Amerikaans inflatiecijfer centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar het inflatiecijfer van de Verenigde Staten over de maand september. In augustus koelde de inflatie in de grootste economie van de wereld af tot het laagste niveau sinds februari 2021. Door de afkoelende inflatie besloot de Amerikaanse Federal Reserve vorige maand om de rente voor het eerst in jaren te verlagen om de economie te ondersteunen.
Uit de notulen van die Fed-vergadering, die woensdag werden vrijgegeven, kwam naar voren dat beleidsmakers van de centrale bank in september stevig hebben gediscussieerd over de mate waarin de leenkosten omlaag moesten. Uiteindelijk koos een ruime meerderheid van de beleidsmakers ervoor om de rente met een half procentpunt te verlagen. Over de toekomstige renteverlagingen lijken de beleidsmakers echter meer verdeeld.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een vlak begin, na de winstbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen vooruit, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde 0,3 procent in de plus.
Extra geld
De Chinese beurzen lieten opnieuw grote koersuitslagen zien. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 4 procent en de hoofdindex in Shanghai won 3 procent. Beleggers reageerden positief op het besluit van de Chinese centrale bank om voor miljarden dollars aan extra geld beschikbaar te stellen dat bedrijven kunnen gebruiken om aandelen te kopen.
De Chinese beurzen werden eerder deze week overspoeld door een forse verkoopgolf door het uitblijven van verdere maatregelen van de overheid om de economie te ondersteunen. Het Chinese ministerie van Financiën liet echter weten zaterdag een persbijeenkomst te houden. Dat deed de hoop op nieuwe stimuleringsmaatregelen weer herleven.
Goedkeuring
Op het Damrak kwam Fagron met cijfers. Het apothekersbedrijf zag de omzet in het derde kwartaal met iets meer dan 12 procent groeien en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar.
Avantium kondigde aan dat het Amerikaanse verpakkingsbedrijf Plastipak het plantaardig alternatief voor plastic verpakkingen van Avantium gaat afnemen. De overeenkomst volgt op de goedkeuring die Avantium heeft gekregen van de Amerikaanse toezichthouder voor het gebruik van dat plantaardige alternatief als verpakkingsmateriaal voor voedingsmiddelen in de VS. Die goedkeuring leverde het aandeel Avantium woensdag een koerswinst op van bijna 17 procent.
De euro was 1,0936 dollar waard, tegen 1,0951 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen omhoog.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bij de Belastingdienst was het zondag meteen druk, nu mensen weer hun aangifte voor de inkomstenbelasting kunnen doen. De fiscus kreeg de eerste aangifte vannacht al binnen na 2 minuten en 23 seconden. Vorig jaar was dit na 4 minuten en 24 seconden.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de vierde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido op internet geplaatst. Dit keer lijkt het te gaan om een veel grotere hoeveelheid data, mogelijk zelfs alle nog niet eerder vrijgegeven data. De omvang van het bestand met de naam 'full_odido_shinyhunters' is meer dan 25 keer zo groot als het zaterdag naar buiten gebrachte bestand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 9,6 miljoen mensen hebben de afgelopen weken van de Belastingdienst een blauwe envelop ontvangen met de oproep aangifte inkomstenbelasting over 2025 te doen. Vanaf 1 maart moeten 7,1 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers belastingaangifte doen. Dat kan tot 1 mei.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.
15 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.
15 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.
17 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
18 uur geleden