Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaans-Russische dialoog was positief begin volgens Kremlin

Amerikaans-Russische dialoog was positief begin volgens Kremlin

GENÈVE/KIEV (ANP/RTR) - Het gesprek van onderministers van Rusland en de Verenigde Staten in Genève was volgens het Kremlin "een positief begin". Het overleg vond plaats omdat Moskou vindt dat het Westen zich te veel bemoeit met voormalige Sovjetrepublieken zoals Oekraïne en eist veiligheidsgaranties zoals uitsluiting van Oekraïens NAVO-lidmaatschap.

Onderminister Sergej Rjabkov en zijn Amerikaanse collega Wendy Sherman ontmoetten elkaar zondagavond en spraken elkaar maandag acht uur lang. Beiden hebben laten weten dat er geen doorbraak te melden valt en ze gaven geen gezamenlijke persconferentie na afloop.

Het onderhoud in Genève werd op korte termijn geregeld, omdat de spanningen tussen Moskou en Washington zo hoog zijn opgelopen. Het was crisisberaad in wat een nieuwe Koude Oorlog tussen het Westen en Rusland wordt genoemd. Zwitserse media concludeerden dinsdag dat het gesprek "die oorlog maar een paar graden warmer heeft gemaakt".

Nieuwe rondes nodig

De Kremlinwoordvoerder hoopte dinsdag dat de dialoog uiteindelijk resultaat oplevert, "Het belangrijkste is resultaat, (maar) daar is nog niets over te zeggen. Er zijn nog nieuwe rondes nodig om een beeld te krijgen waar we staan." Het onderhoud van Rjiabkov en Sherman wordt deze week gevolgd door ander diplomatiek overleg tussen de twee gebrouilleerde mogendheden. Russische diplomaten spreken met de NAVO en met de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE).

De westerse invloed in Oekraïne vormt al jaren de voornaamste bron van spanningen. Voor Rusland gaan de VS en Europese bondgenoten te ver. Moskou eist dat Oekraïne nooit lid van de NAVO wordt. Volgens westerse zegslieden is er momenteel een enorme en dreigende Russische troepenmacht aan de grens met Oekraïne samengetrokken. De president van Oekraïne, Volodimir Zelenski, heeft dinsdag gezegd dat er snel weer een topconferentie van vier betrokken landen moet komen om de conflicten in en over Oekraïne op te lossen. Hij doelt op de groep van vier landen die eerder met Oekraïne naar een oplossing zochten, Duitsland, Frankrijk en Rusland. Deze vier begonnen het overleg over Oekraïne tijdens herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog in juni 2014 in Normandië.

De wrijvingen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van de gekozen pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep.

Meer uit Buitenland

HRW: overheid VS terroriseerde gemeenschappen in Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP) - De inzet van de Amerikaanse immigratiediensten in de staat Minnesota begin dit jaar heeft daar een mensenrechtencrisis veroorzaakt, meldt Human Rights Watch (HRW) na onderzoek. Volgens de mensenrechtenorganisatie terroriseerden duizenden federale agenten inwoners van met name Minneapolis en Saint Paul, met langdurige gevolgen.

8 minuten geleden
Schepen varen Iraanse havens uit na opheffing blokkade

TEHERAN (ANP) - Het Iraanse internationale scheepsverkeer komt langzaam op gang. Volgens de staatstelevisie hebben sinds de overeenkomst tussen Iran en de VS acht Iraanse schepen de territoriale wateren verlaten en zijn er drie juist teruggekeerd, meldt Al Jazeera. In de deal werd onder meer afgesproken dat de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens onmiddellijk werd opgeheven.

2 uur geleden
Paard slaat op hol in Central Park in New York, toerist omgekomen

NEW YORK (ANP) - Bij een ongeluk met een paardenkoets in het bekende Central Park in New York is een 18-jarige man omgekomen. Volgens The New York Times gaat het om een toerist uit India.

3 uur geleden
Iran en VS hebben tijdelijke deal ondertekend

WASHINGTON (ANP) - De presidenten van de Verenigde Staten en Iran hebben de tijdelijke overeenkomst tussen de landen officieel ondertekend. Dat melden Iraanse staatsmedia en bevestigt een functionaris van het Witte Huis aan persbureau Reuters.

5 uur geleden
Libanon: onderhandelingen met Israël apart van die van Iran en VS

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft beklemtoond dat de onderhandelingen die zijn land met Israël voert, losstaan van die tussen de VS en Iran. Iran en de VS ondertekenen volgens de planning vrijdag in Zwitserland een voorlopig akkoord om de vijandelijkheden en de belemmering van de scheepvaart te stoppen. Daarin staat volgens Iran dat ook de Israëlische aanvallen op Libanon stoppen.

12 uur geleden
EU-kopstuk Costa legt contact met Kremlin

BRUSSEL (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het kantoor van EU-kopstuk António Costa heeft "kort" contact gehad met het Kremlin, zeggen EU-bronnen tegen internationale persbureaus. Costa zou de Russische president Vladimir Poetin willen betrekken bij gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne.

12 uur geleden
Mangione gebruikt psychische toestand als verweer in moordzaak

NEW YORK (ANP/RTR) - Luigi Mangione, de man die terechtstaat voor de moord op een Amerikaanse verzekeringsbaas, is van plan om zijn psychische toestand aan te voeren als verdediging, meldt de rechter. Als de rechter daarin meegaat, kan hij veroordeeld worden voor doodslag in plaats van moord, met een aanzienlijk lagere straf.

13 uur geleden