
Amerikaanse gezant spreekt Taliban in Islamabad
ISLAMABAD/NEW DELHI (ANP/AFP/DPA) - De nieuwe Amerikaanse gezant voor Afghanistan, Thomas West, gaat donderdag voor het eerst in gesprek met de Taliban. Hij ontmoet samen met Chinese en Russische diplomaten Amir Khan Muttaqi, die de Taliban tot minister van Buitenlandse Zaken hebben benoemd.
De ontmoeting is in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Volgens Pakistaanse zegslieden praten de gezanten in de eerste plaats over humanitaire hulp aan Afghanistan en over de mogelijkheid het Talibanregime uit te breiden met andere politieke stromingen. West zal ook Rusland en India bezoeken.
De VS brachten de Taliban in 2001 met een invasie ten val. De beweging van soennitische extremisten probeerde sindsdien met geweld de macht te heroveren. De strijd tussen Amerikaanse troepen en de Taliban werd begin vorig jaar beëindigd met een vredesovereenkomst tussen Washington en de Taliban. Maar westerse mogendheden werden verrast door de plotselinge ineenstorting van de pro-westerse regering in Kabul. Eind augustus vertrokken de laatste Amerikaanse troepen van het vliegveld van Kabul na een chaotische evacuatie van mensen vanaf die luchthaven.
De Amerikaanse gezant West is niet naar een veiligheidsconferentie over Afghanistan woensdag in New Delhi gegaan. Daar hebben behalve het gastland India, Iran, Kazachstan, Kirgizië, Oezbekistan, Rusland, Tadzjikistan en Turkmenistan over het gevaar van terroristen in Afghanistan. Die zouden vanuit dat land met de nieuwe machthebbers een grotere bedreiging vormen voor de hele regio. China en Pakistan waren ook uitgenodigd maar konden net als de VS naar eigen zeggen niet komen. De VS maken zich ook grote zorgen dat Afghanistan een trekpleister en uitvalsbasis wordt voor jihadisten. Een terreurbeweging uit Pakistan en Afghanistan, de Islamitische Staat van de Provincie Khorasan, pleegt er aanslagen.
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas heeft bevestigd dat er eerst een Palestijnse staat moet komen voor de beweging de wapens kan neerleggen.
2 uur geledenLISSABON (ANP) - Met ingang van zondag is Portugal in verhoogde staat van paraatheid om de verwachte hitte en het gevaar van bosbranden. De 'alarmstatus' duurt tot 8 augustus. De regering vreest de komende dagen temperaturen die kunnen oplopen tot tussen de 36 en 44 graden. In de nachten zou het minstens 20 graden zijn.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Door Israëlische aanvallen zijn volgens het Palestijnse gezondheidsministerie de afgelopen 24 uur zeker 98 doden gevallen in Gaza. Er vielen ook meer dan duizend gewonden, schrijft nieuwszender Al Jazeera.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir zegt dat de aanvallen onophoudelijk doorgaan als de resterende Israëlische gijzelaars niet vrijgelaten worden. Hij zei dat hij verwacht dat in de komende dagen duidelijk wordt of er een overeenkomst kan worden gesloten.
6 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/DPA/AFP) - Na een reis van vijftien uur in een SpaceX-capsule is een team van vier astronauten aangekomen in het internationale ruimtestation ISS.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Door Oekraïense droneaanvallen zijn drie doden gevallen in verschillende Russische regio's, zeggen lokale gouverneurs zaterdag. Ook raakten twee mensen gewond.
10 uur geledenJAKARTA (ANP/DPA) - De vulkaan Lewotobi Laki-Laki op het Indonesische eiland Flores is zaterdag opnieuw uitgebarsten. Een askolom bereikte een hoogte van 18 kilometer, aldus de geologische dienst van het land.
11 uur geleden