
Amerikaanse experts vinden mogelijk oorzaak Havana-syndroom
WASHINGTON (ANP) - Een panel van wetenschappers heeft mogelijk een oorzaak gevonden voor het Havana-syndroom waar Amerikaanse diplomaten op meerdere ambassades door zijn getroffen. Amerikaanse inlichtingendiensten melden woensdag in een rapport dat "elektromagnetische energie en ultrageluid" een deel van de klachten mogelijk veroorzaakten.
Deze zogenoemde "gepulseerde elektromagnetische energie" zou door mobiele apparaten kunnen worden uitgezonden, stelt het panel van technologische en medische experts.
Die conclusie is behoorlijk anders dan die van de CIA, die vorige maand nog stelde dat er geen bewijs was gevonden dat buitenlandse mogendheden verantwoordelijk zouden zijn voor het mysterieuze syndroom. Wel gaf de Amerikaanse geheime dienst toe dat van de ongeveer duizend onderzochte gezondheidsincidenten bij Amerikaanse diplomaten, er ongeveer twintig onverklaard bleven.
In 2016 werden ambassademedewerkers voor het eerst ziek door het Havana-syndroom. Het ging om Amerikaanse ambassademedewerkers in Havana, de hoofdstad van Cuba. Sindsdien zijn de klachten, zoals misselijkheid, duizeligheid, migraine, geheugenverlies en slechter kunnen horen, in meer landen waargenomen.
Het panel van wetenschappers, dat vorig jaar werd aangesteld door de Amerikaanse inlichtingenchef Avril Haines en CIA-baas William Burns, noemt de symptomen "divers en mogelijk het gevolg van meerdere mechanismen". Volgens de wetenschappers kan een deel van de gezondheidsincidenten "niet gemakkelijk worden verklaard door omgevingsfactoren of medische aandoeningen".
Burns schrijft in een verklaring dat het panel niet op zoek was naar een mogelijke dader, maar moest helpen bij het zoeken naar de oorsprong van de mysterieuze kwalen. De Amerikaanse inlichtingendiensten blijven onderzoek doen naar het syndroom.
Een van de eerder gehoorde theorieën is dat Rusland achter de klachten zit door aanvallen uit te voeren met microgolven. Daar werd nooit bewijs voor gevonden. Een andere theorie is dat mensen ziek zijn geworden nadat ze hadden gehoord van de klachten en dachten dat het hun ook overkwam.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/RTR) - Israël en Syrië zijn vrijdag een staakt-het-vuren overeengekomen dat wordt gesteund door Turkije, Jordanië en andere buurlanden. Dat meldt de Amerikaanse gezant voor Syrië, Tom Barrack.
48 minuten geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen Dow Jones, News Corp, Rupert Murdoch en twee journalisten van The Wall Street Journal. Hij beschuldigt de partijen van laster.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Bijna 80.000 mensen zijn ontheemd in de Zuid-Syrische provincie Suwayda door de jongste golf van geweld tussen druzen en bedoeïenen. Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie zijn de voorzieningen voor elektriciteit, water en telecommunicatie ingestort. Een brandstoftekort heeft het transport lamgelegd en bemoeilijkt evacuaties.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro, verdacht van een couppoging, moet een elektronische enkelband gaan dragen. De politie heeft zijn huis en zijn politieke hoofdkwartier doorzocht, meldden Braziliaanse media.
9 uur geledenLJUBLJANA (ANP) - Slovenië gaat toch geen raadgevend referendum uitschrijven over de verhoging van de defensie-uitgaven om de nieuwe NAVO-norm te halen. De Slovenen hoeven daardoor hoogstwaarschijnlijk ook niet te stemmen of ze binnen het bondgenootschap willen blijven.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wacht lastige onderhandelingen met en tussen de 27 EU-lidstaten over de meerjarenbegroting. Dat zei de Deense minister Marie Bjerre vrijdag na afloop van een bijeenkomst van ministers over EU-zaken. In de vergadering spraken de EU-ministers voor het eerst met elkaar over het deze week door de Commissie gepresenteerde voorstel voor het EU-budget 2028-2034
12 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen zijn toch niet welkom in een onlangs geopend vakantieresort in Wonsan Kalma, aan de oostkust van Noord-Korea. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov bracht daar vorige week nog een bezoek en sprak van een "goede toeristische attractie".
12 uur geleden