Amerikaanse bedrijven nemen weer veel nieuwe mensen aan
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Amerikaanse bedrijven nemen steeds meer personeel in dienst en de werkloosheid in de grootste economie van de wereld loopt daardoor in rap tempo terug. Nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid wijzen erop dat de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten stevig herstel doormaakt.
Vorige maand kwamen er exclusief de landbouw 943.000 arbeidsplaatsen bij. Dat is beter dan alom werd verwacht, want economen gepeild door persbureau Bloomberg rekenden in doorsnee op zo'n 858.000 extra banen. Daardoor liep de werkloosheid terug van 5,9 tot 5,4 procent.
Het Amerikaanse Bureau of Labor Statistics, dat de cijfers aanleverde, wijst erop dat de werkloosheid ver onder de piek tijdens de crisismaanden in het voorjaar van 2020 ligt. Toch is de arbeidsmarkt nog niet volledig hersteld van de coronapandemie. Zo lag het werkloosheidspercentage in februari 2020, de laatste maand voor de virusuitbraak in de VS, op 3,5 procent.
Biden
De VS waren erg snel met het vaccineren van hun bevolking. Daardoor konden de coronamaatregelen daar ook eerder worden versoepeld en begonnen bedrijven al vroeg met het opnieuw aannemen van personeel. Met name in de dienstensector, waaronder de horeca, detailhandel, toerisme en vrijetijdsbesteding, is de vraag naar extra arbeidskrachten al een tijdje groot. Om werknemers te lokken bieden bedrijven geregeld hogere lonen en bonussen aan.
President Joe Biden ziet in de banengroei het bewijs dat zijn beleid om fors te investeren in economisch herstel resultaat oplevert. "Het plan Biden werkt", zei hij in een reactie op de cijfers. "We hebben vroeg in mijn termijn het juiste gereedschap ingezet", verwees hij naar het steunpakket van circa 1900 miljard dollar dat kort na zijn aantreden werd goedgekeurd. Met de gunstige cijfers krijgt Biden mogelijk ook meer politici achter andere grote investeringsprojecten, zoals de honderden miljarden dollars die hij in wegen, bruggen, spoorlijnen en breedbandinternet wil steken.
Eerder deze week wezen cijfers van loonstrookverwerker ADP nog op een tegenvallende banengroei in het Amerikaanse bedrijfsleven. Maar daarin was een kleiner deel van de economie meegenomen. De banen van ambtenaren telde ADP bijvoorbeeld niet mee. Volgens de loonstrookverwerker lieten de eigen cijfers zien dat het de laatste tijd ook lastig kan zijn voor bedrijven om personeel te werven, bijvoorbeeld omdat er soms te weinig geschikte krachten te vinden zijn of vanwege zorgen over de verspreiding van nieuwe varianten van het coronavirus.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
38 minuten geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
5 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
1 dag geleden