Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amerikaan betuigt spijt van hulp bij vlucht automagnaat uit Japan

Amerikaan betuigt spijt van hulp bij vlucht automagnaat uit Japan

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het was een fout om automagnaat Carlos Ghosn te helpen bij zijn spectaculaire ontsnapping uit Japan. Dat zei Michael Taylor, een van de twee Amerikanen die vanwege zijn hulp bij de vlucht van Ghosn naar Libanon terechtstaat. "Ik heb hem helpen ontsnappen toen hij op borgtocht vrij was, en ik betreur mijn acties ten zeerste", zei hij. "Ook omdat ik daarmee het juridische proces heb bemoeilijkt."

Ghosn is de voormalige topman van Renault en ook de ex-topman van de Japanse autobedrijven Nissan en Mitsubishi. Hij woont in Beiroet sinds zijn ontsnapping eind 2019 uit Japan, waar hij vastzat op verdenking van fraude. Ghosn wordt onder meer beticht van misbruik van bedrijfsgeld voor privédoeleinden.

Na zijn arrestatie in Japan in 2018 moest hij aftreden bij de autofabrikanten waar hij de leiding had. In december 2019 slaagde hij erin te vluchten uit Japan, waar hij op borgtocht was vrijgelaten en huisarrest had. Hij omzeilde de bewaking bij zijn huis en vloog met een privévliegtuig naar Istanbul, waarbij hij zich zou hebben verstopt in een kist voor geluidsapparatuur. Van Turkije vloog hij naar Libanon, dat geen uitleveringsverdrag met Japan heeft. Ghosn heeft zowel de Franse, Braziliaanse als Libanese nationaliteit.

Nicht van Ghosn

Michael Taylor staat samen met zijn zoon Peter Taylor terecht voor hun rol in de ontsnapping. Zij werden eerder door de VS uitgeleverd aan Japan. Pa Taylor werd onder meer ondervraagd door zijn advocaat gevolgd door een verhoor van een van de aanklagers.

Taylor beschreef hoe hij te weten kwam dat Ghosn wilde ontsnappen, en dat de nicht van Ghosn de schoonzus van zijn vrouw was. Die zou hem onder druk hebben gezet om de voormalige directeur te helpen.

Strafvermindering

De zaak van de Taylors in Tokio is de laatste in een reeks rechtszaken over de hele wereld met betrekking tot Ghosn. Voormalig Nissan-directeur Greg Kelly staat momenteel terecht in Tokio omdat hij Ghosns vergoeding te laag zou hebben opgegeven. Automaker Nissan klaagt Ghosn aan voor een schadevergoeding van 10 miljard yen, omgerekend zo'n 75 miljoen dollar, in een aparte rechtszaak in Yokohama.

Franse onderzoekers hebben Ghosn ondertussen in Beiroet ondervraagd over beschuldigingen dat hij fondsen van Renault heeft overgeheveld. Vorige maand werd de voormalige topman veroordeeld tot het betalen van bijna 5 miljoen euro aan een lokale eenheid van Nissan in een zaak in Nederland.

Door schuld te bekennen en berouw te tonen, lijken de Taylors op zoek te zijn naar een snelle veroordeling en strafvermindering. Zij hebben in de VS al een tijd vastgezeten, maar het is niet bekend of dat zal meetellen bij hun veroordeling in Japan. De verwachting is dat zij in juli hun straf horen.

Meer uit Financieel

UnitedConsumers: dinsdag flinke prijsstijgingen aan de pomp

DEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.

5 minuten geleden
AEX-index zakt tot niveau begin januari door stijging olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.

35 minuten geleden
Gasprijs verder omhoog door aanhoudende oorlog in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.

1 uur geleden
Iranoorlog stuwt ook prijzen van sojabonen en tarwe

CHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.

2 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea hard omlaag door stijgende olieprijs

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.

2 uur geleden
FT: G7 gaan praten over vrijgave strategische olievoorraden

LONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.

2 uur geleden
Olieprijs voor het eerst sinds 2022 boven 100 dollar

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.

7 uur geleden