Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ambassadeursrel tussen Servië en Montenegro

Ambassadeursrel tussen Servië en Montenegro

BOEDAPEST (ANP/DPA) - Montenegro en Servië hebben in een diplomatieke rel besloten elkaars ambassadeurs uit te wijzen.

De spanningen tussen beide landen zijn hoog opgelopen nadat Montenegro de Servische ambassadeur, Vladimir Bozovic, zaterdag tot persona non grata verklaarde. Hij zou zich hebben bemoeid met binnenlandse aangelegenheden en daarmee de wet hebben overtreden, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Podgorica.

Enkele uren later reageerde Servië met de uitwijzing van Montenegrijnse ambassadeur, Tarzan Milosevic.

De diplomatieke spanningen komen op een moment dat de Montenegrijnse regering bezig is aan haar laatste dagen. Een nieuw kabinet treedt binnen enkele dagen aan, gevormd door drie oppositiepartijen waarvan er een pro-Servisch en pro-Russisch is. De andere coalitiepartners willen echter een pro-westerse koers blijven varen, gedurende bijna dertig jaar uitgezet door oud-president en oud-premier Milo Djukanovic. Zijn Democratische Partij van Socialisten (DPS) verloor echter de verkiezingen in augustus.

Achtergrond van de spanningen is de verwijdering tussen Servië en Montenegro. Het laatste land is sinds 2006 onafhankelijk van Servië, sloot zich aan bij de NAVO in 2017 en is kandidaat-lid van de Europese Unie. Servië heeft echter geprobeerd zijn invloedsfeer uit te breiden, via de Servisch-Orthodoxe kerk, diplomaten, de media en pogingen om Serviërs zich in Montenegro te laten vestigen. In een volkstelling in 2011 zei 29 procent van de Montegrijnen zichzelf als Serviër te zien.

Meer uit Buitenland

Oudste overdekte markt Parijs verwoest door brand

PARIJS (ANP) - De Marché des Enfants Rouges, de oudste overdekte markt van Parijs, is volledig verwoest door een brand. De burgemeester van het centrum van Parijs, Ariel Weil zei maandagochtend dat de brand onder controle was, maar dat de markt niet meer te redden viel.

17 minuten geleden
Kallas roept VS op sancties tegen Rusland in te stellen

LUXEMBURG (ANP) - De EU-sancties tegen Rusland werken veel beter als "de VS op een lijn met ons zouden zitten", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag. De deal die de VS met Rusland heeft gesloten over de levering van diesel, helpt niet om de druk op Rusland te vergroten, voegde ze daaraan toe. Kallas riep de VS op sancties tegen Rusland in te stellen.

48 minuten geleden
Duitse minister van Arbeid stapt op om persoonlijke redenen

BERLIJN (ANP) - De Duitse minister van Arbeid en Sociale Zaken, Bärbel Bas, legt haar functie neer om persoonlijke redenen. Dat heeft ze haar partij maandagochtend laten weten, melden Duitse media. Naast minister is Bas ook medevoorzitter van de sociaaldemocratische SPD.

1 uur geleden
Noord-Korea vuurt ballistische raketten richting Japanse Zee af

SEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse leger meldt dat Pyongyang maandagochtend "meerdere ballistische raketten" in de richting van de Japanse Zee had afgevuurd, nadat het aanvankelijk melding had gemaakt van een "niet-geïdentificeerd projectiel".

4 uur geleden
Rechter verbiedt met belastinggeld betaalde tv-spots Trump

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft zondag verboden om omstreden tv-spotjes waarin president Donald Trump zelf te zien is nog langer uit te zenden. De reclames waren met belastinggeld betaald en sinds eind september op tv te zien, in aanloop naar de midterms volgende maand.

4 uur geleden
Netanyahu beveelt onderzoek naar bronnen van bekroonde Gaza-film

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu laat een onderzoek instellen naar de anonieme bronnen die in de bekroonde documentaire NAZA over de oorlog in Gaza voorkomen. Hij heeft "de stafchef van het leger, het hoofd van veiligheidsdienst Shin Bet en de landsadvocaat" aan het werk gezet, aldus een verklaring van zijn kantoor.

11 uur geleden
Zelensky: Rusland valt energiecentrale aan na aankondiging Trump

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een energiecentrale heeft aangevallen nadat de Amerikaanse president Donald Trump een "energiebestand" tussen de twee landen had aangekondigd.

11 uur geleden