Amerikaans inflatiecijfer centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs wordt woensdag vooral uitgekeken naar het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat later op de dag naar buiten komt. Beleggers hopen dat de stijging van de consumentenprijzen in de Verenigde Staten voldoende is afgekoeld en de Amerikaanse centrale bank nog dit voorjaar kan gaan beginnen met het verlagen van de rente. Bij een hoger dan verwacht inflatiecijfer zou de Federal Reserve daarentegen kunnen besluiten om de leenkosten langer hoog te houden.
Naast het inflatiecijfer kijken beleggers ook uit naar de notulen van de beleidsvergadering die de Fed in maart hield. Die aantekeningen worden na sluiting van de Europese beurzen vrijgegeven en bevatten mogelijk meer aanwijzingen over de toekomstige rentestappen van de centrale bank.
De AEX-index koerst af op een positief begin, na de verliesbeurt een dag eerder. De Aziatische aandelenmarkten lieten woensdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio verloor 0,5 procent. De beurs in Shanghai daalde 1 procent. Kredietbureau Fitch handhaafde zijn kredietrating voor China, maar verlaagde wel de vooruitzichten naar negatief. Fitch geeft daarmee een signaal af dat de kredietwaardering mogelijk in de toekomst zal worden verlaagd.
Philips
De Hang Seng-index in Hongkong was een positieve uitblinker met een winst van 1,6 procent, dankzij sterke koerswinsten in de Chinese techsector. Zo steeg het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan de in Amsterdam genoteerde techinvesteerder Prosus grootaandeelhouder is, bijna 3 procent. In de chipsector zullen beleggers reageren op de omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, zag de verkopen in maart met ruim 34 procent stijgen. In de eerste drie maanden van het jaar groeide de omzet met 16 procent.
Ook Philips staat in de belangstelling. Een federale rechtbank heeft de schikking van Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie en toezichthouder FDA rond het schandaal met apneu-apparaten bekrachtigd. Het zorgtechnologiebedrijf is onder andere verplicht onafhankelijke experts te laten kijken naar de eigen testprocedures op een aantal Amerikaanse locaties waar de apneu-apparaten worden gemaakt.
De euro was 1,0849 dollar waard, tegen 1,0855 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,1 procent tot 85,34 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 89,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
7 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
7 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
11 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
11 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
12 uur geleden