Amerikaan schuldig bevonden aan marteling in Irak
HARRISBURG (ANP) - Een Amerikaan is door een rechtbank in zijn thuisland schuldig bevonden aan het martelen van een medewerker van zijn bedrijf in Irak. Hij kon worden vervolgd vanwege een wet over marteling uit 1994. Slechts één Amerikaan is eerder op grond van deze wet vervolgd en veroordeeld.
Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat beklaagde Ross Roggio (54) ook schuldig is bevonden aan onder meer samenzwering, illegale wapenexport en witwassen. De man was in 2015 in de Koerdische autonome regio bezig met het opzetten van een vuurwapenfabriek. Hij wilde bij de productie gebruikmaken van onderdelen die illegaal vanuit de Verenigde Staten waren geëxporteerd.
Een medewerker, een man uit Estland, stelde vragen over de praktijken. Volgens de aanklacht liet Roggio Koerdische soldaten de medewerker ontvoeren en 39 dagen vasthouden. Gedurende die periode leidde Roggio ondervragingen en martelingen. Hij liet het slachtoffer bijna stikken met een riem en dreigde een van de vingers af te snijden. Ook gaf hij de soldaten opdracht de medewerker herhaaldelijk te slaan, te taseren en op andere manieren te mishandelen, ook psychisch.
De veroordeling van Roggio staat gepland voor 23 augustus. De zwaarst mogelijke straf in deze zaak is een levenslange gevangenisstraf.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is door voorzitter van de EU-leiders António Costa terechtgewezen. In een brief aan Orbán schrijft Costa dat leiders gebonden zijn aan hun besluit, als daarover consensus is bereikt. De EU-leiders zijn in december unaniem akkoord gegaan met een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. De Hongaarse premier blokkeert dit nu. Dat kan niet, stelt Costa. Hij roept Orbán op zijn blokkade tegen de lening op te heffen.
14 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Sinds het begin van dit jaar zijn er zeker 606 migranten omgekomen in de Middellandse Zee, meldt de VN-migratieorganisatie IOM. Sinds het agentschap cijfers hierover begon bij te houden in 2014 zijn er niet eerder zoveel doden gevallen aan het begin van het jaar.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson is meegenomen uit zijn huis door de Britse politie. Dat meldt de Britse krant The Times. De politie laat weten een 72-jarige man te hebben gearresteerd.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse blokkade tegen een nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland en een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne drijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas welhaast tot wanhoop. En met haar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken die maandag in Brussel vergaderden. De Europese Commissie werkt hard aan een oplossing, vertellen EU-bronnen, maar het is niet zeker of die er snel komt.
47 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - Bij de federale operatie tegen de Mexicaanse kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, en door de daaropvolgende onrust zijn in totaal zeker 74 mensen om het leven gekomen. Dat zei de Mexicaanse minister van Veiligheid Omar Hamid García Harfuch maandag.
58 minuten geledenMADRID (ANP) - Het proces tegen Begoña Gómez, de echtgenote van de Spaanse premier Pedro Sánchez, gaat voorlopig toch niet door. Zij zou terechtstaan voor het verduisteren van publiek geld, maar een rechter heeft nu geoordeeld dat het daar nog te vroeg voor is. Er is eerst meer onderzoek nodig.
2 uur geleden