Amerikaanse beurzen hard onderuit door rentevrees
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag fors lager gesloten. Ook vrijdag was er al een stevige verliesbeurt. Beleggers vrezen dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente steviger gaat verhogen dan eerder was verwacht. Later deze week komt de Fed, die al is begonnen met het opvoeren van de rente, met een nieuw rentebesluit. Hogere rentetarieven zijn doorgaans slecht voor aandelenbeleggingen.
Vooral de waarderingen van technologiefondsen komen daardoor onder druk te staan. Dat bleek bijvoorbeeld uit de neergang van de Nasdaq. De techbeurs leverde 4,7 procent in tot 10.809,23 punten. De Dow-Jonesindex ging 2,8 procent omlaag tot 30.516,74 punten.
De breed samengestelde SP 500 werd 3,9 procent lager gezet, op 3749,63 punten. Dat is de laagste stand sinds januari vorig jaar en meer dan 22 procent lager dan het hoogste punt van dit jaar.
Techaandelen omlaag
Techbedrijven zakten stevig. Zo stond Apple, dat 3,8 procent inleverde, in een jaar niet zo laag. Tesla verloor ruim 7 procent en Amazon 5,5 procent. Google-moeder Alphabet, Twitter en Facebook-moeder Meta Platforms verloren tot 6,5 procent. Die bedrijven moeten meer doen tegen nepaccounts en nepvideo's om boetes van de Europese Commissie te ontlopen, meldde persbureau Reuters.
Cryptofondsen verloren door problemen in de sector. Niet alleen dalen cryptomunten al enige tijd hard, zo staat bitcoin onder de 24.000 dollar, maar ook zijn er een aantal bedrijven die in de problemen zijn gekomen. Zoals het niet-beursgenoteerde Celsius Network. Dat leidde tot onrust bij beleggers die crypto toch al als risicovol zien.
Coinbase
Cryptobeurs Coinbase zakte ruim 11 procent door de aanhoudende koersdalingen van cryptomunten. Cryptobank Silvergate Capital verloor haast 17 procent door de waardedaling van de crypto's. Ook Microstrategy had last van de koersval van bitcoin en zakte ruim 25 procent. Het softwarebedrijf had per eind maart meer dan 129.000 stuks bitcoin in bezit en verloor daar zo'n 1 miljard dollar op.
Astra Space kelderde een kleine 24 procent. De lancering van een raket van het ruimtevaartbedrijf liep dit weekeinde niet goed af en een stel NASA-satellieten kon daardoor niet in een baan om de aarde worden gebracht.
De euro was 1,0411 dollar waard, tegen 1,0431 dollar bij de slotbel in Europa. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 120,83 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 122,08 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse technologiebedrijven schroeven soms hun productie terug en stellen investeringen of het aannemen van extra personeel uit door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat merkt brancheorganisatie FME in een peiling onder meer dan honderd ondernemingen in de sector. Als de onrust aanhoudt, verwachten ruim acht op de tien ondervraagde bedrijven in de komende zes maanden problemen in de toeleveringsketen.
18 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) wil dat landen kijken of het nodig is om aanvullende dieselvoorraden vrij te geven. Directeur Fatih Birol van het IEA heeft dat voorgesteld aan alle lidstaten, waaronder Nederland. Daarbij riep hij landen ook op te beslissen over hoeveel en wanneer die diesel dan wordt vrijgegeven.
7 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Nederlandse klanten van reisorganisatie TUI lijken niet te zijn geraakt door het datalek waarvan Belgische reizigers last hebben. Dat meldt een woordvoerster na berichtgeving in Belgische media dit weekend over het lek.
7 uur geledenBRASÍLIA (ANP/AFP) - Het campagneteam van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Meta beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Zijn socialemediaberichten zouden zijn geblokkeerd van de platforms van het Amerikaanse techbedrijf.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.
12 uur geledenREDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.
13 uur geleden