Amerikaans-Israëlisch overleg met Qatar over meer vrijlatingen
TEL AVIV/DOHA (ANP/AFP) - De leiders van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, William Burns, de Israëlische dienst Mossad, David Barnea en de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim al-Thani, overleggen dinsdag in Qatar over de overeenkomsten tussen Israël en Hamas. Volgens Israëlische media zouden de strijdende partijen willen praten over een langere wapenstilstand en de vrijlating van meer mensen dan tot dusver was afgesproken. Ze zouden ook spreken over de vraag of er ook andere gijzelaars of gevangenen vrij zouden kunnen komen. Het hoofd van de Egyptische geheime dienst is volgens nieuwszender Al Jazeera ook in Qatar neergestreken.
Vooralsnog komen alleen vrouwen en minderjarigen in aanmerking. Er zou worden gepraat of andere mensen in aanmerking komen voor vrijlating zoals ouderen en Israëlische militairen. Bij de militairen zou worden gedacht aan vrouwelijke militairen en reservisten die in het gewone leven burger zijn. Het overdragen van stoffelijke resten zou ook op de agenda staan. Volgens het Israëlische leger hebben strijders van Hamas tijdens de aanvallen van 7 oktober rond de Gazastrook de lichamen van drie omgekomen Israëlische militairen meegenomen.
Burns en Barnea gaan naar verluidt in Doha, de hoofdstad van Qatar, ook in gesprek met de emir, Tamim bin Hamad al-Thani, en Qatarese topfunctionarissen die contact met de Palestijnse Hamas hebben. Qatar streeft naar "een duurzaam bestand" en in Amerikaanse en Israëlische kringen wordt gesproken van "een volgende fase van het akkoord". Dat is afgelopen vrijdagmorgen met een wapenstilstand voor vier dagen ingegaan. Het is inmiddels twee dagen verlengd tot donderdagochtend 06.00 uur (Nederlandse tijd).
Hamas en de Israëlische strijdkrachten hebben elkaar dinsdag beschuldigd van schendingen van het bestand in het noorden van de Gazastrook. Er zouden een schietpartij en explosies zijn geweest. Volgens de Israëli's ontploften explosieven toen Israëlische militairen voorbij kwamen. Volgens een Palestijnse versie schonden Israëlische militairen het bestand eerst.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft naar eigen zeggen Israëlische nucleaire installaties in Zuid-Israël bestookt. Dit is volgens de garde onderdeel van de 82e golf van luchtaanvallen sinds Israël eind februari samen met de VS Iran begon te bombarderen.
7 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Iedereen die in Rusland wil demonstreren tegen de grootschalige internetverstoringen zal worden opgepakt, dreigt de Russische regering donderdag. Er is in Rusland steeds meer onvrede over de internetbeperkingen die zijn opgelegd door de staat.
12 minuten geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Twee mensen zijn omgekomen en drie gewond geraakt toen wrakstukken neerkwamen op een weg in Abu Dhabi. De wrakstukken kwamen van een ballistische raket die was neergehaald door de luchtafweer. Verscheidene auto's raakten beschadigd.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Israël heeft na een verzoek van Pakistan de Iraanse kopstukken Abbas Araghchi en Mohammad Baqer Qalibaf van de dodenlijst gehaald, claimt een Pakistaanse functionaris. Volgens diegene had Israël de coördinaten voor een gerichte aanval op die twee al klaarliggen, maar werd toch besloten om ze niet uit te schakelen.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - In Bangladesh zijn zeker 24 mensen om het leven gekomen nadat een passagiersbus met ongeveer veertig inzittenden in de rivier de Padma was gestort. Het incident gebeurde toen de bus probeerde aan boord van een veerboot te gaan, aldus de hulpdiensten.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.
7 uur geledenGAVIÃO PEIXOTO (ANP/RTR) - Brazilië is het eerste Latijns-Amerikaanse land geworden dat een supersonische straaljager bouwt. Woensdag onthulde Brasília namelijk de eerste Gripen die in eigen land is geassembleerd. De Gripen is een door het Zweedse Saab ontworpen toestel. "Dit is de eerste keer sinds de oprichting van Saab dat een straaljager buiten Zweden wordt geproduceerd", aldus Saab-CEO Micael Johansson.
8 uur geleden