Amerikaanse invoer hard omlaag onder druk heffingen Trump
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse import heeft in april de sterkste afname ooit gemeten laten zien, onder druk van de importheffingen van president Donald Trump. Daardoor slonk het handelstekort van de Verenigde Staten flink, komt naar voren uit vrijdag vrijgekomen voorlopige cijfers van het Amerikaanse Census Bureau.
Een handelstekort treedt op wanneer de waarde van de import van een land hoger is dan de waarde van de export. Trump ziet het handelstekort van de VS in goederen als groot nadeel en wil met zijn importheffingen weer productie naar de VS halen.
Doordat Trumps heffingen importen duurder en daarmee minder aantrekkelijk maakten, zakte de invoer in april met 19,8 procent. De export steeg juist met 3,4 procent. Het voorlopige handelstekort in goederen kromp naar 87,6 miljard dollar, van 162,3 miljard dollar in de voorgaande maand.
Walmart
Economen letten scherp op de mate waarin bedrijven de hogere heffingen doorberekenen aan consumenten en op wat dit doet met de consumentenuitgaven. De consumentenprijzen, exclusief voedsel en energie, stegen met 0,1 procent ten opzichte van een maand eerder. Vergeleken met een jaar eerder steeg deze zogeheten kerninflatie-indicator met 2,5 procent. Dat was de kleinste stijging op jaarbasis in meer dan vier jaar.
Hoewel veel bedrijven de hogere kosten door de tarieven tot nu toe nog niet hebben doorberekend aan hun klanten, hebben retailers zoals Walmart en Macy's aangegeven dat Amerikanen binnenkort wel degelijk prijsstijgingen zullen zien. Consumenten waren in april ook al beduidend voorzichtiger dan een maand eerder als het gaat om hun uitgaven. De voor inflatie gecorrigeerde persoonlijke bestedingen stegen met 0,1 procent na een plus van 0,7 procent in maart.
Meer uit Buitenland
AL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
1 uur geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
5 uur geleden