Amerikaanse journalist aangehouden in Rusland wegens spionage
JEKATERINENBURG (ANP/AFP) - Een Amerikaanse journalist in Rusland, Evan Gershkovich van zakenkrant The Wall Street Journal, is in Jekaterinenburg wegens spionage gearresteerd. Een regeringswoordvoerder heeft dit donderdag in Moskou bevestigd en zei dat hij op heterdaad was betrapt. Zijn activiteiten zouden niets met journalistiek te maken hebben. De 31-jarige Gershkovisch en zijn werkgever (WSJ) hebben de beschuldiging verontwaardigd weersproken.
De journalist was volgens de veiligheidsdienst FSB bezig geheime informatie te bemachtigen en gegevens te verzamelen over "de activiteiten van een van de ondernemingen van het Russische militair-industriële complex". Dit zou hij voor de Amerikaanse regering hebben gedaan en niet voor de krant. Als Gershkovich, die donderdag door een rechtbank in Moskou in voorlopige hechtenis is geplaatst, wordt veroordeeld voor spionage kan hij tot twintig jaar cel krijgen. De huidige termijn van de hechtenis duurt tot 29 mei melden Russische media.
Volgens plaatselijke media is de verslaggever woensdag opgepakt bij een restaurant in Jekaterinenburg, zo'n 1400 kilometer ten oosten van Moskou. De mediaberichten over wat Gershkovich daar heeft uitgevoerd verschillen. Hij zou aan een artikel hebben gewerkt over de ronselpraktijken van het huurlingenbedrijf Wagner Groep. Ook zijn er berichten dat hij meer wilde weten over het kolossale industriële bedrijvencomplex Oeralvagonzavod in Nizjni Tagil bij Jekaterinenburg waar onder meer veel tanks geproduceerd worden. De Russische justitie heeft de zaak tot topgeheim bestempeld zodat er waarschijnlijk niet veel over naar buiten komt.
De Amerikaanse krant heeft in een verklaring laten weten heel erg bezorgd te zijn over de berichten van "de arrestatie van onze journalist". In het Westen is door verscheidene regeringen en organisaties met grote zorgen kennis genomen van de arrestatie van de journalist.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.
48 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft de indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten zeer intensief genoemd. In een interview met het Iraanse staatspersbureau IRNA noemt hij daarbij ook Qatar en Pakistan "zeer actief betrokken" als bemiddelende partijen. Iran en de VS spreken elkaar niet direct, maar via de bemiddelende landen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Bij de doorzoeking van het toestel is niets gevonden, aldus Wizz Air tegen Britse media.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China steunt Iran "bij het beschermen van de eigen soevereiniteit en veiligheid". De Chinese buitenlandminister Wang Yi zei dat tijdens een bezoek van een Iraanse veiligheidsfunctionaris aan Beijing.
4 uur geledenHULL (ANP/AFP) - Een Britse avonturier is maandag na een wandeltocht van 50.000 kilometer in zijn geboorteplaats Hull in Noordoost-Engeland door zo'n vijfhonderd mensen verwelkomd. Karl Bushby begon zijn reis 28 jaar geleden vanuit Chili.
4 uur geleden