging van directeur-generaal die werkt voor een VN-organisatie is nog niet eerder voorgekomen.
"Tedros was een te groot onderdeel van het systeem om niet verantwoordelijk te zijn geweest voor de wandaden die door regeringsfunctionarissen zijn gepleegd", aldus Steinman.
Twijfels over kansen aanklacht
Experts vragen zich af hoe kansrijk de aanklacht is. Zonder de aanklacht gelezen te hebben, stellen ze de vraag of Tedros de juiste persoon is om te vervolgen. "Is de specifieke rol van Tedros in die misdrijven zo groot geweest en zijn er geen anderen met een grotere rol", zegt Göran Sluiter, professor internationaal strafrecht bij de Universiteit van Amsterdam. Professor internationale betrekkingen aan de Tilburg University Mirjam van Reisen sluit zich hierbij aan.
Tedros is afkomstig uit de regio Tigray waar nu een bloedig conflict aan de gang is tussen het Tigray People's Liberation Front (TPLF) en de huidige Ethiopische regering. Het Ethiopische leger heeft hem beschuldigd van hulp aan de lokale autoriteiten in de opstandige regio. Tedros is lid van het TPLF.
Steinman zei dat hij vooralsnog alleen Tedros heeft aangeklaagd, omdat de Ethiopische regering tien dagen geleden arrestatiebevelen heeft uitgevaardigd voor andere hooggeplaatste leiders van Ethiopië in de periode van 1991 tot 2018 dat het TPLF aan de macht was in Ethiopië. "Het ICC vervolgt geen mensen die ook vervolgd worden in het land waar de daden zich hebben afgespeeld."
Volgens de journalist, die lang adviseur is geweest voor oppositieleden in Ethiopië, is de aanklacht nu ingediend, omdat de WHO op het moment van een pandemie "niet geleid kan worden door een crimineel".
Meer uit Buitenland
MOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
52 minuten geledenBANGKOK (ANP/DPA) - In Thailand is het na decennia weer mogelijk om in de middag alcohol te kopen. Sinds 1972 was dat tussen 14.00 en 17.00 uur niet mogelijk, omdat de militaire junta de middagverkoop destijds verbood. In een poging het eindejaarstoerisme een stimulans te geven, begint Thailand nu een proef van een halfjaar. Na afloop van die 180 dagen wordt gekeken naar de effecten van de maatregel.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
11 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
11 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
13 uur geleden