Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaanse centrale bank verhoogt rente tegen hoge inflatie

Amerikaanse centrale bank verhoogt rente tegen hoge inflatie

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten, verhoogt het belangrijkste rentetarief om zo de hoge inflatie tegen te gaan. Het is de eerste renteverhoging door de Fed sinds 2018. Tijdens de komende vergaderingen van de Fed dit jaar zullen de rentes naar verwachting keer op keer verder worden opgehoogd.

Toen de coronapandemie in 2020 uitbrak verlaagde de Fed de rente naar een historisch laag niveau, om zo de economie te stimuleren. Maar de Amerikaanse economie heeft een sterk herstel laten zien van de crisis en de inflatie is gestegen naar het hoogste niveau in ruim veertig jaar, mede door de sterk gestegen brandstofprijzen. Daardoor is de Fed nu genoodzaakt de rente op te krikken. Die gaat nu met een kwart procentpunt omhoog.

De verhoging is waarschijnlijk de eerste van een aantal die dit jaar zullen volgen, aangezien de Fed zei dat het "anticipeert" dat voortdurende verhogingen "passend zullen zijn" en Fed-baas Jerome Powell heeft beloofd om "wendbaar" te zijn. De beslissing om de rente nu te verhogen was overigens niet unaniem.

Oekraïne

"De invasie van Oekraïne door Rusland veroorzaakt enorme menselijke en economische ontberingen," zei de Fed in een toelichting op het rentebesluit. "De gevolgen voor de Amerikaanse economie zijn hoogst onzeker, maar op korte termijn zullen de invasie en aanverwante gebeurtenissen waarschijnlijk extra opwaartse druk uitoefenen op de inflatie en wegen op de economische activiteit."

De oorlog heeft de kosten van bijvoorbeeld brandstof, voedsel en metalen nog verder opgedreven. Daarmee neemt de vrees voor stagflatie, een situatie met hoge inflatie en nauwelijks economische groei, toe. Dat vormt weer een bedreiging voor de prijsvorming, de groei en de stabiliteit van de financiële markten.

Inkrimpen balans

De Fed zei verder dat tijdens de volgende bijeenkomst een begin wordt gemaakt met het inkrimpen van de balans van 8,9 biljoen dollar. Details daarover werden niet gegeven. Het opkoopprogramma van waardepapieren dat eerder deze maand werd afgerond, was bedoeld om de economie te ondersteunen tijdens de coronacrisis.

In nieuwe economische prognoses zegt de Fed dat de inflatie aanzienlijk hoger zal zijn dan eerder werd aangenomen, namelijk 4,3 procent dit jaar. Dat zal tegen 2024 afgezwakt zijn tot 2,3 procent. De prognose voor de economische groei in 2022 werd verlaagd van 4 procent naar 2,8 procent, terwijl de werkloosheidsprognoses nauwelijks werden gewijzigd.

Meer uit Financieel

Farmaceuten zien concurrentiepositie 'iedere maand verslechteren'

DEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.

39 minuten geleden
Beurzen eindigen hoger ondanks Iraanse ontkenning over gesprekken

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag halverwege de dag plots omhoog en sloten in de plus. Beleggers reageerden op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran. De feestvreugde op de beurs werd echter aan het einde van de handel getemperd toen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf de gesprekken ontkende en Trumps bewering bestempelde als nepnieuws.

1 uur geleden
Touringcarbedrijven vrezen klantverlies om hogere brandstofkosten

DEN HAAG (ANP) - Touringcarbedrijven vrezen klanten te verliezen als ze vragen om compensatie voor de gestegen brandstofprijzen. Dat meldt een woordvoerster van hun branchevereniging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Touringcarbedrijven zijn bijvoorbeeld ondernemingen die leerlingen vervoeren voor schoolreisjes.

1 uur geleden
Air France schort vluchten Midden-Oosten en Tel Aviv langer op

PARIJS (ANP/RTR) - Air France heeft de opschorting van haar vluchten van en naar ⁠Dubai en Riyad verlengd tot en met 31 maart, en van en naar Tel⁠ Aviv en Beiroet tot en met 4 april. "Vanwege de veiligheidsomstandigheden op de bestemmingen en de sluiting van bepaalde luchtruimten is het bedrijf genoodzaakt de opschorting van haar vluchten te verlengen", maakte de luchtvaartmaatschappij maandag bekend.

2 uur geleden
Steeds meer rijscholen verhogen leskosten om gestegen dieselprijs

REUSEL (ANP) - Steeds meer rijscholen verhogen de leskosten vanwege de gestegen dieselprijs. Secretaris Hugo Mentink van de Vereniging Rijschool Belang (VRB) merkt dat een aantal rijscholen dit al heeft gedaan en verwacht dat "veruit de meeste" dat vroeg of laat ook zullen doen.

3 uur geleden
Vluchten Eindhoven tijdens renovatie naar Maastricht en Weeze

EINDHOVEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen wijken volgend jaar tijdens de maandenlange renovatie van Eindhoven Airport uit naar de vliegvelden van Maastricht en het Duitse Weeze. Transavia verplaatst twee van de negen vliegtuigen naar Maastricht Aachen Airport (MAA) en vier naar Weeze, vlak over de grens bij Nijmegen. TUI verplaatst alle op Eindhoven geplande vluchten naar Maastricht.

3 uur geleden
Wall Street flink hoger na opmerkingen Trump over Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met flinke winsten geopend. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. De olieprijzen gingen daarop stevig omlaag.

4 uur geleden