
Amerikaans Hooggerechtshof laat Alabama's kieskaart intact
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaans Hooggerechtshof heeft een verzoek van de staat Alabama om de nieuwe indeling van de zeven kiesdistricten, die volgens een lagere rechtbank zwarte Amerikanen benadeelde, in stand te houden ingewilligd. Dat wordt gezien als een belangrijke overwinning voor de Republikeinse partij, die in Alabama aan de macht is en die in november genoeg zetels hoopt te winnen om de meerderheid in het Huis der Afgevaardigden over te nemen van de Democraten.
In de VS worden elke tien jaar de kiesdistricten in elke staat opnieuw ingedeeld op basis van censusdata. De partij die op dat moment in een staat de macht heeft, leidt over het algemeen het herinrichtingsproces. Daarbij maakt de regerende partij zich soms schuldig aan wat "gerrymandering" wordt genoemd, de kieskaart zo indelen dat die vooral de regerende partij helpt.
Dat is gerrymanderen volgens partijlijnen, maar historisch gezien werd de praktijk ook vaak ingezet om minderheden (die vaker Democratisch dan Republikeins stemmen) te benadelen. Aan die tweede vorm maakten de Republikeinen in Alabama zich schuldig, oordeelde de lagere federale rechtbank in januari. In 2019 oordeelde het negenkoppige Hooggerechtshof al dat federale rechtbanken geen rol te spelen hebben in het blokkeren van gerrymandering op basis van partijlijnen.
De kieskaart in Alabama is de eerste die door het Hof beoordeeld is en wordt als belangrijke graadmeter gezien. De regering van Joe Biden heeft de staat Texas voor de rechter gedaagd vanwege de nieuwe indeling van kiesdistricten daar en in andere staten maken burgerrechtenbewegingen zich op verschillende kieskaarten in twijfel te trekken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een dag na de aanval op een Amerikaanse basis in Qatar de emir van dat land gesproken. Hij zou zijn spijt hebben betuigd en hebben gezegd dat Qatar en zijn bevolking niet het doelwit waren, meldt Al Jazeera.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump komt zonder zijn first lady naar de NAVO-top in Den Haag, verwachten bronnen. Trumps vrouw Melania zou, anders dan de partners van de meeste andere leiders, thuisblijven.
21 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Turkse aanklagers hebben een nieuwe aanklacht ingediend tegen de burgemeester van Istanbul Ekrem Imamoglu. Dat meldt het Turkse persbureau Anadolu.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas is blij dat Israël en Iran tot een staakt-het-vuren zijn gekomen, maar heeft wel zorgen of het ook standhoudt. "Er zijn meer onderhandelingen over de voorwaarden nodig", zegt zij dinsdag tegen de verzamelde pers bij de NAVO-top.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische federale regering heeft dinsdag een akkoord bereikt over de besteding van de extra miljarden voor defensie, meldt minister Theo Francken (Defensie) op X. Met die extra miljarden voldoet België net aan de nu geldende NAVO-norm van 2 procent van de omvang van de economie. Pas in 2034 wil België de uitgaven naar 2,5 procent opschroeven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorbereidingen voor de bescherming van Oekraïne door voornamelijk Europese bondgenoten na een wapenstilstand moeten binnenkort worden afgerond. Daarna is het wachten op een staakt-het-vuren, zegt de defensieminister van het Verenigd Koninkrijk. Dat voert met Frankrijk de zogeheten coalitie van bereidwillige landen aan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - President Volodymyr Zelensky heeft in een toespraak tot leden van de Eerste en Tweede Kamer opgeroepen tot hardere sancties tegen Rusland. Hij wil dat de oliekraan uit Rusland verder wordt dichtgedraaid en het land helemaal wordt afgesloten van het banksysteem.
1 uur geleden