Amerikaanse experts buigen zich over boostershots Janssen-vaccin
WASHINGTON (ANP) - Onafhankelijke experts die de Amerikaanse gezondheidsdienst FDA adviseren, buigen zich over de vraag of Amerikanen die zijn gevaccineerd met het coronavaccin van het Nederlandse Janssen in aanmerking moeten komen voor een boostershot. Daar wordt ook over gestemd.
De uitkomst van die stemming is niet bindend, maar het advies van de gezondheidsexperts weegt wel zwaar. De FDA moet uiteindelijk besluiten of de aanbeveling wordt overgenomen. Dat gebeurt doorgaans binnen enkele dagen.
Bij de discussie over de boostershots zijn meerdere instanties betrokken. Adviseurs van het Centrum voor ziektecontrole en Preventie (CDC) bespreken het uiteindelijke besluit van de FDA naar verwachting volgende week. Die onafhankelijke experts gaan dan ook weer stemmen over hun aanbevelingen.
Als boostershots worden goedgekeurd, komt het CDC met richtlijnen over welke groepen in aanmerking moeten komen voor zo'n extra prik. Het duurt volgens Amerikaanse media nog minstens een week voordat er een definitieve aanbeveling ligt. Die moet dan worden overgenomen door staten.
In de Verenigde Staten zijn ongeveer 187 miljoen mensen volledig gevaccineerd tegen het coronavirus, van wie er zo'n 15 miljoen het Janssen-vaccin hebben gekregen. Daar krijgen mensen momenteel een enkele prik van, terwijl bij andere vaccins twee doses moeten worden toegediend voordat mensen volledig zijn gevaccineerd.
Janssen zelf meldde eind september op basis van eigen onderzoek dat een tweede prik van het vaccin de effectiviteit flink verhoogt. Na twee prikken zou dan 94 procent zijn beschermd tegen "matige tot ernstige" ziekte. Uit Amerikaans onderzoek kwam later naar voren dat een booster van Moderna of Pfizer/BioNTech tot een sterkere afweerreactie zou leiden.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
25 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
2 uur geledenNEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
3 uur geledenTEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
5 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
7 uur geleden