Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaan betuigt spijt van hulp bij vlucht automagnaat uit Japan

Amerikaan betuigt spijt van hulp bij vlucht automagnaat uit Japan

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het was een fout om automagnaat Carlos Ghosn te helpen bij zijn spectaculaire ontsnapping uit Japan. Dat zei Michael Taylor, een van de twee Amerikanen die vanwege zijn hulp bij de vlucht van Ghosn naar Libanon terechtstaat. "Ik heb hem helpen ontsnappen toen hij op borgtocht vrij was, en ik betreur mijn acties ten zeerste", zei hij. "Ook omdat ik daarmee het juridische proces heb bemoeilijkt."

Ghosn is de voormalige topman van Renault en ook de ex-topman van de Japanse autobedrijven Nissan en Mitsubishi. Hij woont in Beiroet sinds zijn ontsnapping eind 2019 uit Japan, waar hij vastzat op verdenking van fraude. Ghosn wordt onder meer beticht van misbruik van bedrijfsgeld voor privédoeleinden.

Na zijn arrestatie in Japan in 2018 moest hij aftreden bij de autofabrikanten waar hij de leiding had. In december 2019 slaagde hij erin te vluchten uit Japan, waar hij op borgtocht was vrijgelaten en huisarrest had. Hij omzeilde de bewaking bij zijn huis en vloog met een privévliegtuig naar Istanbul, waarbij hij zich zou hebben verstopt in een kist voor geluidsapparatuur. Van Turkije vloog hij naar Libanon, dat geen uitleveringsverdrag met Japan heeft. Ghosn heeft zowel de Franse, Braziliaanse als Libanese nationaliteit.

Nicht van Ghosn

Michael Taylor staat samen met zijn zoon Peter Taylor terecht voor hun rol in de ontsnapping. Zij werden eerder door de VS uitgeleverd aan Japan. Pa Taylor werd onder meer ondervraagd door zijn advocaat gevolgd door een verhoor van een van de aanklagers.

Taylor beschreef hoe hij te weten kwam dat Ghosn wilde ontsnappen, en dat de nicht van Ghosn de schoonzus van zijn vrouw was. Die zou hem onder druk hebben gezet om de voormalige directeur te helpen.

Strafvermindering

De zaak van de Taylors in Tokio is de laatste in een reeks rechtszaken over de hele wereld met betrekking tot Ghosn. Voormalig Nissan-directeur Greg Kelly staat momenteel terecht in Tokio omdat hij Ghosns vergoeding te laag zou hebben opgegeven. Automaker Nissan klaagt Ghosn aan voor een schadevergoeding van 10 miljard yen, omgerekend zo'n 75 miljoen dollar, in een aparte rechtszaak in Yokohama.

Franse onderzoekers hebben Ghosn ondertussen in Beiroet ondervraagd over beschuldigingen dat hij fondsen van Renault heeft overgeheveld. Vorige maand werd de voormalige topman veroordeeld tot het betalen van bijna 5 miljoen euro aan een lokale eenheid van Nissan in een zaak in Nederland.

Door schuld te bekennen en berouw te tonen, lijken de Taylors op zoek te zijn naar een snelle veroordeling en strafvermindering. Zij hebben in de VS al een tijd vastgezeten, maar het is niet bekend of dat zal meetellen bij hun veroordeling in Japan. De verwachting is dat zij in juli hun straf horen.

Meer uit Financieel

Hypotheker: starters bereiken financiële grens op woningmarkt

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.

6 uur geleden
Wall Street sluit opnieuw hoger, Nvidia bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.

7 uur geleden
Citroën komt met elektrische versie van beroemde 2CV

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.

10 uur geleden
AEX-index scherpt slotrecord iets aan, olieprijzen hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.

12 uur geleden
Modemerk Ralph Lauren overtreft omzet- en winstverwachtingen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.

12 uur geleden
AI-chipbedrijf Nvidia licht hoger op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".

14 uur geleden
AWVN voorziet 'vervelende situaties' bij loontransparantie

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.

14 uur geleden