Amerikaan Chen volgt Hanyu op als olympisch kampioen kunstrijden
BEIJING (ANP) - De Amerikaanse kunstrijder Nathan Chen heeft Yuzuru Hanyu onttroond als olympisch kampioen. De 22-jarige Chen zette eerder deze week in de korte kür al een wereldrecord neer met 113,97 punten en hij maakte het donderdag af in de vrije kür (218,63). De Japanner Hanyu, de olympisch kampioen van Sotsji 2014 en Pyeongchang 2018, eindigde achter twee landgenoten op de vierde plaats.
De 27-jarige titelverdediger was in de korte kür al niet verder gekomen dan de achtste score. Hanyu had de afgelopen jaren veel last van blessures en het was zelfs lang onzeker of hij kon meedoen aan de Spelen. Hij hoopte net als de Zweed Gillis Grafström in 1920, 1924 en 1928 drie keer op rij olympisch kampioen te worden, maar Hanyu kon in Beijing niet meedoen om het goud. De Japanner ging in de afsluitende vrije kür twee keer onderuit, onder meer bij een poging om als eerste kunstrijder een viervoudige axel uit te voeren.
Terwijl Hanyu de nodige foutjes maakte, zette Chen een vrijwel perfecte kür neer. Op de muziek van Rocket Man van Elton John kwam de wereldkampioen van 2018, 2019 en 2021 tot een puntentotaal van 218,63, iets onder zijn eigen wereldrecord. De Amerikaan pakte het goud met een totaal van 332,60 punten, ruim 20 punten meer dan de Japanner Yuma Kagiyama (310,05). Het brons ging naar diens landgenoot Shoma Uno (293,00). Hanyu viel met 283,21 buiten het podium.
Familie
"Dit betekent alles voor me", zei Chen, wiens ouders uit China komen. Hij werd zelf geboren in Salt Lake City. "Via mijn familie heb ik een speciale band met Beijing. Geweldig om hier olympisch kampioen te worden. Het was een heel leuke kür om te schaatsen, het ging als een wervelwind voorbij. Na de laatste sprong voelde ik dat ik wel eens kon gaan winnen."
Chen pakte eerder deze week met de VS al zilver in de landenwedstrijd achter Rusland, al zijn de medailles vanwege een "juridische kwestie" nog altijd niet uitgereikt. De Russische kunstrijdster Kamila Valieva zou positief hebben getest op doping.
Meer uit Sport
WARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketbalsters hebben de halve finale van het wereldkampioenschap in Polen bereikt. Dankzij een beslissend punt van Noor Driessen in de slotfase was de regerend wereldkampioen met 21-20 te sterk voor Hongarije.
8 minuten geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva heeft een droom laten uitkomen met het winnen van Roland Garros. Het is de eerste grandslamtitel voor de 19-jarige Russin. "Ik heb Roland Garros gekeken sinds ik heel, heel jong was", zei Andrejeva na haar overwinning op het gravel in Parijs.
15 minuten geledenMONACO (ANP) - Max Verstappen start bij de Grote Prijs van Monaco als tweede. De viervoudig wereldkampioen moest de poleposition bij de beroemde race in het prinsdom laten aan Mercedes-coureur Kimi Antonelli.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva (19) heeft voor het eerst Roland Garros gewonnen. De als achtste geplaatste Russin versloeg in de finale in Parijs de Poolse qualifier en verrassing Maja Chwalińska in twee sets: 6-3 6-2.
52 minuten geledenSESTRIERE (ANP) - Demi Vollering (FDJ United - SUEZ) heeft de achtste etappe van de Giro d'Italia gewonnen. De Nederlandse nummer 2 van het algemeen klassement was de sterkste in een sprint bergop tussen de top 4 van het klassement. Isabella Holmgren uit Canada werd tweede, net voor de Duitse Antonia Niedermaier. Klassementsleider Anna van der Breggen werd vierde in dezelfde tijd als Vollering en behoudt de roze leiderstrui met nog één etappe te gaan.
1 uur geledenBADHOEVEDORP (ANP) - Golfer Joost Luiten overweegt na een slechte derde ronde op het KLM Open zijn caddie nog tijdens het toernooi te vervangen. De tweevoudig winnaar zakte op The International in Badhoevedorp ver weg in het klassement na een ronde van 75 slagen (4 boven het baangemiddelde).
1 uur geledenMONACO (ANP) - Max Verstappen heeft bij de derde vrije training van de Grote Prijs van Monaco de vijfde tijd neergezet. Op het stratencircuit aan de Middellandse Zee was hij in zijn Red Bull 0,942 seconde langzamer dan Kimi Antonelli, die de snelste tijd noteerde. De Italiaanse leider in de WK-stand klokte met zijn Mercedes 1.12,720. De tweede en derde tijd waren voor de Ferrari's van Charles Leclerc en Lewis Hamilton.
2 uur geleden