Amerikaanse inflatie loopt op tot hoogste niveau sinds 1982
WASHINGTON (ANP/RTR) - De prijzen die Amerikaanse consumenten voor goederen en diensten betalen zijn sinds 1982 niet zo hard gestegen als in november. Bedrijven zien zich door stijgende grondstofprijzen, personeelstekorten en logistieke knelpunten gedwongen de hogere kosten door te berekenen in de prijzen. De kosten voor het dagelijks leven stegen daardoor in de Verenigde Staten vorige maand met 6,8 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
De inflatie is precies gelijk aan de gemiddelde verwachting van economen gepeild door persbureau Reuters. Als de zeer sterk schommelende prijzen voor voedingswaren en energie niet worden meegerekend, steeg de inflatie tot 4,9 procent op jaarbasis. Dat is de sterkste toename sinds juni 1991.
De sterke prijsstijgingen worden voor een groot deel veroorzaakt door het snelle en krachtige economisch herstel van de coronacrisis. Producenten hebben daardoor weer veel meer grondstoffen nodig. Dat zorgt voor tekorten en hogere transportkosten.
Hoge inflatie
In oktober lag de inflatie met 6,2 procent al op het hoogste niveau sinds 1990. In juni 1982 bedroeg de geldontwaarding in de VS 7 procent, na pieken van meer dan 14 procent in maart en april 1980. De Amerikaanse economie verkeerde destijds in een diepe en aanhoudende recessie.
De inflatie speelt een belangrijke rol in het rentebeleid van de Amerikaanse Federal Reserve. Fed-voorzitter Jerome Powell liet eind november al weten dat de coronasteun voor de grootste economie ter wereld sneller moet worden afgebouwd als de inflatie hardnekkiger blijkt te zijn dan eerder verwacht.
De Fed is in november begonnen met de afbouw van de coronasteun. Volgende week houdt de centrale bank zijn laatste beleidsvergadering van dit jaar, waarin een versnelde afbouw kan worden besproken. Volgens de huidige planning is de steunafbouw halverwege 2022 afgerond.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in juli 3,1 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee weer gestegen na de stevige daling in juni tot 2,9 procent.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben afgelopen kwartaal gevlogen via een Nederlands vliegveld, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In april, mei en juni maakten ruim 21 miljoen passagiers gebruik van een van de vijf luchthavens van ons land. Dit was een half miljoen meer dan dezelfde periode in 2025, ondanks de verstoring van de luchtvaart door de Iranoorlog.
38 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - AI-modellen van het Amerikaanse Anthropic hebben een testomgeving verlaten en drie organisaties gehackt, meldt het AI-bedrijf zelf. Vorige week werd ook al bekend dat AI-modellen van OpenAI, de maker van ChatGPT, tijdens veiligheidstests op hol waren geslagen en op eigen initiatief hadden ingebroken in een populair platform voor programmeurs.
59 minuten geledenSEATTLE (ANP) - Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern Amazon heeft in het tweede kwartaal opnieuw sterke groei gezien bij zijn clouddivisie Amazon Web Services (AWS) door de grote vraag naar rekenkracht voor kunstmatige intelligentie. Volgens Amazon steeg de omzet bij dat onderdeel met 37 procent tot 42,2 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder. Dat is volgens Amazon de sterkste groei in achttien kwartalen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke winsten gesloten, waarmee herstel werd getoond van de stevige minnen een dag eerder. Microsoft was een uitblinker op Wall Street dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. De resultaten van Facebook-moeder Meta Platforms vielen juist tegen en het aandeel ging fors omlaag.
8 uur geledenOBERNDORF (ANP/DPA) - De Duitse fabrikant van vuurwapens Heckler & Koch doet goede zaken door de sterk gestegen defensie-uitgaven in Europa. Volgens het bedrijf steeg de omzet in de eerste helft van dit jaar met bijna 47 procent tot 264 miljoen euro. Heckler & Koch maakt handvuurwapens, aanvalsgeweren, machinepistolen en -geweren en granaatwerpers. Het bedrijf is een van de grootste leveranciers van vuurwapens aan de NAVO en EU-landen.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG), met wereldberoemde popsterren als Taylor Swift, Rihanna, Ariana Grande en Harry Styles, heeft in het tweede kwartaal meer omzet geboekt, geholpen door de overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown. Volgens het in Hilversum gevestigde UMG steeg de omzet met meer dan 10 procent tot 3,3 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.
12 uur geleden