Amerika is volgens president Biden 'weer aan het werk'
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Joe Biden heeft de indruk dat zijn plannen om de Amerikaanse economie vooruit te helpen "werken". Dat heeft hij gezegd nadat uit het nieuwe banenrapport van de Amerikaanse overheid bleek dat er in de Verenigde Staten vorig jaar 6,4 miljoen banen bij zijn gekomen. Dat is een andere president in een kalenderjaar nog nooit gelukt, benadrukte Biden vrijdag. "Amerika is weer aan het werk", voegde hij eraan toe.
Na het verlies van meer dan 22 miljoen banen aan het begin van de coronapandemie, zorgde een snelle vaccinatiecampagne begin vorig jaar voor een duidelijke opleving van de economie. Daarbij lukte het Biden om met een steunpakket van 1,9 biljoen dollar, omgerekend bijna 1700 miljard euro, de vraag vanuit consumenten en bedrijven extra aan te wakkeren. De werkloosheid daalde in december uiteindelijk tot 3,9 procent, ruim onder het niveau dat economen begin vorig jaar hadden voorzien.
Toch zijn niet alle Amerikanen overtuigd van Bidens economische beleid. Uit peilingen kwam recent naar voren dat er ook veel mensen ontevreden zijn, vooral als gevolg van de sterk opgelopen inflatie. Die beeldvorming probeerde Biden met zijn opmerkingen vrijdag tegen te gaan. Ook betwiste hij beweringen van politici dat hij niet genoeg zou doen om de sterke prijsstijgingen voor gewone Amerikanen aan te pakken.
Zo schetste Biden de stappen die zijn regering neemt om de verstoringen in de wereldwijde toeleveringsketens van bedrijven te verminderen. Die verstoringen worden als een belangrijke oorzaak beschouwd van de hoge prijzen. Biden herhaalde ook zijn oproep aan politici in Washington om zijn nieuwere economische plan, waarmee ruwweg 2 biljoen dollar is gemoeid, goed te keuren. Dat pakket zou ook helpen bij het terugdringen van de inflatie.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk meldt verstoringen in de dienstverlening als gevolg van extreem winterweer in Zuidwest- en West-Europa. Spanje wordt woensdag geteisterd door storm Kristin.
1 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Webwinkelconcern Amazon gaat ongeveer 16.000 kantoorbanen schrappen als onderdeel van een grote reorganisatie, heeft het concern woensdag bevestigd. Persbureau Reuters meldde vorige week al op basis van ingewijden dat het bedrijf een tweede ronde van ontslagen ging doorvoeren, waarbij duizenden kantoorfuncties zouden verdwijnen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft drie grote technologiebedrijven toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM verwacht vrijdag weer naar Dubai te vliegen. Vluchten naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv gaan voorlopig nog niet door. Dat meldt een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij. Vorige week vrijdag maakte KLM bekend meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten te mijden vanwege de "geopolitieke situatie".
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud steeg woensdag tot een nieuw record, aangejaagd door een sterk afgezwakte Amerikaanse dollar en een vlucht uit staatsobligaties. De Amerikaanse president Donald Trump zei dinsdagavond dat hij zich geen zorgen maakte over de huidige zwakte van de dollar. De dollar daalde daarop aanvankelijk fors. Omdat goud voornamelijk in dollars wordt verhandeld, leiden dalende dollarkoersen meestal tot winsten op de goudmarkt.
3 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Vakbond CNV zegt "compleet overdonderd" te zijn door de aankondiging van ASML om 1700 medewerkers te ontslaan. De chipmachinefabrikant uit Veldhoven maakte dat woensdag bekend, net als een recordomzet over vorig jaar. De vakbond vindt het "een heel diffuus verhaal".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.
4 uur geleden