Ambassadeur VS in Bagdad geëvacueerd tijdens protesten
BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse ambassadeur en zijn stafpersoneel in Irak zijn geëvacueerd uit de ambassade in Bagdad nadat er buiten het gebouw woedende protesten waren uitgebroken. Dat zeiden functionarissen van het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken. De ambassadeur en het personeel zijn uit veiligheidsoverwegingen weggehaald. Een paar ambassademedewerkers zijn achtergebleven.
Enkele duizenden demonstranten verzamelden zich dinsdag bij de hoofdingang van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Bagdad uit woede over Amerikaanse luchtaanvallen afgelopen weekend. Video's van het Arabische televisiestation Al-Arabija lieten zien hoe demonstranten de buitenmuren van het ambassadeterrein in brand staken en brandbommen over de muren gooiden.
Ze bestormden eerder controleposten die de toegang tot de streng beveiligde groene zone van Bagdad afschermen, terwijl ze 'dood aan Amerika' zongen. De demonstranten verbrandden Amerikaanse vlaggen en droegen posters waarin ze opriepen de ambassade te sluiten. Toen Iraakse veiligheidstroepen ze wilden tegenhouden, trokken ze beveiligingscamera's van de muur.
Luchtaanvallen
Ooggetuigen meldden dat de Iraakse veiligheidstroepen aanvankelijk niet verhinderden dat de menigte naar de Amerikaanse ambassade marcheerde. Pas later gebruikten veiligheidstroepen traangas om de demonstranten uiteen te jagen.
Amerikaanse troepen voerden zondag luchtaanvallen uit tegen de sjiitische Kataib Hezbollah-militie in Irak en Syrië. Daarbij kwamen zeker 25 militieleden van Kataib Hezbollah om, 55 raakten gewond.
De aanvallen kwamen kort nadat de VS een onderzoek waren begonnen naar betrokkenheid van de milities bij een raketaanval op een basis in Irak waardoor een Amerikaanse burgercontractant omkwam en diverse anderen gewond raakten. Amerika beschuldigt de milities van het uitvoeren van de raketaanval, vrijdag, met meer dan dertig projectielen.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vucic heeft het VN-tribunaal dat de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladic tot levenslang heeft veroordeeld "onbeschaafd" genoemd. Het hof heeft geweigerd Mladic te laten gaan om in Servië te sterven. Hij overleed donderdag in de gevangenis in Scheveningen, waar het hof een afdeling heeft.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Koning Haakon legt komende dinsdag voor de Storting, het Noorse parlement, officieel de eed af als nieuwe koning van Noorwegen. Dat bevestigde voorzitter Masud Gharahkhani vrijdag aan de Noorse omroep NRK.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties moet noodgedwongen verder krimpen. Volgens informatie van persbureau Reuters valt de begroting van de UNHCR komend jaar 16 procent lager uit en zijn er ongeveer 3500 functies minder voorzien.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU stuurt voor 2 miljoen euro aan noodhulp naar Nepal vanwege de verwoestende overstromingen daar, meldt de Europese Commissie vrijdag. Het gaat om geld voor voedsel, gezondheidszorg, schoon water en sanitaire voorzieningen, staat in een persbericht.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Twee hooggeplaatste militairen in China zijn ontheven uit hun functie binnen de Centrale Militaire Commissie (CMC), het militaire orgaan in China dat onder meer de strijdmacht aanstuurt.
7 uur geledenOSLO (ANP) - Met het overlijden van koning Harald is een tijdperk ten einde, maar het markeert ook het begin van een nieuw tijdperk. Dat zei minister-president Jonas Gahr Støre tijdens een toespraak op nationale televisie naar aanleiding van de dood van de vorst. "De koning is dood. Leve de koning." Harald overleed vrijdag op 89-jarige leeftijd, waarna hij direct werd opgevolgd door zijn zoon, Haakon.
7 uur geledenOSLO (ANP) - De officiële titel van de nieuwe Noorse koning is Haakon VIII. Dat maakte het nieuwe staatshoofd van Noorwegen vrijdag aan het begin van de middag bekend. De 53-jarige Haakon volgt zijn vader Harald op, die vrijdagochtend op 89-jarige leeftijd overleed.
8 uur geleden