Ambassadeur VS in Bagdad geëvacueerd tijdens protesten
BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse ambassadeur en zijn stafpersoneel in Irak zijn geëvacueerd uit de ambassade in Bagdad nadat er buiten het gebouw woedende protesten waren uitgebroken. Dat zeiden functionarissen van het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken. De ambassadeur en het personeel zijn uit veiligheidsoverwegingen weggehaald. Een paar ambassademedewerkers zijn achtergebleven.
Enkele duizenden demonstranten verzamelden zich dinsdag bij de hoofdingang van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Bagdad uit woede over Amerikaanse luchtaanvallen afgelopen weekend. Video's van het Arabische televisiestation Al-Arabija lieten zien hoe demonstranten de buitenmuren van het ambassadeterrein in brand staken en brandbommen over de muren gooiden.
Ze bestormden eerder controleposten die de toegang tot de streng beveiligde groene zone van Bagdad afschermen, terwijl ze 'dood aan Amerika' zongen. De demonstranten verbrandden Amerikaanse vlaggen en droegen posters waarin ze opriepen de ambassade te sluiten. Toen Iraakse veiligheidstroepen ze wilden tegenhouden, trokken ze beveiligingscamera's van de muur.
Luchtaanvallen
Ooggetuigen meldden dat de Iraakse veiligheidstroepen aanvankelijk niet verhinderden dat de menigte naar de Amerikaanse ambassade marcheerde. Pas later gebruikten veiligheidstroepen traangas om de demonstranten uiteen te jagen.
Amerikaanse troepen voerden zondag luchtaanvallen uit tegen de sjiitische Kataib Hezbollah-militie in Irak en Syrië. Daarbij kwamen zeker 25 militieleden van Kataib Hezbollah om, 55 raakten gewond.
De aanvallen kwamen kort nadat de VS een onderzoek waren begonnen naar betrokkenheid van de milities bij een raketaanval op een basis in Irak waardoor een Amerikaanse burgercontractant omkwam en diverse anderen gewond raakten. Amerika beschuldigt de milities van het uitvoeren van de raketaanval, vrijdag, met meer dan dertig projectielen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Mitch McConnell (84) keert deze week terug naar de Senaat, meldden meerdere anonieme bronnen aan nieuwssite Politico. Hij was de afgelopen maanden afwezig vanwege gezondheidsproblemen. Door het gebrek aan informatie ontstonden er wilde complottheorieën.
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement gaat een kantoor openen in de Canadese hoofdstad Ottawa. In de aankondiging staat dat deze stap moet helpen bij het versterken van de relatie tussen de Europese en Canadese volksvertegenwoordigingen.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
6 uur geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
7 uur geleden