Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaans rentebesluit centraal op Damrak

Amerikaans rentebesluit centraal op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag vooral uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve, dat later op de dag bekend wordt gemaakt. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank het rentetarief voor het eerst sinds 2020 gaat verlagen. Met de lagere leenkosten wil de Fed de economie ondersteunen, nu de inflatie onder controle lijkt. Bedrijven en consumenten kunnen daardoor goedkoper geld lenen voor investeringen of aankopen.

Over de omvang van de eerste renteverlaging in jaren heerst echter nog onzekerheid. Een meerderheid van de analisten verwacht dat de Fed de rente meteen met een half procentpunt gaat verlagen, in plaats van een meer gebruikelijke rentestap van een kwart procentpunt. Een grote verlaging zou echter ook een signaal kunnen zijn dat de centrale bank zich meer zorgen maakt over de economie dan voorzien. Naast het rentebesluit komt de Fed ook met nieuwe economische ramingen.

Ook zijn beleggers benieuwd wat de Fed gaat zeggen over de toekomstige rentestappen, waarbij wordt gehoopt op verdere verlagingen in de komende maanden. Het vooruitzicht van lagere leenkosten heeft de aandelenkoersen dit jaar flink gestuwd en gezorgd voor recordniveaus op verschillende belangrijke beurzen. De Fed maakt het rentebesluit na sluiting van de Europese markten bekend en centralebankpresident Jerome Powell geeft een toelichting.

Tokio en Shanghai

De AEX-index op het Damrak lijkt vrijwel vlak te beginnen in afwachting van het Fed-besluit. De hoofdindex won een dag eerder 0,5 procent en sloot voor het eerst sinds 3 september weer boven de 900 punten. De Aziatische aandelenmarkten lieten weinig beweging zien. De Nikkei in Tokio sloot 0,5 procent hoger. In Hongkong en Seoul hadden beleggers een vrije dag.

In Shanghai, waar beleggers terugkeerden na een driedaagse vakantieperiode, won de hoofdindex 0,3 procent. Afgelopen vrijdag sloot de Chinese beurs nog op het laagste niveau sinds januari 2019. De Chinese chipbedrijven gingen omhoog, nadat Beijing een doorbraak claimde in de ontwikkeling van eigen chipapparatuur. China is afhankelijk van buitenlandse machines om zijn chips te maken, maar bedrijven als ASML mogen hun machines niet meer leveren door Amerikaanse sancties. Volgens analisten hebben Chinese bedrijven echter nog een lange weg te gaan om de nieuwste machines van ASML te evenaren.

Euro en olie

De euro was 1,1122 dollar waard, tegen 1,1118 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 70,67 dollar. Brentolie werd ook 0,7 procent goedkoper, op 73,19 dollar.

Meer uit Financieel

Lukoil na klappen deal alsnog dicht bij verkoop buitenlandse tak

BRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.

11 minuten geleden
Minister zwijgt over mogelijke uitruil met China in zaak-Nexperia

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) wil niet zeggen wat China terugkrijgt in ruil voor het hervatten van de levering van Nexperia-chips naar bijvoorbeeld autofabrieken in Europa. De gesprekken daarover met de Chinese overheid zijn vertrouwelijk, zei de VVD-bewindsman vrijdag rond de ministerraad.

1 uur geleden
Europese luchtvaartmaatschappijen passen duurzaamheidsclaims aan

BRUSSEL (ANP) - Ruim twintig Europese luchtvaartmaatschappijen hebben duurzaamheidsclaims aangepast na gesprekken met de Europese Commissie en Europese toezichthouders. Volgens de Nederlandse Autoriteit Consument & Markt (ACM) en andere consumententoezichthouders waren bepaalde claims rondom het compenseren van CO2-uitstoot van een vlucht misleidend.

1 uur geleden
Duitse toeleverancier kan weer Nexperia-chips uit China halen

FRANKFURT (ANP) - Een Duitse toeleverancier voor de auto-industrie, Aumovio, zegt weer chips van Nexperia van China naar Europa te kunnen sturen. Eerder was die toelevering onzeker door een exportverbod dat Beijing chipmaker Nexperia had opgelegd. Aumovio-topman Philipp von Hirschheydt zei tegen persbureau Bloomberg dat zijn bedrijf deze week een vergunning voor de export had gekregen.

1 uur geleden
Wereldwijde voedselprijzen dalen door ruime voorraden

ROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn vorige maand voor de tweede maand op rij gedaald. Dat kwam voornamelijk door ruime voorraden, heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) vrijdag bekendgemaakt.

3 uur geleden
AEX-index veert op na verliesbeurt, InPost stijgt na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - InPost behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Poolse pakketkluisjesbedrijf heeft opnieuw een recordkwartaal achter de rug. Ook voor het huidige kwartaal voorziet het bedrijf verdere groei van het aantal pakketten. InPost bevestigde daarnaast de omzetverwachting voor het hele jaar. Wel werd het bedrijf wat voorzichtiger over de winstgroei dit jaar door de extra investeringen in het Verenigd Koninkrijk. Het aandeel steeg 1,8 procent.

5 uur geleden
Funderingsspecialist Sif wijst op lastige markt windmolenparken

ROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist Sif waarschuwt dat nieuwe windmolenprojecten moeilijk op gang komen. Door lastige marktomstandigheden worden projecten uitgesteld of geannuleerd. "De markt blijft uitdagend met een beperkt aantal nieuwe aanbestedingen, en het Verenigd Koninkrijk en Europese landen die moeite hebben om succesvolle grootschalige aanbestedingen te organiseren", zegt topman Fred van Beers van het in palen voor windmolens gespecialiseerde bedrijf vrijdag bij de kwartaalcijfers.

7 uur geleden