Ambassadeursrel tussen Servië en Montenegro
BOEDAPEST (ANP/DPA) - Montenegro en Servië hebben in een diplomatieke rel besloten elkaars ambassadeurs uit te wijzen.
De spanningen tussen beide landen zijn hoog opgelopen nadat Montenegro de Servische ambassadeur, Vladimir Bozovic, zaterdag tot persona non grata verklaarde. Hij zou zich hebben bemoeid met binnenlandse aangelegenheden en daarmee de wet hebben overtreden, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Podgorica.
Enkele uren later reageerde Servië met de uitwijzing van Montenegrijnse ambassadeur, Tarzan Milosevic.
De diplomatieke spanningen komen op een moment dat de Montenegrijnse regering bezig is aan haar laatste dagen. Een nieuw kabinet treedt binnen enkele dagen aan, gevormd door drie oppositiepartijen waarvan er een pro-Servisch en pro-Russisch is. De andere coalitiepartners willen echter een pro-westerse koers blijven varen, gedurende bijna dertig jaar uitgezet door oud-president en oud-premier Milo Djukanovic. Zijn Democratische Partij van Socialisten (DPS) verloor echter de verkiezingen in augustus.
Achtergrond van de spanningen is de verwijdering tussen Servië en Montenegro. Het laatste land is sinds 2006 onafhankelijk van Servië, sloot zich aan bij de NAVO in 2017 en is kandidaat-lid van de Europese Unie. Servië heeft echter geprobeerd zijn invloedsfeer uit te breiden, via de Servisch-Orthodoxe kerk, diplomaten, de media en pogingen om Serviërs zich in Montenegro te laten vestigen. In een volkstelling in 2011 zei 29 procent van de Montegrijnen zichzelf als Serviër te zien.
Meer uit Buitenland
TAMPA (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag een aanval uitgevoerd op een vaartuig in het Caribisch gebied. Daarbij kwamen vier mensen om het leven, zo meldt het US Southern Command (SOUTHCOM) dat verantwoordelijk is voor de regio op X.
38 minuten geledenLAGOS (ANP/AFP) - De Nigeriaanse regering heeft een onafhankelijke commissie ingesteld om de dood van 37 mensen die omkwamen in een detentiecentrum in Centraal-Nigeria te onderzoeken, zo meldt de Nigeriaanse minister van Binnenlandse Zaken zaterdag.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Twee Duitsers zijn zaterdag aangehouden in Parijs, omdat ze met plakband twee schilderijen hadden opgehangen in het Louvre, melden bronnen bij de politie. Ze hingen de nepkunstwerken op in de zaal waar ook de Mona Lisa hangt. Er ontstond lichte schade aan de muren van de historische zaal.
5 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-beweging zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op de Saudische hoofdstad Riyad en olie-installaties in de havenstad Yanbu. Eerder werden explosies in Riyad gemeld.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan een "AI Force" oprichten, kondigt Donald Trump aan op zijn platform Truth Social. Ook stelt de Amerikaanse president binnenkort een "AI-tsaar" aan,
7 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo begint een nieuwe vaccinatiecampagne in de hoop de ebola-uitbraak in het land te kunnen indammen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Europese NAVO-landen kunnen de gaten dichten die mogelijk vertrekkende Amerikaanse troepen laten vallen, verzekert de hoogste militair van de NAVO. "Een volwassen alliantie moet gewoon de gaten kunnen vullen", zegt voorzitter Giuseppe Cavo Dragone van de topmilitairen van de NAVO-landen. "En dat zijn we aan het doen."
9 uur geleden