Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaans-Russische dialoog was positief begin volgens Kremlin

Amerikaans-Russische dialoog was positief begin volgens Kremlin

GENÈVE/KIEV (ANP/RTR) - Het gesprek van onderministers van Rusland en de Verenigde Staten in Genève was volgens het Kremlin "een positief begin". Het overleg vond plaats omdat Moskou vindt dat het Westen zich te veel bemoeit met voormalige Sovjetrepublieken zoals Oekraïne en eist veiligheidsgaranties zoals uitsluiting van Oekraïens NAVO-lidmaatschap.

Onderminister Sergej Rjabkov en zijn Amerikaanse collega Wendy Sherman ontmoetten elkaar zondagavond en spraken elkaar maandag acht uur lang. Beiden hebben laten weten dat er geen doorbraak te melden valt en ze gaven geen gezamenlijke persconferentie na afloop.

Het onderhoud in Genève werd op korte termijn geregeld, omdat de spanningen tussen Moskou en Washington zo hoog zijn opgelopen. Het was crisisberaad in wat een nieuwe Koude Oorlog tussen het Westen en Rusland wordt genoemd. Zwitserse media concludeerden dinsdag dat het gesprek "die oorlog maar een paar graden warmer heeft gemaakt".

Nieuwe rondes nodig

De Kremlinwoordvoerder hoopte dinsdag dat de dialoog uiteindelijk resultaat oplevert, "Het belangrijkste is resultaat, (maar) daar is nog niets over te zeggen. Er zijn nog nieuwe rondes nodig om een beeld te krijgen waar we staan." Het onderhoud van Rjiabkov en Sherman wordt deze week gevolgd door ander diplomatiek overleg tussen de twee gebrouilleerde mogendheden. Russische diplomaten spreken met de NAVO en met de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE).

De westerse invloed in Oekraïne vormt al jaren de voornaamste bron van spanningen. Voor Rusland gaan de VS en Europese bondgenoten te ver. Moskou eist dat Oekraïne nooit lid van de NAVO wordt. Volgens westerse zegslieden is er momenteel een enorme en dreigende Russische troepenmacht aan de grens met Oekraïne samengetrokken. De president van Oekraïne, Volodimir Zelenski, heeft dinsdag gezegd dat er snel weer een topconferentie van vier betrokken landen moet komen om de conflicten in en over Oekraïne op te lossen. Hij doelt op de groep van vier landen die eerder met Oekraïne naar een oplossing zochten, Duitsland, Frankrijk en Rusland. Deze vier begonnen het overleg over Oekraïne tijdens herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog in juni 2014 in Normandië.

De wrijvingen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van de gekozen pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep.

Meer uit Buitenland

Gewonden gemeld na aanval op olietanker bij Oman

MUSCAT (ANP) - Een olietanker is op enkele zeemijlen van de haven van de Omaanse stad Khasab in het Midden-Oosten het doelwit geworden van een aanval. Volgens de eerste berichten liepen vier bemanningsleden verwondingen op, meldt het Oman News Agency.

4 minuten geleden
Hamas veroordeelt dood Khamenei

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas heeft stilgestaan bij de dood van de hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei. Die kwam om in wat de militante organisatie omschrijft als een "afschuwelijke" aanval van de VS en Israël.

12 minuten geleden
Israël: wij hebben Khamenei gedood tijdens precisieoperatie

TEL AVIV (ANP) - Israël heeft gezegd dat de eigen luchtmacht de hoogste Iraanse leider heeft gedood. "Ali Khamenei was het doelwit van een nauwkeurige, grootschalige operatie uitgevoerd door de Israëlische luchtmacht, geleid door nauwkeurige inlichtingen van de krijgsmacht", citeert nieuwssite Times of Israel uit een verklaring van de strijdkrachten. "Hij bevond zich in zijn centrale leiderschapscomplex in het hart van Teheran, samen met andere hoge functionarissen."

27 minuten geleden
Israël: weg naar Teheran is open, grootschalige bombardementen

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt grootschalig te bombarderen in "het hart van Teheran". Dat meldt het Israëlische leger, dat eraan toevoegt dat de aanvallen gericht zijn tegen "het terroristische regime".

39 minuten geleden
Ook gewonde in Oman gemeld na aanvallen

MUSCAT (ANP/RTR) - Zeker een persoon is gewond geraakt toen drones een haven troffen in Oman. Het slachtoffer is een expat, berichten staatsmedia.

1 uur geleden
Doden bij pro-Iraanse betoging bij consulaat VS in Karachi

KARACHI (ANP/AFP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten bij het Amerikaanse consulaat in de Pakistaanse stad Karachi zijn zeker acht mensen omgekomen. Ook zouden zeker twintig mensen gewond zijn geraakt, melden de hulpdiensten. Over de identiteit van de slachtoffers is vooralsnog niets bekendgemaakt.

1 uur geleden
NYT: timing aanval Khamenei gewijzigd voor maximale schade

TEHERAN (ANP) - Kort voor de gezamenlijke aanvallen op Iran hebben de VS en Israël het moment van hun militaire campagne gewijzigd. Dat schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Volgens de krant kon zo opperste leider Ali Khamenei snel worden uitgeschakeld.

1 uur geleden