Amerikaans-Russische missie naar ISS uitgesteld om orkaan Ian
CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft de lanceerdatum van de Crew 5-missie naar het internationale ruimtestation ISS verschoven vanwege de orkaan Ian die de staat Florida nadert. De lancering stond gepland voor aanstaande maandag vanaf het Kennedy Space Center in de Amerikaanse staat, maar in een verklaring zegt NASA nu dat de SpaceX-raket op zijn vroegst dinsdag 4 oktober om 12.23 uur (lokale tijd) wordt gelanceerd. Mogelijk wordt de lancering zelfs nog een dag verschoven.
"De veiligheid van onze crewleden, grondpersoneel en onze apparatuur zijn uiterst belangrijk voor NASA en SpaceX", zegt de ruimtevaartorganisatie in de verklaring. "Missieteams zullen de impact van Ian op NASA's Kennedy Space Center blijven volgen en kunnen de lanceringsdatum indien nodig opnieuw aanpassen". Orkaan Ian komt naar verwachting woensdagavond plaatselijke tijd aan land aan de westkust van Florida.
Het is de bedoeling dat met de Crew 5-missie voor het eerst een Rus aan boord stapt van een Amerikaanse SpaceX-raket. Die primeur gaat naar de vrouwelijke kosmonaut Anna Kikina. De gezamenlijke Amerikaans-Russische vlucht naar het ISS vindt plaats in een periode van grote spanningen tussen Washington en Moskou door de Russische oorlog in Oekraïne. NASA liet eerder weten dat zo de continuïteit van de activiteiten in het station moet worden gewaarborgd.
Andere deelnemers aan de missie zijn de Amerikanen Nicole Mann en Josh Cassada en de Japanner Koichi Wakata. Ze gaan naar het ruimtestation voor een zes maanden durende onderzoeksmissie.
Meer uit Buitenland
ATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.
58 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
14 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
17 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
18 uur geleden