Amerikaanse beurzen hard onderuit door rentevrees
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag fors lager gesloten. Ook vrijdag was er al een stevige verliesbeurt. Beleggers vrezen dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente steviger gaat verhogen dan eerder was verwacht. Later deze week komt de Fed, die al is begonnen met het opvoeren van de rente, met een nieuw rentebesluit. Hogere rentetarieven zijn doorgaans slecht voor aandelenbeleggingen.
Vooral de waarderingen van technologiefondsen komen daardoor onder druk te staan. Dat bleek bijvoorbeeld uit de neergang van de Nasdaq. De techbeurs leverde 4,7 procent in tot 10.809,23 punten. De Dow-Jonesindex ging 2,8 procent omlaag tot 30.516,74 punten.
De breed samengestelde SP 500 werd 3,9 procent lager gezet, op 3749,63 punten. Dat is de laagste stand sinds januari vorig jaar en meer dan 22 procent lager dan het hoogste punt van dit jaar.
Techaandelen omlaag
Techbedrijven zakten stevig. Zo stond Apple, dat 3,8 procent inleverde, in een jaar niet zo laag. Tesla verloor ruim 7 procent en Amazon 5,5 procent. Google-moeder Alphabet, Twitter en Facebook-moeder Meta Platforms verloren tot 6,5 procent. Die bedrijven moeten meer doen tegen nepaccounts en nepvideo's om boetes van de Europese Commissie te ontlopen, meldde persbureau Reuters.
Cryptofondsen verloren door problemen in de sector. Niet alleen dalen cryptomunten al enige tijd hard, zo staat bitcoin onder de 24.000 dollar, maar ook zijn er een aantal bedrijven die in de problemen zijn gekomen. Zoals het niet-beursgenoteerde Celsius Network. Dat leidde tot onrust bij beleggers die crypto toch al als risicovol zien.
Coinbase
Cryptobeurs Coinbase zakte ruim 11 procent door de aanhoudende koersdalingen van cryptomunten. Cryptobank Silvergate Capital verloor haast 17 procent door de waardedaling van de crypto's. Ook Microstrategy had last van de koersval van bitcoin en zakte ruim 25 procent. Het softwarebedrijf had per eind maart meer dan 129.000 stuks bitcoin in bezit en verloor daar zo'n 1 miljard dollar op.
Astra Space kelderde een kleine 24 procent. De lancering van een raket van het ruimtevaartbedrijf liep dit weekeinde niet goed af en een stel NASA-satellieten kon daardoor niet in een baan om de aarde worden gebracht.
De euro was 1,0411 dollar waard, tegen 1,0431 dollar bij de slotbel in Europa. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 120,83 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 122,08 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
3 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
15 uur geleden