Amerikaanse ex-presidenten prijzen mensenrechtenactivist Lewis
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Drie Amerikaanse ex-presidenten hebben de onlangs overleden mensenrechtenactivist John Lewis geprezen tijdens een uitvaartdienst in een kerk in Atlanta. George Bush, Bill Clinton en Barack Obama spraken hun waardering uit voor de zwarte politicus, die zijn leven lang streed voor gelijke rechten. De voormalige leiders riepen burgers op het voorbeeld van Lewis te volgen.
President Trump was niet aanwezig. Hij had ook al geen bezoek aan Lewis gebracht toen die was opgebaard in het parlementsgebouw in Washington, het Capitool. Het opbaren was een bijzonder eerbetoon voor het parlementslid, ooit metgezel van activist Martin Luther King. Lewis stierf in een tijd van onrust en massale protesten tegen racisme en politiegeweld, na de dood van een zwarte man door agenten.
Obama bekritiseerde tijdens zijn toespraak het besluit van de Republikein Trump om nationale troepen te sturen naar enkele steden die door diens politieke rivalen, de Democraten, worden bestuurd. De ex-president, ook Democraat, sprak over agenten die "traangas en wapenstok gebruiken tegen vreedzame demonstranten."
Lewis zat sinds 1987 voor de Democraten in het parlement. Hij was in het verleden talloze keren mishandeld en gearresteerd tijdens zijn geweldloze strijd tegen rassenscheiding en onrechtvaardigheid. Hij stierf op 17 juli op 80-jarige leeftijd aan alvleesklierkanker.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
10 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
10 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - De veroordeelde Cambodjaanse oppositieleider Kem Sokha heeft gratie gekregen. Dat meldt senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op sociale media. Kem Sokha werd in 2023 veroordeeld tot 27 jaar huisarrest voor verraad.
10 uur geleden