Ambtenaren vragen kabinet: roep Israël een halt toe
DEN HAAG (ANP) - Een groep ambtenaren van ministeries uit in een brief aan het kabinet "grote zorgen over de onvoorwaardelijke steun" aan Israël. De ambtenaren roepen op om Israël een halt toe te roepen, blijkt uit de brief waarover De Telegraaf als eerste schreef en die ook het ANP heeft ingezien. Ze vinden verder dat het kabinet Israël moet aanspreken op de verantwoordelijkheid die het land heeft "als bezetter van de Palestijnse gebieden".
De rijksambtenaren veroordelen de "gruwelijke" aanvallen van Hamas, maar laken het feit dat "geen duidelijke lijn (wordt) getrokken ten aanzien van" de Israëlische reactie hierop. Israël ondermijnt de internationale rechtsorde en gebruikt disproportioneel geweld. De ambtenaren zien dat "het grote aantal burgerslachtoffers in Gaza als legitieme nevenschade gezien wordt door Israël".
Ze voegen daaraan toe "dat Israël tot op dit moment geen enkele terughoudendheid toont in haar reactie, in naam van zelfverdediging". Ook Nederland stelt zich bepaald niet terughoudend op, volgens de ambtenaren. Ze vragen een ferme veroordeling van het "buitensporige geweld in Gaza" en vragen het kabinet Israël te wijzen "op het belang van handelen binnen de richtlijnen van het internationaal humanitair recht". Daarbij moet het kabinet van het verleden leren, stellen zij: "Israël heeft reeds (...) oorlogsmisdaden gepleegd en zal dit blijven doen zolang zij hiervoor niet gestraft wordt."
Diplomatieke oplossing
Tot slot vragen de ambtenaren het kabinet zich in te spannen voor een diplomatieke oplossing. "Roep op tot de-escalatie, zorg voor dialoog, zet alles op alles om blijvende vrede te bewerkstelligen."
Op het moment van schrijven hebben bijna 300 ambtenaren de brief ondertekend. Dat aantal neemt toe maar is wel een relatief klein deel van de tienduizenden werknemers die bij ministeries werken. De brief kan tot woensdagochtend worden ondertekend, en wordt daarna gemaild naar alle bewindspersonen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
1 dag geleden