Amerikaans inflatiecijfer centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar het inflatiecijfer van de Verenigde Staten over de maand september. In augustus koelde de inflatie in de grootste economie van de wereld af tot het laagste niveau sinds februari 2021. Door de afkoelende inflatie besloot de Amerikaanse Federal Reserve vorige maand om de rente voor het eerst in jaren te verlagen om de economie te ondersteunen.
Uit de notulen van die Fed-vergadering, die woensdag werden vrijgegeven, kwam naar voren dat beleidsmakers van de centrale bank in september stevig hebben gediscussieerd over de mate waarin de leenkosten omlaag moesten. Uiteindelijk koos een ruime meerderheid van de beleidsmakers ervoor om de rente met een half procentpunt te verlagen. Over de toekomstige renteverlagingen lijken de beleidsmakers echter meer verdeeld.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een vlak begin, na de winstbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen vooruit, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde 0,3 procent in de plus.
Extra geld
De Chinese beurzen lieten opnieuw grote koersuitslagen zien. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 4 procent en de hoofdindex in Shanghai won 3 procent. Beleggers reageerden positief op het besluit van de Chinese centrale bank om voor miljarden dollars aan extra geld beschikbaar te stellen dat bedrijven kunnen gebruiken om aandelen te kopen.
De Chinese beurzen werden eerder deze week overspoeld door een forse verkoopgolf door het uitblijven van verdere maatregelen van de overheid om de economie te ondersteunen. Het Chinese ministerie van Financiën liet echter weten zaterdag een persbijeenkomst te houden. Dat deed de hoop op nieuwe stimuleringsmaatregelen weer herleven.
Goedkeuring
Op het Damrak kwam Fagron met cijfers. Het apothekersbedrijf zag de omzet in het derde kwartaal met iets meer dan 12 procent groeien en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar.
Avantium kondigde aan dat het Amerikaanse verpakkingsbedrijf Plastipak het plantaardig alternatief voor plastic verpakkingen van Avantium gaat afnemen. De overeenkomst volgt op de goedkeuring die Avantium heeft gekregen van de Amerikaanse toezichthouder voor het gebruik van dat plantaardige alternatief als verpakkingsmateriaal voor voedingsmiddelen in de VS. Die goedkeuring leverde het aandeel Avantium woensdag een koerswinst op van bijna 17 procent.
De euro was 1,0936 dollar waard, tegen 1,0951 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen omhoog.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Zweden en India hebben een strategisch partnerschap aangekondigd, gericht op het verdubbelen van hun handel en investeringen in de komende vijf jaar. Dit gebeurde tijdens een ontmoeting tussen de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Indiase premier Narendra Modi.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk gekrompen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat volgt uit zondag gepubliceerde cijfers van het Israëlische statistiekbureau.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Swatch-winkels die in Nederland de nieuwe Royal Pop-horloges zouden verkopen, blijven zondag en waarschijnlijk ook maandag nog gesloten. Dat heeft een medewerker van de Swatch-shop in Rotterdam laten weten. Zaterdag bleven drie Swatch-winkels in Nederland noodgedwongen dicht door een overweldigende toestroom van belangstellenden voor de horloges die zijn uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. De politie moest eraan te pas komen om mensen weg te sturen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.
10 uur geledenBIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.
13 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
15 uur geleden