Amerikaans inflatiecijfer centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar het inflatiecijfer van de Verenigde Staten over de maand september. In augustus koelde de inflatie in de grootste economie van de wereld af tot het laagste niveau sinds februari 2021. Door de afkoelende inflatie besloot de Amerikaanse Federal Reserve vorige maand om de rente voor het eerst in jaren te verlagen om de economie te ondersteunen.
Uit de notulen van die Fed-vergadering, die woensdag werden vrijgegeven, kwam naar voren dat beleidsmakers van de centrale bank in september stevig hebben gediscussieerd over de mate waarin de leenkosten omlaag moesten. Uiteindelijk koos een ruime meerderheid van de beleidsmakers ervoor om de rente met een half procentpunt te verlagen. Over de toekomstige renteverlagingen lijken de beleidsmakers echter meer verdeeld.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een vlak begin, na de winstbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen vooruit, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde 0,3 procent in de plus.
Extra geld
De Chinese beurzen lieten opnieuw grote koersuitslagen zien. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 4 procent en de hoofdindex in Shanghai won 3 procent. Beleggers reageerden positief op het besluit van de Chinese centrale bank om voor miljarden dollars aan extra geld beschikbaar te stellen dat bedrijven kunnen gebruiken om aandelen te kopen.
De Chinese beurzen werden eerder deze week overspoeld door een forse verkoopgolf door het uitblijven van verdere maatregelen van de overheid om de economie te ondersteunen. Het Chinese ministerie van Financiën liet echter weten zaterdag een persbijeenkomst te houden. Dat deed de hoop op nieuwe stimuleringsmaatregelen weer herleven.
Goedkeuring
Op het Damrak kwam Fagron met cijfers. Het apothekersbedrijf zag de omzet in het derde kwartaal met iets meer dan 12 procent groeien en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar.
Avantium kondigde aan dat het Amerikaanse verpakkingsbedrijf Plastipak het plantaardig alternatief voor plastic verpakkingen van Avantium gaat afnemen. De overeenkomst volgt op de goedkeuring die Avantium heeft gekregen van de Amerikaanse toezichthouder voor het gebruik van dat plantaardige alternatief als verpakkingsmateriaal voor voedingsmiddelen in de VS. Die goedkeuring leverde het aandeel Avantium woensdag een koerswinst op van bijna 17 procent.
De euro was 1,0936 dollar waard, tegen 1,0951 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen omhoog.
Meer uit Financieel
HAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
52 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.
6 uur geleden